کد خبر 377985

قائم مقام وزیر صمت مطرح کرد:

آغاز شناسایی بخشنامه‌های مخل تجارت/ ممنوعیت واردات ۱۵۰۰قلم کالا

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ مأموریتی جدید به مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی خبر داد تا بر مبنای آن، بخشنامه‌های مخل تجارت، شناسایی و ابطال یا اصلاح شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حسین مدرس خیابانی امروز (دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸) در جلسه تودیع و معارفه رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، با تأکید بر ضرورت حمایت‌های همه‌جانبه از صادرات غیرنفتی اظهار داشت: با انتخاب رئیس جدید سازمان توسعه تجارت ایران که از جمله افراد بادانش و از بدنه سازمان توسعه تجارت بوده و درک درستی از مسائل تجاری و صادراتی دارد، امیدواریم کشتی طوفان‌زده تجارت خارجی به دست یک ناخدای جدید، به ساحل آرامش برسد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز در کشور در شرایطی قرار داریم که صادرات مهمترین موضوع بوده و در حوزه بازرگانی داخلی، موضوع تنظیم بازار و در حوزه تجارت خارجی، بحث صادرات در اولویت قرار دارد بنابراین اکنون صادرات و تنظیم بازار، دو اولویت مهم کشور به شمار می‌رود.

مدرس خیابانی با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه روزی درب چاه‌های نفت بسته شده و کشور بدون نفت و با درآمدهای صادراتی اداره می‌گردد، گفت: هم‌اکنون به دلیل شرایط خاص کشور، واردات محدود شده و از سوی دیگر، صادرات بسیاری از کالاها دارای مزیت شده است بنابراین در حال تمرین برای اجرای این فرمایش ایشان هستیم و در این روند تا حدود زیادی پیش رفته‌ایم.

وی اظهار داشت: اکنون زمان آن است که روی پای خود بایستیم و اهمیت صادرات را درک کنیم.

ممنوعیت واردات ۱۵۰۰ قلم کالا

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز تمام حوزه‌های کالایی بر اساس سیاست‌های تجاری و ارزی کشور، وضعیت صادراتی پیدا کرده‌اند، گفت: در مقابل با استفاده از این سیاست‌ها، واردات مدیریت شده و ورود کالاهای اساسی ضروری، مواد اولیه و ماشین‌آلات تولید در حال انجام است بنابراین زمینه برای رونق تولید داخل فراهم شده است و این درست نقطه‌ای است که دشمن نمی‌خواست محقق گردد.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: در الگوی تحریمی، برخی می‌خواستند تا با محدودیت‌های ارزی و تشویق واردات کالاهای لوکس، زمینه‌ای را فراهم کنند که کشور دچار محدودیت ارزی شود و توانایی تأمین کالاهای اساسی را نداشته باشد که خوشبختانه ما این موضوع را مدیریت کرده‌ایم و سیاست ارزی نیز باعث شده تا بخشی از واردات کنترل شود.

وی گفت: واردات ۱۵۰۰ قلم کالا ممنوع است و حجم واردات سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۲۲ درصد کاهش یافته که بیشتر مرتبط با حجم واردات کالاهای غیرضرور است بنابراین با هدایت درست منابع ارزی توانسته‌ایم علاوه بر اینکه واردات را محدود کنیم، کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز کشور را هم تأمین کرده‌ایم به نحوی که مایحتاج بنگاه‌ها و تولید نیز تأمین شده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: صادرات به شدت مزیت یافته و اگرچه شرایط تحریم وجود داشته، اما صادرات کم نشده است.

* جنگ تحریمی به نوعی همان جنگ تحمیلی است

مدرس خیابانی با معادل دانستن جنگ تحریمی با جنگ تحمیلی گفت: این دو جنگ هر دو نابرابر بوده‌اند چرا که تمامی قدرت‌های بزرگ دنیا در مقابل ما صف کشیده و با تمام قوا جنگیده‌اند اما در نهایت ما در جنگ تحمیلی پیروز شدیم و اکنون نیز در جنگ تحریمی نابرابر، تمام تلاش خود را داریم تا پیروز شویم.

وی با تأکید بر اینکه صادرکننده کشورهای رقیب در حوزه کشتیرانی، حمل و نقل، مراودات بانکی و انتقال پول، با موانعی غیربرابر با صادرکنندگان ایرانی مواجه هستند، گفت: صادرکنندگان خط‌شکن بازارها هستند تا آنها را برای حضور تولیدکنندگان و کالاهای تولید داخلی، باز نمایند؛ بنابراین اگر ما جنگ را باور داشته باشیم، با تمام قوا، تمام داشته‌های خود را به میدان می‌آوریم.

* دستورالعمل‌های مُخل تجارت بازنگری می‌شوند

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برخی دستگاه‌ها طبق رویه‌ها، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های خود، اجازه نمی‌دهند که تولید و صادرات، روان کار کنند و به نظر می‌رسد دلیل آن، نپذیرفتن شرایط جنگی است بنابراین باید رویه‌ها و دستورالعمل‌ها را منطبق با شرایط روز، طراحی کرده و اجازه ندهیم تا این دستورالعمل‌ها، روند تولید و صادرات کشور را کُند کنند ضمن اینکه در بخش تأمین کالاهای اساسی و مایحتاج بنگاه‌های تولیدی نیز باید کار را روانتر پیش برده و دستورالعمل‌ها را بازنگری کنیم.

وی با بیان اینکه مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی مأمور شده تا تمام بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی به گمرک یا سایر دستگاه‌ها که بعضاً با هم تضاد داشته و تجارت و صادرات را دچار مشکل می‌کنند، مورد بازنگری قرار دهد، گفت: قرار بر این است که این مؤسسه از سال ۹۷ تمام بخشنامه‌های معارض تولید و صادرات را شناسایی و به سمت دستورالعمل‌زدایی و کم کردن آئین‌نامه‌ها پیش رود به نحوی که با درک شرایط جنگی نابرابر، زمینه‌ای را فراهم کند تا صادرکننده و تاجر حمایت شوند.

وی با بیان اینکه با قانون تمرکز و مسئولیت قائم مقام وزیر صمت بحث اول این است که موضوعاتی که مورد غفلت واقع شده یا از اولویت خارج شده اند، در ساختار جدید اولویت بگیرند چرا که امروز صادرات مسئله اول کشور بعد از تنظیم بازار است و تمام تلاش به این سمت است که مسیر صادرات سهل و آسان شود و بنابراین باید از فرصت سیاست های ارزی و تجاری برای رونق صادرات استفاده کنیم. ضمن اینکه در بخش تولید نیز شاید دیگر موقعیتی فراهم نشود که به این شکل از تولید حمایت گردد چرا که سال های سال به دلیل درآمدهای نفتی به محض اینکه قیمت نفت بالا می رفت، تولید داخلی زیرپا گذاشته شده و کالای خارجی جایگزین آن می شد.

وی تصریح کرد: امروز با کنترل و مدیریت واردات و اعمال سیاست های تجاری و ارزی، تولید داخلی کشور مورد توجه واقع شده و صادرات موقعیت بسیار خوبی دارد. ضمن اینکه اگر تولید جهش کند، صادرات رونق می گیرد و اگر صادرات از شرایط خوبی در بازارهای جهانی بهره مند شود، تولید کشور نیز در شرایط متعادلی رشد خواهد کرد که این فرصتی طلایی را در حوزه تولید و صادرات قرار می دهد.

مدرس خیابانی گفت: امروز تولیدکننده کالای داخلی باید تلاش کند تا کالای ساخت داخل را به بازار داخلی و خارجی بقبولاند و این یک عزم جدی است که اکنون تمامی دست اندرکاران، وزرا و مقامات دولتی به آن رسیده اند و وزارت صنعت معدن و تجارت نیز در همین راستا نمایشگاه ساخت داخل به راه انداخته تا بخش های مختلف دولتی به تولیدکنندگان بگویند که چه کالاهایی را در دستگاه های خود کمبود دارند و در قالب آن بتوان کار ساخت داخل را تعمیق بخشید، پس باید از این فرصت استفاده کرد.

وی با تاکید بر جایگاه سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: جایگاه این سازمان باید ممتاز باشد و مسئولیت اجرای تفاهم نامه های تجاری مختلف را به عهده بگیرد همانطور که کشور اکنون در حال نهایی کردن تفاهم نامه تجاری اوراسیا بوده و مسیر عقد این تفاهم نامه و مصوبات مربوط به مجلس برای آن به سرانجام رسیده است. اما در جلسه دولت این تشکیک بین وزرا و دستگاه های دولتی وجود داشت که دبیرخانه و مرکزیت اجرای این تفاهم نامه کجا باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر