کد خبر 327483

وزیر اقتصاد:

تجربه‌ کشورها برای حذف صفر از پول ملی بررسی می‌شود/ بدهی پوری‌حسینی هنوز قطعی نشده است

وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: تجربیات موفق و ناموفق کشورهای مختلف در اجرای طرح حذف صفر از پول ملی، در حال بررسی است؛ اما باید در یک فضای آرام، در مورد این موضوع بحث شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، فرهاد دژپسند درباره حذف ۴ صفر از پول ملی، گفت: پیشنهاد بانک مرکزی برای حذف ۴ صفر از پول ملی، به دولت ارسال شده؛ اما باید توجه داشت که این حذف، سیری دارد که باید طی مسیر کرده و اگر در هیات دولت مصوب شد، به مجلس ارسال می شود تا مراحل قانونی لازم را هم سپری کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی، با بیان اینکه موضوع حذف ۴ صفر از پول ملی باید در یک فضای آرام و بدون هیچگونه فضاسازی مورد بحث قرار گیرد، افزود: تجربه های مختلف موفق و ناموفقی در حوزه حذف صفر از پول ملی وجود دارد که باید تحلیل شود؛ به نحوی که عوامل موفقیت و عدم موفقیت احصاء و با شرایط کشور، تطبیق داده شود؛ ضمن اینکه سپس دید که در شرایط کنونی کشور، این اقدام منتهی به یک تحول اساسی در کشور می شود یا خیر و سپس در این باره تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به موضوع خرید مجتمع گوشت اردبیل توسط رئیس فعلی سازمان خصوصی سازی، ادامه داد: پوری حسینی در مقام رئیس سازمان خصوصی‌سازی، معامله مجتمع گوشت اردبیل را انجام نداده و این معامله پیش از تصدی ایشان به این عنوان صورت گرفته است.

دژپسند تاکید کرد: موضوع مهم این است که آیا در فرآیند واگذاری این مجتمع به وی و هم‌تیم‌هایش، مرّ قانون رعایت شده است یا خیر که در این خصوص از حراست وزارت امور اقتصادی و دارایی درخواست شده این موضوع را مورد بررسی قرار دهد؛ البته باید توجه داشت که در این موضوع، تعارض منافعی وجود نداشته باشد؛ چرا که پوری حسینی در آن زمان، مسئولیتی نداشته است؛ اما این موضوع که آیا تمام موارد مرّ قانون رعایت شده یا خیر در دست بررسی است.

بدهی پوری حسینی هنوز قطعی نشده است

وی با اشاره به اینکه دادستان اردبیل نیز عنوان کرده که موضوع پرونده مجتمع گوشت اردبیل در دست بررسی است، افزود: بدهی پوری حسینی هنوز قطعی نشده و اگر قطعی بود، حکم صادر می شد؛ لذا نمی توان آنچه را که در مرحله رسیدگی بوده، به عنوان اتهام اعلام جرم بیان شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در آئین نامه پیش بینی شده اگر تا دو قسط تاخیر اتفاق بیفتد، ایرادی وجود ندارد؛ اما درباره بیش از دو قسط تاخیر تعهداتی وجود دارد که می توان اختیارات را به سازمان خصوصی سازی داد تا به این موضوع عمل کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا با استعفای رئیس سازمان خصوصی سازی موافقت شده است یا خیر، تصریح کرد: آقای پوری حسینی استعفا را تکذیب کرده  و همچنین از سمت خود برکنار نشده است.

دژپسند در خصوص آخرین وضعیت واگذاری سرخابی ها به بخش خصوصی، افزود: دولت موضوع این واگذاری را تصویب کرده و هیات واگذاری باید تشکیل شود تا بتوان شرایط را تعیین و سپس اقدامات لازم را انجام داد.

پایه قیمتی واگذاری سرخابی ها باید کارشناسی و در هیات واگذاری بررسی شود

وی همچنین درباره آخرین وضعیت واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با بیان اینکه دو باشگاه بزرگ ورزشی، شرایطی دارند که واگذاری آن ها باید همراه با در نظر گرفتن الزاماتی باشد، ادامه داد: پایه واگذاری باید کارشناسی و در هیات واگذاری به دقت بررسی شود که در این راستا، مقرر شده بود فردا جلسه ای برگزار شود؛ اما به دلیل اینکه یکی از وزرای عضو دچار معذوریت پزشکی شده بود، این جلسه در نخستین فرصت که شرایط برای این وزیر فراهم شود، برگزار می شود.

نرخ ارز باید روند کاهشی را طی کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص آخرین وضعیت ارز در بازار، گفت: عوامل بنیادینی که برای تعیین نرخ ارز وجود دارد، حاکی از این بوده که نرخ ارز باید روند کاهشی را طی کند؛ چرا که با بخشنامه ای که اخیرا بانک مرکزی صادر کرده، عوامل افزایش عرضه فراهم شده و این بخشنامه در یک کارگروهی متشکل از ۵ عضو دولت و با همکاری اتاق بازرگانی نهایی شده است.

وی با بیان اینکه سیاست های طراحی شده در خصوص تقاضای ارز، مبنی بر تقاضای کنترل شده است، افزود: هیچگونه عوامل اداری، نرخ ارز را سرکوب نمی‌کنند؛ به خصوص اینکه بانک مرکزی در بازار سنا دخالت می کند و در برنامه ششم توسعه، نظام ارزی که برای کشور تعیین شده نظام ارزی شناور مدیریت شده است که در آن، به بانک مرکزی اجازه داده شده اگر نرخ ارز از رقمی بیشتر افزایش یا کاهش یابد، با مداخله در بازار، موضوع مدیریت شود.

باید از ارزش پول ملی به عنوان هویت ملی دفاع کرد

دژپسند با بیان اینکه شرایط طبیعی، نیاز بازار به مداخله بانک مرکزی را کمتر ایجاب می کند، ادامه داد: فنری در بازار ارز وجود ندارد که بخواهد باز شود؛ اما عوامل برون‌داد و بیرونی که دشمن اعمال می کند، نباید آثار سویی در رفتار اقتصادی تجار ایجاد کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: باید از ارزش پول ملی به عنوان هویت ملی دفاع کرد؛ چرا که عوامل بنیادین به سمت و سوی افزایش قیمت ارز نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر