کد خبر 399259

معترضان به عدم دریافت کمک معیشتی باید چه کنند؟

«زمان برای وارد کردن کد دستوری #۶۳۶۹* و ثبت اعتراض هست.» آنگونه که وزارت رفاه اعلام کرده بررسی برای پرداخت کمک معیشتی ادامه دار خواهد بود و هیچ‌کدام از شهروندان نباید نگران این موضوع باشند که به خاطر زمان فرصت دسترسی به اعتراض را از دست می‌دهند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، در اطلاعیه‌ای که روز گذشته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر کرد آمده است که تعداد زیادی از سرپرستان خانوار برای دریافت بسته حمایت معیشتی کد رهگیری دریافت کرده‌اند، آن دسته از افرادی که کد رهگیری دریافت نکرده‌اند، ظرف دو الی سه روز آینده این کد را دریافت خواهند کرد و در این مورد جای هیچ گونه نگرانی نیست. همچنین هموطنان می‌توانند تا تاریخ ۲۰ آذرسال‌جاری برای ثبت درخواست رسیدگی به سایت حمایت مراجعه کنند. با توجه به اینکه شماره‌گیری با کد دستوری #6369* نیز به حداقل رسیده است، درصورت نیاز و ایجاد تقاضا هفته آینده نیز فرصتی برای سرپرستان خانواری که ازاین کد دستوری استفاده نکرده‌اند، فراهم می‌شود. با تمدید زمان اعتراض، برای شهروندانی که در روزهای قبل کد دستوری وزارت رفاه را وارد کرده بودند و کد رهگیری داده شده این پیغام آمده است که برای رجوع به سامانه به علت حجم ترافیک لطفاً در روزهای آتی مراجعه فرمایید. از روزی که اصلاح قیمت بنزین اتفاق افتاد و قرار شد دولت به 60 میلیون نفر کمک معیشتی پرداخت کند، سؤال‌های مردمی از روزنامه ایران افزایش پیدا کرد. برخی‌ها می‌پرسیدند کمک معیشتی به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ یکسری از مردم هم که کمک معیشتی به حسابشان واریز نشده بود، با وارد کردن کد دستوری #6369* هیچ جوابی نگرفتند و از عدم پاسخگویی ستاد طرح معیشتی خانوار گلایه داشتند. سؤال دیگر مردمی این بود آنهایی که در سامانه حمایت اعتراض خود را ثبت کردند چگونه باید از جواب مطلع شوند؟

سؤال‌ها بی‌پاسخ ماند

روزنامه ایران برای آنکه به سؤالات و ابهام‌های مردمی پاسخ دهد با سخنگوی ستاد طرح معیشتی خانوار تماس گرفت اما هیچ پاسخی داده نشد. اما طبق اطلاعات به دست آمده از بخش‌های مختلف وزارت رفاه به بخشی از گلایه‌ها پاسخ می‌دهیم.

آنهایی که کد رهگیری نگرفتند بخوانند

کسانیکه کد دستوری #6369* را وارد کردند و هنوز هیچ جوابی از وزارت رفاه دریافت نکردند می‌توانند وارد سایت https://hemayat.mcls.gov.ir شوند. در گام بعدی وارد کردن کد ملی سرپرست خانوار و مرحله بعد وارد کردن شماره حسابی است که یارانه 45 هزار تومانی در آن واریز می‌شود. بعد از عبور از این مرحله برای شما چنین پیغامی می‌آید «هموطن گرامی طبق مصوبه دولت در این مرحله 18 میلیون خانوار(7 دهک ابتدایی) مشمول کمک هزینه معیشتی هستند، با عنایت به بررسی‌های صورت گرفته خانوار شما مشمول نبوده است در صورت درخواست بررسی مجدد روی گزینه ادامه کلیک کنید.» وقتی روی ادامه کلیک کنید مرحله اول ثبت اعتراض آغاز می‌شود.

