کد خبر 327651

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد

کشف محموله یک میلیونی قاچاق کتاب در دو ماه اخیر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کشف محموله یک میلیونی قاچاق کتاب از نیمه آبان ماه تا به امروز توسط کارگروه صیانت از حوزه نشر خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی در جلسه علنی امروز مجلس در پاسخ به سوال شهاب نادری در خصوص علت تضعیف حقوق انتشارات و اهل فرهنگ در کشور بیان کرد: مسئله قاچاق کتاب یکی از مسائل مهم و اساسی است که در سال‌های اخیر در کشور گسترش یافته و دغدغه قابل توجهی است که به آن اشاره شده است. این نظام در حوزه نشر و قاچاق در حوزه کتاب به وجود آمده و نیازمند توجه جدی است.

وی در ادامه بیان کرد: در این زمینه اقداماتی انجام شده است. از جمله کارگروه صیانت از نشر که متشکل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اتحادیه صنفی نشر، قوه قضائیه و نیروی انتظامی است تشکیل شده و این چهار نهاد در کنار یکدیگر در دو ماه اخیر اقدامات قابل توجهی انجام دادند.

صالحی در ادامه تصریح کرد:‌ از نیمه آبان ماه تا به امروز یک محموله قاچاق یک میلیونی کتاب کشف و ضبط شده است. فرصت‌هایی که قاچاق کتاب از مولفان و ناشران می‌گیرد فرصت‌های تلخ و جبران ناپذیری است. سرمایه مالی، معنوی و اجتماعی اهالی نشر و کتاب با قاچاق به تاراج می‌رود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اقدامات کارگروه صیانت در دو ماه اخیر بیان کرد: اقدامی که این کارگروه در کشف محموله قاچاق کتاب و ضبط آن انجام داده است هشداری به تمام فعالان این عرصه می‌دهد که این بازار دیگر امن و سودآور برای قاچاقچیان نیست. ان‌شاءالله این مسیر با نگاه تشدید و پیگیری مجازات از سوی قوه قضائیه دنبال شده و فرصت برای قاچاق را به حداقل می‌رساند.

وی در ادامه اظهار کرد: مولفی که سال‌ها زحمت می‌کشد و ناشری که عمر و سرمایه خود را برای تولید یک کتاب می‌گذارد با قاچاق کتاب دارایی و فرصت‌ها به تاراج می‌رود. مسیری که کارگروه صیانت طی می‌کند قاچاق را به حداقل خواهد رساند. مجلس شورای اسلامی نیز با تسریع در تصویب لایحه مالکیت فکری بخش ادبی و هنری می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند.

وی افزود: تنها قانونی که در این زمینه موجود است قانون مولفین و مصنفین است که مربوط به سال ۶۸ می‌باشد. اکنون دولت لایحه مالکیت فکری بخش ادبی و هنری را به مجلس تقدیم کرده که مسیر خوبی را در کمیسیون حقوقی و قضایی طی کرده است. امیدواریم هر چه سریعتر این لایحه به تصویب مجلس برسد و به ما کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع حقوق اهالی فرهنگ و اهالی نشر بیان کرد: مجتمع حل اختلاف حقوق فرهنگ و رسانه از سوی قوه قضائیه به زودی شکل خواهد گرفت و با تشکیل این مجتمع مشکلات موجود در زمینه حقوق فرهنگ و رسانه بهتر پیگیری خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: کسانی که در فضای قاچاق نشر فعال هستند به اعتبار بازار پرسود و امن در این حوزه فعالیت می‌کنند. کارگروه صیانت و ناشران در کنار یکدیگر این مسیر را دنبال خواهند کرد. از سوی دیگر ما نیازمند هستیم تا در حوزه فرهنگی در کنار حمایت حقوقی حمایت مالی نیز اتفاق افتد. فصل فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری در ردیف‌های ده‌گانه و ردیف هشتم قرار گرفته و ۲.۵ درصد از کل بودجه عمومی را در اختیار دارد. برخورداری وزارت فرهنگ و ارشاد از این سرفصل ۱۷.۸ درصد است. با این میزان قدرت و اعتبار اقتصادی وزارت فرهنگ برای حمایت از حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر بیشتر نیست. با این میزان اعتبار انتظار می‌رود تا انتظارات از حمایت حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر واقع بینانه‌تر باشد.

صالحی در ادامه اظهار کرد: در طول این دوره ما با سفر به ۱۱ استان تفاهم‌نامه سه ساله‌ای را با استانداران امضا کردیم و حدود ۶۸۰ میلیارد تومان اعتبار به عنوان برنامه سه ساله در نظر گرفته‌ایم. ما نباید نگاهمان صرفا به تهران باشد بلکه باید افق خلاقیت و حرکت‌های فرهنگی و هنری را در استان‌ها نیز متمرکز کنیم. فضای اقتصادی و نیازهای حوزه فرهنگ و هنر بسیار وسیع است و منابع این حوزه محدود است اما همین که ما بتوانیم این منابع را مدیریت کنیم و نگاه فرهنگی و هنری را در کل فضای کشور توسعه دهیم رویکردی که ما در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر داریم.

وی در ادامه بیان کرد: طرح بازارچه فرهنگ و هنر نیز در حال اتفاق افتادن است تا هنر در فضاهای عمومی نیز گسترش یابد. در حوزه معیشت فرهنگ و هنر تفاهم‌نامه مشاغل فرهنگی و هنری با حمایت ۲۰۰۰ میلیاردی بیش از ۲۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد کرده است.

وی در پایان گفت: همانطور که آقای نادری اشاره کرده است نوع نگاه رهبر انقلاب به فرهنگ و هنر به خصوص حوزه کتاب است. این نگاه حتما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد و ما به تولید صادرات و محصول کیفی و سالم توجه داریم. شوراهای مختلف در این زمینه در حال حرکت هستند و ما مسیر تولید کمی و کیفی را دنبال می‌کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر