کد خبر 404707

سازمان برنامه و بودجه؛

معافیت مالیاتی جدیدی در بودجه ۹۹ اضافه نشده است

سازمان برنامه و بودجه ا علام کرد: در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، معافیت مالیاتی جدیدی توسط دولت پیش‌بینی نشده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در چند سال گذشته در قوانین و مقررات مالیاتی کشور، معافیت‌ها با فرض حمایت از تولید در راستای رشد و شکوفایی اقتصاد یا برای حمایت از اقشار خاصی تصویب شده است، اما توسعه و گستردگی این معافیت‌ها باعث شده است که در شرایطی که سیاست جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر اقتصاد بدون نفت باشد، وجاهت لازم را نداشته باشد و از طرف دیگر، به منظور ایجاد شرایط رقابتی در اقتصاد و ایجاد درآمدهای پایدار، ضرورت دارد که در این مورد بازنگری شود.

بر این اساس، در برنامه اصلاحات ساختاری تدوین شده توسط سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در محور «درآمدزایی پایدار»، پایه نظام مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر مجموع درآمد خانوارها مبتنی بر خوداظهاری و بر مبنای نظام هوشمند و الکترونیکی با حذف ممیزمحوری قرار می‌گیرند.

 اولویت دولت در افزایش درآمدهای مالیاتی به جای افزایش در نرخ مالیات بر بهبود پوشش و کوشش نظام مالیاتی از طریق وضع مالیات بر عایدی سرمایه و ثروت مانند املاک و مستغلات قرار می‌گیرد از این رو، می‌توان گفت رویکرد دولت برای اصلاحات ساختاری بودجه نیز بر اصلاح نظام مالیاتی استوار است.

 شایان ذکر است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، معافیت مالیاتی جدیدی توسط دولت پیش‌بینی نشده است و در اصل بودجه‌های سنواتی نیز محل مناسبی برای اضافه کردن پایه جدید مالیاتی یا حذف معافیت مالیاتی نیست و بهتر است این تمهیدات در قوانین دائمی مربوطه انجام گیرد.

با توجه به سیاست‌های اشاره شده، از مجلس شورای اسلامی نیز انتظار می‌رود که با تهیه و تنظیم طرح‌های مرتبط یا تصویب لوایح قانونی ارائه شده توسط دولت، زمینه‌های قانونی را برای افزایش پایه‌های جدید مالیاتی یا حذف معافیت‌های مالیاتی جهت اجرا توسط دولت فراهم کند.

میزان درآمدهای مالیاتی لایحه بودجه ۹۹ معادل ۱۹۵ هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده که رشد ۱۳ درصدی نسبت به سال ۹۸ داشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری