کد خبر 393484

تصویب سند راهبردی یکپارچگی غذا در شورای عالی استاندارد

رئیس سازمان ملی استاندارد از تصویب سند راهبردی یکپارچگی غذا در جلسه روز گذشته شورای عالی استاندارد خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، نیره پیروزبخت در مراسم بزرگداشت روز ملی کیفیت اظهار داشت: در جلسه دیروز شورای عالی استاندارد بحث سند راهبردی یکپارچگی غذا مطرح و مصوب شد

وی توضیح  داد:بحث استاندارد فقط برای گذراندن یک روز یا دو روز نیست بلکه باید کاری کنیم که حداقل مردم از مهمترین مواد غذایی که به دست‌شان می‌رسد رضایت داشته باشند.

رئیس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد:‌در جلسه روز گذشته شورای عالی استاندارد موضوع مشاغل خانگی و روستایی مطرح شد تا برای مواردی که مشمول استاندارد اجباری نمی‌شوند، از نظر ویژگی‌ها تعریفی صورت گیرد و فعالان این بخش بتوانند از گواهی انطباق و سیاست‌های جدید سازمان استاندارد برخوردار شوند.

پیروزبخت یکی از نگرانی‌های سازمان‌های بین‌المللی در رابطه با استاندارد وکیفیت را بی‌توجهی حکمرانان به موضوع استاندارد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این مسئله در ایران وجود ندارد و در این زمینه خلاء قانونی نیز نداریم.

وی ادامه داد: اگر فضای حاکم بر اقتصاد و سیاست کشور نبود، باید وارد فضای رقابت پذیری می‌شدیم. دیگر برای تولید کنندگان ایرانی زیبنده نیست که فقط به سطح داخلی خودمان اکتفا کنند و وارد فضای رقابتی نشوند.

رئیس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: سرانه ارزش افزوده صنعت، میزان صادرات صنعتی کشور، تراکم صنعتی شدن، کیفیت استاندارد، نقش هر کشور در سرانه ارزش افزوده صنعت و همچنین تجارت صنعتی جهان به عنوان شاخص‌های رقابت پذیری مطرح هستند و در این بخش کیفیت صادرات حرف اول را می‌زند.

پیروزبخت با بیان اینکه ایران در استاندارد سازی در دنیا رتبه سوم را داراست،‌ گفت: با همه مشکلاتی که در کشور وجود دارد، استاندارد محدودیتی ندارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر