کد خبر 395186

معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه؛

پس از انقلاب، ۱۵بار افزایش قیمت بنزین داشتیم/تورم افزایش قیمت بنزین ۱.۵تا ۲درصد پیش‌بینی شده است

معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: بر اساس الگو‌های اقتصادی، در افزایش اخیر قیمت بنزین، تورمی که بر سطح عمومی قیمت‌ها اثر می‌گذارد حدود یک‌ونیم تا ۲درصد محاسبه شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سیدحمید پورمحمدی در ارتباط تلفنی با برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شنبه‌شب شبکه دو سیما افزود: پس از افزایش قیمت بنزین، برای رفاه حال مردم سهمیه‌هایی برای تاکسی‌ها از جمله تاکسی‌های اینترنتی و سرویس‌های مدارس در نظر گرفته شد که روی کرایه‌ها اثری نداشته باشد.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه همه منابع حاصل از تفاوت قیمت ناشی از افزایش قیمت بنزین را در حسابی نزد خزانه نگهداری می‌کند و آن را عیناً به حدود 60 میلیون نفر در قالب حدود 18 میلیون خانوار تقدیم می‌کند.

پورمحمدی درباره میزان تورم احتمالی ناشی از افزایش قیمت بنزین با اشاره به اینکه نظرات مختلفی در این باره مطرح شده است، گفت: با توجه به اختلاف قیمت بنزین در کشورمان نسبت به منطقه، یارانه‌ای که برای بنزین داده می‌شود عادلانه توزیع نمی‌شود و از این یارانه، دهک اول در مقایسه با دهک دهم، 23 برابر بیشتر برخوردار می‌شود بنابراین بسیاری معتقد بودند که باید این موضوع، اصلاح و یارانه، عادلانه توزیع شود.

وی ادامه داد: دیدگاه دیگر این بود که زمانی که تفاوت قیمت بنزین در کشورمان با کشور همسایه بیش از 15 هزار تومان است طبیعتاً قاچاق آن زیاد می‌شود و نباید زمینه قاچاق را فراهم کنیم.

پورمحمدی اضافه کرد: نظر دیگر این بود که با اصلاح قیمت بنزین، استفاده از خودرو‌های گازسوز و برقی، بیشتر و آلودگی هوا کم می‌شود.

وی گفت: پس از انقلاب, 15 بار افزایش قیمت بنزین داشتیم که از این تعداد 8 مرتبه هیچ اثر تورمی ملموس و افزایش سطح قیمتی کالا‌ها نداشت و در 5 مرتبه هم تورم حدود یک تا 2 درصد و در برخی موارد هم حتی کاهشی بوده است.

معاون اقتصاد و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه ابراز کرد: از حدود 24 میلیون خانوار ایران فقط 6 میلیون خانوار به‌علت درآمد بالایی که دارند از یارانه برخوردار نیستند و 18 میلیون خانوار بقیه که شامل طبقات متوسط و طبقه با درآمد کم هستند از این یارانه برخوردار می‌شوند به‌عبارتی تفاوت قیمت بنزین، کاملاً بین اقشار ضعیف و طبقه متوسط، توزیع می‌شود.

وی گفت: برای طبقات بالای درآمدی هم سازوکاری در نظر گرفته شده است که اگر اشتباهی شد به‌راحتی بتوانند اعتراض کنند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این موضوع رسیدگی می‌کند و یارانه آن‌ها برقرار می‌شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز با حضور در این برنامه با تأکید بر اینکه خیال مردم از بابت آرامش بازار و تأمین کالا راحت باشد، گفت: کمبود هیچ کالایی در کشور نخواهیم داشت.

یاسر رایگانی افزود: از روز نخست اجرای طرح مدیریت مصرف، به مدیران تعزیرات حکومتی سراسر کشور ابلاغیه‌های اعلام شد و با دستور وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، تمهیدات اولیه اندیشیده شد.

وی با بیان اینکه "مقررات لازم اجرایی شد و گشت‌های کنترل و نظارت بر بازار را دو برابر کردیم"، گفت: این طرح جدید که از روز شنبه آغاز شد تا یک ماه ادامه دارد و پس از آن هم رصد و کنترل و نتیجه‌گیری می‌کنیم و این طرح را تا پایان سال 1398 ادامه خواهیم داد.

رایگانی افزود: بازار آرام است و مشکل خاصی در کشور نداریم.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور هم با حضور در این برنامه گفت: به‌واسطه افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی و تمهیداتی که اندیشیده شد مجموعه دولت این انتظار را از حوزه تاکسیرانی داشت که افزایش قیمت شکل نگیرد و این موضوع به همه سازمان‌های تاکسیرانی در سراسر کشور ابلاغ و همراهی لازم انجام شد.

مرتضی ضامنی اضافه کرد: امروز بر اساس گزارش‌ها، حوزه‌های تاکسیرانی مانند قبل مشغول ارائه خدمت بودند و فقط در تهران به‌علت بارندگی و آب‌وهوا مشکلاتی وجود داشت، اما در بخش تاکسیرانی، خدمات به‌خوبی ارائه شد.

وی با اشاره به اینکه بازرسان سازمان‌های تاکسیرانی در شهر‌ها بر امور تاکسیرانی نظارت می‌کنند، گفت: شهروندان در صورت وقوع تخلف می‌توانند موارد را به شماره‌های اعلام‌شده اطلاع دهند.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با تأکید بر اینکه تأمین کالا‌های اساسی و دیگر کالا‌ها در شرایط کاملاً خوبی است، گفت: کشور از نظر ذخایر راهبردی در بهترین شرایط است و با توجه به سامانه جامع تجارت، تولید و واردات کالا از مرحله ترخیص تا عرضه در شبکه‌های خرد، رصد می‌شود.

قبادی افزود: پس از اعلام نرخ جدید بنزین، جلسه تنظیم بازار به‌ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت و با حضور همه اعضا برگزار و تصمیمات لازم گرفته شد و متناظر همین جلسه را استانداران سراسر کشور برگزار کردند.

وی با اظهار اینکه این جلسات ادامه دارد، اضافه کرد: تصمیماتی در سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم گرفته شد تا با همکاری دیگر سازمان‌های نظارتی، بازار را پایش و رصد کنند و مانع ایجاد خلل در عرضه و توزیع کالا شوند.

قبادی ادامه داد: تاکنون افزایش قیمت یا کمبود کالا گزارش نشده است.

وی گفت: در شرایط فعلی، افزایش نرخ بنزین به‌روی نرخ کالا‌های اساسی، هیچ تأثیری ندارد و اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومانی به کالا‌ها کماکان ادامه دارد و 10 درصد بیش از پارسال به کالا‌های اساسی، ارز تخصیص داده شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: به‌صورت روزانه 100 قلم کالا را رصد می‌کنیم.

قبادی با ابراز اینکه همه دستگاه‌ها به‌صورت ویژه برای تنظیم بازار، پای کار هستند‌, اضافه کرد: اگر تأثیرات روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین کنترل شود، در عالم واقع، این افزایش قیمت تأثیر آن‌چنانی بر سفره مردم و افزایش قیمت دیگر کالا‌ها نخواهد داشت.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی هم در ادامه این برنامه با اشاره به اینکه سازمان تعزیرات حکومتی با همکاری مردم تجربه‌های خوبی در مبارزه با احتکار و گران‌فروشی دارد، گفت: اکنون هم با همکاری مردم و دستگاه‌های مرتبط می‌توانیم اوضاع را کنترل کنیم و طبق قانون، مانع احتکار و گران‌فروشی و سوءاستفاده برخی افراد می‌شویم.

رایگانی اضافه کرد: بر اساس قوانین موجود بین 10 تا 70 درصد کالای احتکارشده را جریمه و به عرضه آن الزام می‌کنیم.

وی با یادآوری اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر تولیدکننده‌ها نظارت خواهد کرد، گفت: همه واحد‌های تولیدکننده موظف هستند تولیدات خود را با هماهنگی این سازمان، عرضه کنند و این سازمان بر آن‌ها نظارت خواهد کرد.

رایگانی با بیان اینکه سازمان تعزیرات حکومتی با سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعامل دارد، افزود: آن‌ها تخلفات تولیدکننده‌ها را به شعب این سازمان ارجاع می‌دهند و به آن رسیدگی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه بنکداران هم اتحادیه دارند، گفت: این اتحادیه هم با سازمان تعزیرات حکومتی تعامل نزدیکی دارد و گشت‌های نظارتی مشترکی را برگزار می‌کنیم.

رایگانی اضافه کرد: شعب تعزیرات حکومتی، تخلفات مربوط به اصلاح مصرف سوخت و پرونده‌های مربوط به سهمیه‌بندی بنزین را خارج از نوبت رسیدگی و حداکثر در مدت یک هفته حکم صادر می‌کنند.

وی با بیان اینکه روزانه فقط در شهر تهران 700 تا 800 پیام شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود، اضافه کرد: این پیام‌ها دسته‌بندی و به شعب تخصصی ارجاع و بر اساس اولویت، رسیدگی می‌شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اینکه تعامل این سازمان با اتحادیه‌ها، روزانه است، گفت: گشت‌های نظارتی مشترک داریم.

رایگانی با بیان اینکه سامانه 135 سازمان تعزیرات، شبانه‌روزی آماده دریافت گزارش‌ها و شکایات مردم است، افزود: همه مردم از سراسر کشور می‌توانند با این سازمان در ارتباط باشند.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور نیز گفت: سهمیه تاکسی‌های با سوخت بنزین, 400 لیتر و تاکسی‌های دوگانه‌سوز 200 لیتر در ماه در نظر گرفته شد که کافی نبود و با مسئولان ذی‌ربط در این باره رایزنی و تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شد.

مرتضی ضامنی ادامه داد: در حوزه تاکسی‌های دوگانه‌سوز سهمیه از 200 به 250 لیتر و سهمیه خودرو‌های ون از 400 به 600 لیتر افزایش یافت و برای ناوگان فعال در بخش سرویس مدارس، سهمیه‌ای در نظر گرفته نشده بود که با ارائه دلایل، برای آن‌ها سهمیه در نظر گرفته شد.

وی گفت: گوش شنوا در دولت وجود دارد و حرف‌ها و دلایل ما را شنیدند و از دولت به‌ویژه وزارتخانه‌های کشور و نفت تشکر می‌کنیم.

ضامنی افزود: در بخش سرویس مدارس سهمیه‌ای تخصیص داده نشده بود، اما با پیگیری‌ها، به آن‌ها سهمیه تخصیص داده شد.

وی ادامه داد: لازم است افراد فعال در این بخش حتماً در سامانه ملی پایش حمل‌ونقل دانش‌آموزی نام‌نویسی کنند تا پیمایش آن‌ها رصد و متناسب با آن، سهمیه سوخت به آن‌ها تخصیص داده شود.

ضامنی با اشاره به اینکه ناوگان تاکسیرانی به‌اندازه کافی در کشور وجود دارند و در حال خدمت هستند، افزود: شهروندان تخلفات را به سازمان تاکسیرانی منعکس کنند.

مدیرعامل تاکسی اینترنتی تپسی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه برای این تاکسی‌ها هم سهمیه بنزین در نظر گرفته شده است، گفت: در آخر هر ماه تا سقف 300 لیتر با توجه به میزان پیمایش، ما‌به‌التفاوت قیمت به آن‌ها پرداخت می‌شود.

میلاد منشی‌پور ادامه داد: ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که در حال رایزنی هستیم، اما با توجه به اختصاص سهمیه به تاکسی‌های اینترنتی، نرخ کرایه‌ها افزایش نخواهد یافت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    مرگ بردروغگو.