گام دیگر

 در این مرحله برای شما چنین هشداری می‌آید: «رضایتنامه دسترسی به اطلاعات بانکی» در اجرای ماده 6 تصویب نامه مورخ 19 تیرماه هیأت وزیران موضوع آیین نامه اجرایی تبصره 14 قانون بودجه سال 98 کل کشور اینجانب....دارای کد ملی به شماره... که متقاضی دریافت بسته حمایتی می‌باشم، به دولت اجازه می‌دهم کلیه اطلاعات بانکی و مالی اینجانب را بررسی نماید. فرم را با دقت مطالعه نمودم و با محتویات آن موافقم. (نکته: در تمام مراحل سرعت بسیار پایین است و آنهایی که نت ضعیفی دارند بسختی می‌توانند وارد مراحل بعدی شوند و بعضاً با قطعی سایت مواجه می‌شوند)

اگر دکمه ادامه را فشار دهید به معنای آن است که به دولت اجازه دادید تمام حساب‌های مالی شما را بررسی کند و بر اساس آزمون وسع پرداخت کمک معیشتی پیگیری شود.

آزمون وسع را با دقت مطالعه کنید

با عبور از این مرحله، وزارت رفاه به‌صورت مستقیم دلایل و شاخص‌هایی که باعث می‌شود به برخی از خانواده‌ها کمک معیشتی تعلق نگیرد را توضیح داده است. به‌عنوان مثال در مرحله دوم ثبت اعتراض در سایت حمایت برخی یادآوری و تذکرها آمده است: خانوارهایی که بیش از 3 سفر خارجی غیر زیارتی داشتند. دوم مالکان خودرو سواری به ارزش 3 میلیارد ریال یا خودرو عمومی به ارزش 4 میلیارد ریال سوم کارفرمایان با بیش از 3 بیمه‌پرداز. گیرندگان تسهیلات بانکی بیش از 3 میلیارد ریال و در ادامه هم به میزان درآمدها که باعث می‌شود به فرد کمک معیشتی پرداخت نشود، اشاره شده است. گام بعدی که سرپرست خانوار برای ثبت اعتراض خود باید از آن عبور کند، وارد کردن اطلاعات سکونت است.

حداقل 30 روز صبر کنید

وقتی این مرحله به پایان رسید، روی صفحه مانیتور شما این پیغام می‌آید که درخواست رسیدگی مجدد به وضعیت بسته معیشتی ثبت شد، لطفاً پس از 30 روز جهت مشاهده وضعیت رسیدگی به سامانه مراجعه کنید.

مزیت سایت

وارد کردن کد ملی و شماره حساب یارانه‌ای باعث شد افرادی که تلفن همراه ندارند یا به‌هر‌دلیلی توانایی گرفتن سیم‌کارت ندارند، اعتراض خود را ثبت کنند.

48 ساعت مهلت دهید

توضیح دیگری که درباره کمک معیشتی باید بدهیم این است که افرادی که کد دستوری وزارت رفاه را وارد کردند و اکنون برای‌شان پیامک آمده است می‌توانند با کد رهگیری در سایت حمایت وارد شوند اما باید دقت کنند که 48 ساعت بعد از دریافت پیامک وارد سایت شوند در غیر اینصورت با وارد کردن کد رهگیری امکان ورود به سایت یاد شده را نخواهند داشت.

آنهایی که یارانه نمی‌گیرند چه کار کنند؟

در این میان کسانیکه هیچ نوع یارانه‌ای (یارانه 45 هزار تومانی) نمی‌گیرند و تاکنون هیچ اقدامی برای دریافت یارانه انجام ندادند، می‌توانند به پلیس به اضافه 10 مراجعه و اطلاعات خود را ثبت کنند. این افراد بعد از ثبت و آزمون وسع وضعیت‌شان مشخص خواهد شد.

شما اعتراض نکنید!

خانوارهای که در دهک‌های بالای جامعه هستند و یارانه آنها سال گذشته و طی ماه‌های اخیر حذف شده است به هیچ عنوان در سامانه حمایت شکایت و اعتراض نکنند چرا که به آنها یارانه و کمک معیشتی تعلق نمی‌گیرد.

شاید تمدید دوباره شود

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که 20آذر ماه زمان نهایی نیست و احتمال دارد که برای ثبت اعتراضات سایت باز شود.

قطعی مکرر سایت

از سویی سایت حمایت مشکلاتی را هم برای متقاضیان دریافت کمک معیشتی ایجاد کرده است چرا که مرتب سایت قطع است و انواع خطاها را می‌دهد. در برخی از موارد متقاضی در هنگام عبور از مراحل، یکباره از سایت بیرون انداخته می‌شود. برخی از سرپرست‌های خانوار برای ثبت اعتراض خود بارها به سایت مراجعه کردند اما با قطعی آن روبه‌رو شدند. روزنامه ایران چرایی قطع شدن سایت را پیگیری کرد و در نهایت مسئولان گفتند که به علت ترافیک بالا و متقاضیان زیاد سایت نمی‌تواند پشتیبانی کند و مرتب قطع می‌شود.

200 کلمه نیست

نکته دیگری که در سایت حمایت وجود ندارد، باکس برای چرایی تعلق گرفتن کمک معیشتی است. روزهای گذشته سخنگوی ستاد معیشت عنوان کرده بود کسانیکه نسبت به عدم دریافت کمک معیشتی اعتراض دارند در 200 کلمه باید توضیح دهند که چرا کمک معیشتی باید به آنها اختصاص پیدا کند. از این‌رو متقاضیان تنها با ثبت‌نام می‌توانند اعتراض خود را ثبت کنند و دیگر نیاز به توضیح 200 کلمه‌ای نیست. گفته شده دلیل این کار سرعت در بررسی و کاهش زمان ثبت اعتراض است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علیگل(سعید)
  ۳ ۱

  سلام
  خفه شوند صدایشان در نیاد اگر در بیاید یا حبس اگر با کلاس اعتراض کنندوبی صداورود می کنند به حسابش هایش ویارانه بنز ین قبلی ازش سلب می کنند

 • ناشناس
  ۱ ۱

  مینویسه {اطلاعات خانوار شما موجود نیست، جهت ثبت اطلاعات خانوار طی ۳۰ روز آینده اطلاع‌رسانی میشود. } چیکار کنم؟

 • حسین گودرزی
  ۰ ۰

  به نهم خدا با سه دختر دانشجو ودریافتی زیر دو میلیون چطور کمک معیشتی به من تعلق نمیگیره خدا باعث وبانیش را لعنت کنه مناز او نخواهم گذشت

 • حسین گودرزی
  ۰ ۰

  با داشتن چها فرزند وسه دانشجو و دریافتی زیر دو میلیون چطور کمک معیشتی تعلق نمیگیره خدا ازتون نگذرهوریشه ظلم بخشکاند

 • حسین گودرزی
  ۰ ۰

  تورا به هرکس که میپرستی قسمت میدهم به خدا قسم من یکی از مبلغین روحانی بودم خدا از سر گناهم بگذرد که یکسری را گمراه کردم با داشتن جهار فرزند وسه دانشجو و دریافتی زیر دو میلیون چطور کمک معیشتی تعلق نمیگیره

 • داود
  ۱ ۰

  من که چیزی ندارم چرا بازم به ما ندادن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  این درستش نیست خدا وکیلی

 • موسی
  ۰ ۰

  ولا بلا ما از همه فقیر تریم چرا برای ما کمک نمیشه اقای روحانی نمی بخشمت

 • محرم همتی
  ۳ ۰

  با چه حسابی تراکنش هارو درامد حساب میکنند

 • رضا بلبل شریفلو
  ۰ ۰

  دوماه ساعت اعتراض کردم،متأسفانه نتیجه نگرفتم،هیچ پیامکی هم برام نیومده،سایتم بسته است،چیکار کنم

 • محمدعلی
  ۱ ۰

  لطفا معیشتی مافقربیچاره هارو واریز کنین من هیچی ندارم بیایین تحقیق کنید

 • منصور
  ۰ ۰

  بیاین تحقیق من خونه اجاره ای هستم اگر من کل سرمایه ام صد میلیون شد کلش باشه واسه شما خدا شاهده این رسمش نی کسی مثل من ک 4 ماه حقوق نگرفته این بسته معیشتی هم نداشته باشه

 • رضا
  ۰ ۱

  خدا لعنتتون کنه در جواب اعتراض من رفتن ماشینایی که قبلا فروختم ولی هنوز سندش به ناممه رو آوردن بعدش درآممدم رو 75 میلیون تومان محاسبه کردن آخه بی پدرا چک ارث پدری اومده به حسابم بعدش بین وراث تقسیم شده من اگر اینقدر درآمد داشتم که از یک کیلومتری اداره هم رد نمشدم

 • ایرانی
  ۲ ۰

  ما خانواده 5 نفری که مستاجر هم هستیم و در نتیجه اعتراضی که زدیم نوشته شما یک پراید مدل 86 دارید که از کل خانواده ما همین رو پیدا کردن نوشتن و با میانگین حقوق ماهیانه 3 میلیون 300 که گویا اعلام کرده شما از 85 درصد خانواده ها وضعیتتون بهتره و یارانه معیشتی نباید بهتون تعلق بگیره!!!!!!!!!!!/
  الان این وضعیت آیا بالای حقوق 8 میلیونی هست که گفتن ؟؟؟
  الان این پراید بالای چند صد میلیون ارزش داره ؟؟؟
  آیا ی خونه ایی داشتیم که 900 میلیون ارزش داشته باشه ؟؟؟
  آیا سفر خارجی داشتیم یا کارفرما بودیم ؟؟؟
  چرا این دولت با سطح فهم مردم بازی میکنه !!!!!!!!!!!
  واقعا بریزن خونه ی مردم و اموالشون رو غارت کنن بهتر از این بی احترامی به شعور مردم است.

 • ابراهیم
  ۰ ۰

  با سلام به شما دولتمردان با انصاف ‌ با توجه به اینکه هم خونه و هم مغازه اجاره میدهیم و فقط همسرم شاغل است . لطفا به درصد سود قانونی یک شغل نگاه کنید نه تراکنش مالی دستگاه پوز مثلا ما با ۱۰ درصد سود قانونی شغل مان چگونه اجاره خونه و مغازه را پرداخت کنیم لطفا رسیدگی کنید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  داداشم با پدرم زندگی میکنه و بیکار هست منم که الان سه سال تنها زندگی میکنم یارانه مو جدا نکردم چون پدرم هنوز ساخت خونه خودش تمام نشده چه برسه که برای من و داداشم عروسی بگیره (یعنی من و داداشم مجرد هستیم)
  بعد 7 سال کار کردن من مقداری پول دارم نه خونه نه ملک نه ماشین هیچی ندارم اونوقت میگن
  گردش مالی حساب شما طی ماههای خرداد و فلان و فلان 80 میلیونه.
  جای تاسف بسیار زیاد داره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ما یه خانواده ۵نفره هستیم که نه درآمد بالایی ۹۶میلیون داریم نه ماشین ۳۰۰ میلیونی نه خونه نه وام ۳۰۰میلیونی کمک معیشتم نگرفتیم از دولت ... هم بیشتر از این انتظار نداشتم

 • حسن محمدی
  ۰ ۱

  من مسول قرعه کشیدم همراه پولها به حساب من میاودرضمن یارانه پسرم جرانکردیم5 نفریم خودم کارگرم نه حساب بانکی دارم نه خونه نه ماشین بدکارگی بیمه خودم می ریزم ماشینو خونه برا پسرم است نمی دونم به خاطر یی خونه 50متری یی ماشین قراضه و این قرعه کشی ها که برا خودم نیست میگن شما مشمول نمی شدی چرا حسابها را درست برسی نمی کنید که حق ماها پایمال نشه تهدید هم می‌کنید اگر درست گفته باشیم یارانه هم قط ممی کنیم باید توخیابون بخوابیم که تعلق بگیره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرا تهدید ب قطع یارانه میکنید مارا ماهم میترسیم برای بار سوم اعتراض بزنیم میگیم اگه قطع کنن ب هیچ جا دیگه نمیشه مراجعه کرد لطفا ی حقی برای دفاع از خودمون بدید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من خونه ندارم مستاجرم زن خانه دار ۲تا بچه کوچیک مستاجر ماشین ارزشی نداره ولی خیلیها هستن ۴تا خونه دارن اجاره میگیرک بهشون معیشتی دادن حالا اومدن ب ما میگن واحد مسکونی نداشته باش تا بتونی اعتراض کنی ینی شما ب مالکا پرداخت نکردید واقعا ک عدالت کجاس

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من اعتراض دارم ب معیشتی فقط شما تهدید ب قطع یارانه کردید اگه ب ناحق یارانمم قطع کنید من جایی واسه اعتراض ندارم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ینی چی اگه واحد مسکونی ب نامتون هست اعتراض بزنید ینی شما ۶۰ میلیونی ک واریز کردید خونه ندارن این چ ملاکی هس واسه این معترضین ب جامانده گذاشتید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من مستاجرم ماشینام ارزشی ندارن تراکنشم اگه بالاس علت داره اگه درامدم بالا بود چرا خونه ندارم انصاف داشته باشید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خاهشا ی جایی بگید واسه اعتراض ن فقط ی تیک بزنیم ک اعتراض داریم شماهم تهدید ب قطع یارانه کنید من مستاجرم اگه درآمدم بالا بود چرا خونه ندارم شما ب ۶۰ میلیون ک پرداخت کردید مگه خونه نداشتن عدالت داشته باشید

 • محمد علی خسروی
  ۰ ۰

  من مستاجرم تو را به خدا به داد من هم برسید من چند تا شریک داشتم که پولشونو به حساب من واریز میکردن حالا اونا معیشتی میگیرن ولی به من نمیدن به خدا من پول یه ۵۰ متری خانه ندارم تورو خدا بیایید تحقیقات وبه فریاد من هم برسید ۷سر عائله دارم

 • مجیدقهرمان
  ۰ ۱

  سلام من یارانه بگیر هستم اما تاکنون بسته معیشتی تاکنون به من تعلق نگرفته است راننده اسنپ هستم. خانواده ۴نفره .بانک تجارت یارانه نقدی به حساب من واریز میشود.

 • حسن
  ۰ ۰

  سلام
  به من پیغام میده((اطلاعات شما معتبر نیست))هم در کافی نت و هم خودم ثبت نام میکنم مشکل کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شوهر من با داداشش شریکان سه نفرن ولی فقط از کارت شوهر من استفاده میکنن تو کارشون.تکلیف ما چیه که تعلق نمیگیره؟

 • یک آبرودار
  ۰ ۰

  ما خانواده 4 نفری که مستاجر هم هستیم و در نتیجه اعتراضی که زدیم نوشته شما یک پراید مدل 86 دارید که از کل خانواده ما همین رو پیدا کردن نوشتن و با میانگین حقوق ماهیانه 3 میلیون 300 که گویا اعلام کرده شما از 85 درصد خانواده ها وضعیتتون بهتره و یارانه معیشتی نباید بهتون تعلق بگیره!!!!!!!!!!!/
  ایا مستاجربودن اونهم در یک روستا در کشور ما ثروتمندحساب میشه با دو فرزند دانشجو؟
  ما سهام عدالت هم نداریم
  چرا این دولت با سطح فهم مردم بازی میکنه !!!!!!!!!!!
  آیا واقعا ما حقمونه اینطور ب التماس بیفتیم.

 • چراغی
  ۰ ۰

  با سلام. مسئولین محترم تقاضای کمک دارم لطفا رسیدگی کنید درآمد ندارم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  والا یه ساله من دارم ثبت نام میکنم همش سرکاریه

 • خادم علی درویشی
  ۰ ۰

  سلام من از مو قه ای که معیشتی دادن من دریافت نکردم از موقه ای که کرونا بوده من بیکار بودم چون کاسبی میکردم الان دیگه هر کاری می کنم نمی تونم خرج خانواده رو دربیارم من هفتا بچه دارم نمی تونم که خرجی انهارا دربیارم

 • علیداد عیدی نصیری
  ۰ ۰

  معیشت حق من است متعآسفانه قطعش کردین مستاجرم وآیله بار

 • علیدادعیدی نصیری
  ۰ ۰

  احتیاج به کمک دارم میعشت مرا بدهین مستآجرم وآیله بار تشکر