کد خبر 336261

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبرداد؛

احتمال رد کلیات بودجه‌۹۸/ پیشنهاد بررسی بودجه به صورت دو دوازدهم

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پیشنهاد ما این است به جای اینکه بودجه را به این شکل جلو ببریم، آن را به صورت «دودوازدهم» و «سه‌دوازدهم» بگذاریم تا تغییرات اساسی را انجام دهیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران درباره جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در این جلسه رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ گزارشی را درباره آخرین اقدامات این کمیسیون پس از ارائه لایحه بودجه به مجلس ارائه کرد.

وی ادامه داد: همچنین وزرای نفت، جهاد کشاورزی و صنعت معدن و تجارت اظهارات خود را مطرح کردند و نوبخت هم در پایان جلسه مباحثی را مطرح کرد و جمع بندی های نهایی انجام شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: همچنین در این جلسه تعدادی از نمایندگان صحبت های خود را مطرح کردند و اکثرا اعتقاد داشتند که متناسب با شرایط و وضع اقتصادی کشور، بودجه تغییرات محتوایی و ماهوی ندارد و عمدتا تغییرات آن جزئی است و بر این اساس آنان بر این باور بودند که باید تغییرات جدی در لایحه بودجه ۹۸ انجام شود.

پورابراهیمی بیان کرد: جمع بندی نهایی این است که یا ما مسیر حرکت را بر اساس همین گزارشی که نهایی شده است، مبنا قرار دهیم یا آنکه تغییرات بودجه به صورت ساختاری و متفاوت با این گزارش انجام شود.

وی افزود: این لایحه بودجه، لایحه ای نیست که بتوانیم با آن به اهداف بلندی که در حوزه کلان اقتصادی داریم، برسیم و مطالبه ما این است که باید موضوعات پایه ای بیشتری را در ساختار بودجه ۹۸ قرار دهیم.

پورابراهیمی گفت: همچنین پیشنهاد ما این است که با توجه به اینکه تغییرات ساختاری باید در بودجه ۹۸ انجام شود و بازه زمانی آن قرار است دو ماه دیگر عملیاتی شود، ما شرایط را به گونه ای مدیریت کنیم که بودجه بر اساس دودوازدهم یا سه دوازدهم حرکت کند و کار بودجه متوقف نشود و در این مدت تغییرات ساختاری هم زودتر اعمال شود، چرا که این تغییرات مطالبه جدی مقام معظم رهبری و همچنین نمایندگان است.

وی تأکید کرد: گزارشی که در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ نهایی شده است، به دلیل آنکه بر اساس بودجه ۹۸ نمی توانیم تغییرات زیادی را انجام دهیم، نیازمند یک تحول محتوایی است و باید ببینیم که جمع بندی نهایی امروز به چه سمتی می رود.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه تصور بنده این است که در کلیات و چارچوب مباحث بتوانیم یک تصمیم گیری داشته باشیم، تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که به جای آنکه بودجه را به این شکل جلو ببریم، دو دوازدهم یا سه دوازدهم بگذاریم و تغییرات ساختاری را انجام دهیم، چرا که فضای کلی مجلس این است که بودجه فعلی ارائه شده از سوی دولت با واقعیت های جامعه و شرایط سال ۹۸ مطابقت ندارد و مانند بودجه های سنوات گذشته است.

وی متذکر شد: همچنین رئیس جمهور اخیرا در شورای عالی اقتصادی مطرح کرد که ما ظرف سه یا چهار ماه آینده گزارش جامع تحولات ساختاری را هم درباره بودجه و هم غیر بودجه می‌آوریم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: در صورتی که مجلس عصر امروز جلسه داشته باشد، با توجه به فضای موجود، احتمال دارد که به کلیات بودجه رأی داده نشود و برگردد تا اصلاحات ساختاری صورت گیرد یا آنکه اگر کلیات رأی بیاورد، در حین بررسی بودجه، قطعا اصلاحات ساختاری را مدنظر قرار خواهیم داد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری