کد خبر 360162

راهکار جلوگیری از "فرار مالیاتی پزشکان" چیست؟

میزان فرار مالیاتی پزشکان ایرانی بیش از ۶۰۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده؛ در این زمینه مسئولان حوزه سلامت، توپ را به زمین سازمان مالیاتی می‌اندازند و اجرا نکردن قوانین مالیاتی از سوی مسئولان مالیاتی کشور را عامل اصلی فرار مالیاتی پزشکان می‌دانند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، به تازگی مسئله "فرار مالیاتی پزشکان" به‌عنوان یکی از چالش‎های نظام مالیاتی کشور، انتقادات فراوانی را به همراه داشته و حتی مسئولان قضایی نیز نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند.

به طوری که حجت‌الاسلام جعفری؛ رئیس کل دادگستری خراسان شمالی ضمن انتقاد از عدم ایفای تعهدات مالی برخی از پزشکان گفت: هر چند پزشکان ما از جمله اقشار دلسوز، متعهد، پرتلاش و زحمتکش جامعه محسوب می‌‌شوند که خدمات شایان توجهی در حوزه سلامت و بهداشت عمومی انجام می‌دهند، با این وجود معدود افرادی هستند که از ایفای تعهدات مالی خود (مالیات) نسبت به حاکمیت امتناع می‌کنند؛ ما از پزشکان انتظار داریم طبق قوانین و مقررات مربوطه، زمینه‌های شفاف‌سازی منابع مالی و میزان درآمد‌های خود را بطور روشن و نظام‌مند فراهم کنند.

فرار مالیاتی 6000 میلیارد تومانی پزشکان!

البته پیش از این، رئیس سازمان امور مالیاتی کل کشور نیز از فرار مالیاتی گسترده پزشکان خبر داده بود؛ سید کامل تقوی‌نژاد اعلام کرده بود: مالیات پزشکان 700 میلیارد تومان در سال است اما اکنون این قشر 150 میلیارد تومان مالیات می‌پردازند و 550 میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند.

همچنین محمود بهمنی؛ عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 مجلس گفته بود: پزشکان با وجود درآمد بالایی که دارند، خیلی تمایلی به پرداخت مالیات ندارند و به عناوین گوناگون از زیر پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

با وجود این اظهارات، برخی از کارشناسان حوزه سلامت، میزان واقعی فرار مالیاتی پزشکان را بیش از مبالغ اعلام شده تخمین زده‌اند به طوری که حسین بانکی، کارشناس سیاستگذاری سلامت معتقد است میزان فرار مالیاتی پزشکان ایرانی در سال 1397 بیش از 6 هزار میلیارد تومان بوده است.

از سوی دیگر متوسط میزان واقعی کل فرار مالیاتی در کشور مربوط به بازه زمانی  1393-1360 معادل 8/ 17 درصد بوده است یعنی از کل افراد مشمول مالیاتی، تنها 17.8 درصد، مالیات خود را پرداخت نکرده‌اند؛ این آمار نشان می‎دهد که صنف پزشکی نسبت به سایر اصناف جامعه، فرار مالیاتی بیشتری داشته است؛ با این حال، سازوکار مناسبی برای ایجاد شفافیت و کاهش فرار از مالیات پزشکان در کشور وجود ندارد.

واکنش پزشکان: سازمان امور مالیاتی مقصر اصلی فرار مالیاتی‌ است

در واکنش به انتقادات مطرح شده درباره فرار مالیاتی پزشکان، مسئولان حوزه سلامت، توپ را به زمین سازمان امور مالیاتی می‌اندازند و اجرا نکردن قوانین مالیاتی از سوی مسئولان مالیاتی کشور را عامل اصلی فرار مالیاتی پزشکان می‎دانند.

در این راستا رئیس جامعه جراحان ایران و رئیس سابق سازمان نظام پزشکی معتقد است که "فرار مالیاتی به هر جا بخورد به پزشکی نمی‌خورد و اگر چنین چیزی باشد نشانه ضعف سیستم مالیاتی کشور است که نمی‌تواند مالیات‌ها را دریافت کند!"

همچنین قاضی‎زاده هاشمی، وزیر پیشین بهداشت در واکنش به مسئله فرار مالیاتی پزشکان گفته بود: مسئول مالیاتی کشور در رسانه اعلام می‌کند 50 درصد تهرانی‌ها مالیات پرداخت نکرده‌اند! خب پس شما چه کاره هستید آقای مسئول؟ مردم به شما پول می‌دهند که قانون را پیاده کنید اگر نتوانستید مالیات بگیرید، خودتان محکوم هستید؛ اگر کسی مالیات پرداخت نکند دولت می‌تواند او را به چهارمیخ بکشد!

راهکار جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان چیست؟

هر چند طی سالهای اخیر اقداماتی در زمینه پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی انجام شده است اما مشکل فرارهای مالیاتی پزشکان همچنان ادامه دارد؛ ایجاد شماره تماس و سامانه رسیدگی به شکایات توسط سازمان امور مالیاتی کشور، اقدامی برای مقابله با فرار مالیاتی در کشور به حساب می‌آید.

از دیگر اقدامات قانونی مناسب برای پیشگیری از فرار مالیاتی پزشکان، "الزام به نصب کارتخوان" در تمام مطب‌ها است؛ هدف اصلی این طرح الزام فراهم‌کنندگان خدمات سلامت به تجهیز مطب‌ها برای ایجاد شفافیت در گردش و تعاملات مالی است؛ طرح الزام به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در جریان بررسی بودجه سال 98 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و زمینه نظارت بر رعایت تعرفه‌ها، درآمدها و سایر تعاملات مالی را فراهم کرده است.

به نظر می‌رسد اجرای قوانین محدود‌کننده از قبیل اطلاع دقیق از درآمد پزشکان با ثبت اطلاعات به‌روز و مستند، راهکاری مناسبی برای کاهش فرارهای مالیاتی پزشکان است؛ از مهمترین فواید شفافیت مالیاتی پزشکان، افزایش مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مسئولان، کارآمدی حاکمیت و از بین رفتن رانت و فساد سیستماتیک است علاوه بر این‎ موارد، پرداختن مالیات این صنف کمکی در راستای توسعه کشور و رفع نیازمندی‌های بخش پزشکی کشور خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر