کد خبر 378296

اختصاص اعتبار ۲۶۰۰میلیاردی به صندوق نوآوری و شکوفایی

رئیس دفتر رئیس جمهور از اختصاص ۲۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و گفت: اگر ما می‌خواهیم از فشارهای تحریم بر کشور کاسته شود چاره‌ای نداریم جز آنکه از اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم و بر روی شرکت‌های دانش بنیان سرمایه‌گذاری کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا،  محمود واعظی عصر امروز (سه‌شنبه، ۱۲ شهریور) در اختتامیه گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ های صنعت غذایی گفت: حتی اگر کشور هیچ دشمنی نداشت و تحت فشار شدید خارجی نبود؛ همچنان نیاز بود تا از اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم چرا که آب، زمین و امکانات محدود و جمعیت در حال افزایش است و ما ناچار به تغییر اهداف و روش‌ها هستیم تا بتوانیم زندگی بهتری را برای نسل آینده فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کشور هیچ چاره ای ندارد جز آنکه به سمت حوزه‌ دانش بنیان حرکت کند، اظهار کرد: امروز ما شاهد شدیدترین فشارهای خارجی بر کشور هستیم و کشورهای غربی به ویژه آمریکا تصور می‌کنند اگر بتوانند اقتصاد ما را فلج کنند به هدف خود می‌رسند اما ما باید اهداف آنها را با روش تقویت اقتصادی خنثی کنیم.

واعظی با بیان اینکه ما بر این اساس از هفت سال گذشته بر روی اقتصاد مقاومتی به عنوان روشی که می‌تواند کشور را از تکانه‌های مختلف نجات دهد، متمرکز شدیم، ادامه داد: در این راستا جلسات متعددی برگزار شده و معاون اول رئیس جمهور نیز ماموریت پیگیری اقتصاد مقاومتی را بر عهده دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور موفقیت در اقتصاد مقاومتی را در گرو توجه به شرکت‌های دانش بنیان دانست و یادآور شد ما باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم. چرا که اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد مقاومتی را منجر می‌شود و ما برای موفقیت در این زمینه باید بر روی شرکت‌های دانش بنیان سرمایه گذاری کنیم.

واعظی تحصیل کردگان جوان را از مزیت‌های رقابتی کشور نام برد و خاطرنشان کرد: اگر تا دیروز شکوفایی اقتصادی کشورها مربوط به داشتن منابع معدنی و نفت بوده است، امروز سرمایه‌های انسانی به عنوان زیرساخت اقتصادها تلقی می‌شود و امروزه مغز و ایده‌های خلاقانه به عنوان سرمایه‌های کشور تلقی می‌شود چرا که منابع زیرزمینی مانند نفت زمانی به پایان می‌رسد ولی مغز و ایده‌های خلاقانه پایان پذیر نیست.

وی نتیجه پیاده سازی اقتصاد دانش بنیان را کاهش وابستگی به خارج و خروج ارز دانست و اضافه کرد: بر این اساس ما باید برای شرکت‌های دانش بنیان بستری را فراهم کنیم و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز با امکاناتی که در اختیار دارد زمینه‌ای را ایجاد کرده تا صاحبان فناوری را با بخش‌های صنعتی آشنا کند.

واعظی با بیان اینکه سال جاری سال رونق تولید است و ما با روش‌های سنتی نمی‌توانیم تولید را افزایش دهیم، ادامه داد: این در حالیست که بکارگیری فناوری‌های نوین موجب رشد جهشی در این زمینه خواهد شد و ما برای آنکه بتوانیم در برابر تحریم‌ها مقاوم باشیم و کشور را از فشار تحریم‌ها نجات دهیم نیاز داریم تا این روش‌های فناورانه را توسعه دهیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت افزایش اشتغال به ویژه برای جوانان تحصیل‌کرده گفت: این وظیفه ما است که زمینه اشتغال جوانان را فراهم کنیم. از این رو تمرکز و توجه به شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند زمینه اشتغال دانش آموختگان را فراهم کند.

وی ادامه داد: در گذشته ۱۰۰ شرکت بزرگ دنیا شرکت‌های پولی و بانکی بودند ولی امروزه ۱۰ شرکت بزرگ دنیا شرکت‌هایی هستند که منابع پولی آنها را بزرگ نکرده، بلکه نیروی فکری و روش‌های فناورانه جدید منجر به بزرگ شدن این شرکت‌ها شده است.

به گفته وی شرایط امروز جهان به سمتی در حرکت است که اگر هر روز دیرتر وارد شویم ۱۰ روز از فناوری‌های روز دنیا عقب می‌مانیم.

وی با اشاره به اقدامات توسعه‌ای خود در زمینه فعالیت در وزارت ارتباطات تاکید کرد: اقدامات انجام شده در این وزارت در راستای ایجاد کسب و کارهای جدید بوده است و امروز نیز بیش از ۴۵۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که صاحبان این شرکت‌ها از جوانان تحصیل کرده هستند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به گزارشی در خصوص استقرار ۵۲۰ واحد فناور، اشتغال ۷۱۰۰ نیروی انسانی و فروش محصولات ۱۵۰۰ میلیارد تومانی و صادرات ۴.۷ میلیون دلاری در شهرک‌های علمی تحقیقاتی، خاطرنشان کرد: در کشور حوزه نوآوری و محصولات دانش بنیان رشد نخواهد کرد مگر آنکه بنگاه‌های بزرگ به شرکت‌های دانش بنیان متصل شود. امروز شرایط به گونه‌ای است که نه به دلیل اراده مدیران بلکه به دلیل اشکالات ایجاد شده در خرید و تامین برخی قطعات شرکت‌ها به سمت تولیدات داخل رجوع کرده‌اند و امیدوارم این فضای جدید باعث اعتمادسازی بیشتر برای شرکت‌ها شود.

واعظی با اشاره به اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد: با وجود همه محدودیت‌ها ۲۶۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات این صندوق پرداخت شده است و با اقداماتی که در این صندوق صورت گرفته شاهد هستیم که امروزه این صندوق در جهت صادرات محصولات دانش بنیان برنامه ریزی کرده است.

وی در پایان تاکید کرد: اقدامات این صندوق باید در جهت خلق ثروت باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر