کد خبر 400523

رییس اتاق بازرگانی تهران؛

فعالان اقتصادی شفاف اولین قربانی مبارزه با فساد/ آمادگی بخش خصوصی در گسترش گفتمان مبارزه با فساد

رییس اتاق بازرگانی تهران ضمن اینکه فعالان اقتصادی شفاف را اولین قربانی مبارزه با فساد دانست اعلام کرد: بخش خصوصی آمادگی دارد تا گفتمان مبارزه با فساد را در جامعه گسترش دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، مسعود خوانساری امروز در پنجمین همایش مبارزه با فساد تاکید کرد: فساد قربانی می گیرد و بخش خصوصی اولین قربانی فساد است، به این معنا که هر چقدر که محیط کسب و کار کشور مساعد باشد، فضا برای مبارزه با فساد هم فراهم تر است. اما در فضایی که فساد وجود دارد، علف هرز هم بیشتر رشد می کند.

وی با بیان اینکه مقابله با مفسد مشکلی را حل نمی کند، بلکه باید علت ها را شناسایی کرد، افزود: به خاطر نابرابری‌ها و فساد و عدم شفافیت در اقتصاد، سرمایه گذاری داخلی و خارجی با مشکل همراه است؛ از این رو هر چقدر بتوانیم به ریشه های فساد بپردازیم موثرتر به کار مبارزه با فساد ادامه خواهیم داد.

خوانساری دولت بزرگ را یکی از ریشه‌های ایجاد فساد دانست و تصریح کرد: امروز متاسفانه رقم‌هایی که برای فساد مطرح می شود که کمتر در باور افراد می گنجد؛ سال گذشته در شرایط ارزی خاص کشور و همچنین به دلیل تعدد بخشنامه‌های متضاد و متناقض، اخلال در نظام اقتصادی ایجاد شد و هر کسی برداشت خاص خود را از این بخشنامه ها داشت.

رییس اتاق تهران افزود: تصمیمات خلق‌الساعه منجر به فساد خواهد شد حتی دولت امریکا هم اگر قرار است تحریم اعمال کند سه تا شش ماه زمان به اقتصاد ایران می دهد، اما امروز یکشبه در اقتصاد ایران ورود یا صادرات کالایی متوقف و ممنوع می‌شود و همین امر، درآمدهای بادآورده‌ای را نصیب عده ای خواهد کرد. همه اینها مسائلی است که اگر به صورت زیربنایی حل نشود، برخورد با فساد را درست صورت نخواهیم داد.

خوانساری در پایان اعلام کرد: بخش خصوصی آمادگی دارد تا گفتمان مبارزه با فساد را در جامعه گسترش دهد و با تجربه ای که در کشورهای دنیا صورت گرفته که دولت کوچک ولی بخش خصوصی قوی تشکیل شده است، کار را پیش بریم. ما نیاز به راه اندازی یک کمپین نه به فساد در جامعه هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر