کد خبر 332649

در نشست مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر سوریه،

جهانگیری: ایران پیروزی ملت و دولت سوریه را پیروزی خود می‌داند/ پیش‎نیاز هر اقدام اقتصادی همکاری بانکی است

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه «جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد که در مبارزه با تروریسم پیشگام و پیشتاز بوده است»، گفت: جمهوری اسلامی ایران پیروزی ملت و دولت سوریه در مبارزه با تروریسم را پیروزی خود می‌داند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در نشست مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر سوریه، با تبریک پیروزی‌های اخیر دولت و ملت سوریه در نبرد با تروریست‌ها و در صحنه‌های سیاسی و نظامی، از آغاز اقدامات مؤثر سوریه در جهت بازسازی ابراز خرسندی کرد و گفت: دولت و ملت سوریه در طول سال‌های قبل با گروه‌های تروریستی بسیار خشن درگیر بودند و دولت و ملت ایران نیز در کنار آنها بود.

وی با تاکید بر اینکه جامعه جهانی باید نسبت به منطقه حساس خاورمیانه و امنیت آن توجه ویژه داشته باشد، تصریح کرد: امنیت این منطقه امنیت جهان است. امروز منطقه، گام به گام به سمت امنیت حرکت می‌کند و تروریست‌ها را از مناطق مختلف اخراج می‌کند و این یعنی جهان به سمت امن تر شدن حرکت می‌کند.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: جهان باید از پیروزی سوریه علیه تروریسم خشنود باشد و از پیشگامان این پیروزی ارزشمند قدرشناسی کند؛ زیرا اگر سیاست مبارزه جدی با تروریسم در عراق و سوریه به نتیجه نرسیده بود، امروز مبارزه با تروریسم باید در اروپا انجام می‌شد.

جهانگیری در ادامه با اشاره به برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیته عالی همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه خاطرنشان کرد: در این اجلاس توافقات بسیار خوبی در جهت توسعه همکاری‌های دو کشور شکل گرفت و این توافقات تاییدی بر این است که جمهوری اسلامی ایران همانطور که در دوره مبارزه با تروریسم در کنار سوریه بود، در دوره بازسازی نیز در کنار دولت و ملت این کشور خواهد بود.

وی در ادامه پیش نیاز هر اقدام اقتصادی را همکاری بانکی دانست و اظهار کرد: رؤسای بانک مرکزی دو کشور امروز در اجلاس اعلام کردند که توافقات خوبی برای همکاری‌های بانکی میان دو کشور صورت گرفته است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: در اجلاس امروز همچنین تاکید شد که موافقت‌نامه سال ۲۰۱۵ میان ایران و سوریه که در تهران به امضا رسید باید به سرعت اجرایی شود و اتصال ریلی خلیج فارس به مدیترانه توسط ایران، عراق و سوریه نیز از مهمترین محورهای مطرح شده در اجلاس بود.

جهانگیری با اشاره به تجربه و دانش ایران در احداث نیروگاه گفت: ایران یکی از کشورهای مطرح در زمینه احداث نیروگاه است و مقرر شد احداث و بازسازی نیروگاه‌ها در سوریه در دستور کار ایران قرار گیرد و فردا عملیات اجرایی احداث نیروگاه در لاذقیه آغاز خواهد شد.

وی با بیان این که «همکاری مشترک بخش خصوصی ایران و سوریه در زمینه‌های مختلف مورد حمایت طرفین خواهد بود»، تصریح کرد: روز سه شنبه اتاق مشترک بازرگانی دو کشور در دمشق آغاز به کار خواهد کرد و نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی نیز در سوریه دایر خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با تاکید بر اینکه ما به دنیا نشان خواهیم داد که روابط ایران و سوریه کمک به صلح جهانی است، از آمادگی ایران برای همکاری با دو کشور ثالث در زمینه‌های مورد علاقه سوریه خبر داد و اظهار امیدواری کرد که مناسبات تجاری تهران – دمشق به سطح روابط ممتاز سیاسی فی‌مابین برسد.

بر اساس این گزارش، عماد خمیس نخست وزیر سوریه نیز در این نشست مطبوعاتی با اشاره به ایستادگی ملت سوریه در برابر جنگ با تروریسم گفت: ملت سوریه توانست توطئه‌ها را پشت سر بگذارد و در سایه حمایت کشورهای دوست و برادر در مقابل دشمنان پیروز شود.

وی افزود: مردم سوریه موفق شدند توطئه‌های سیاسی نظامی دشمنان را شکست دهند، اما این توطئه وجه دیگری نیز دارد که جنگ ظالمانه اقتصادی است که برای مقابله با آن همچنان ایستادگی خواهیم کرد و همکاری خود را با دوستان خود از جمله جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهیم داد تا بتوانیم به اقدامات ویرانگر دشمنان غلبه کنیم.

نخست وزیر سوریه بر لزوم ارتقا مناسبات تجاری و اقتصادی تهران– دمشق و رسیدن آن به سطح ممتاز روابط سیاسی تأکید و با اشاره به امضا موافقت‌نامه‌های مختلف میان دو کشور تصریح کرد: موافقتنامه همکاری‌های اقتصادی راهبردی بلندمدت میان دو کشور می‌تواند تحولی تاریخی و بی سابقه در روابط فیمابین ایجاد کند.

عماد خمیس همچنین کلنگ زنی نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی در لاذقیه و وجود ده‌ها پروژه همکاری نفتی و کشاورزی میان ایران و سوریه را نشان دهنده عمق روابط دو کشور توصیف کرد و افزود: دولت سوریه تسهیلات و شرایط مطلوبی را برای شرکت‌های ایرانی جهت سرمایه گذاری و مشارکت در بازسازی سوریه فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری