کد خبر 324763

سخنگوی وزارت امور خارجه:

افزایش بودجه امور خارجه به‌دلیل افزایش نرخ ارز است

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وزارت امور خارجه افزایش بودجه هزینه‌ای به آن مفهوم که برای دیگر سازمان‌ها متصور است ندارد، این میزان هم که در بودجه در نظر گرفته شده است صرفا به دلیل افزایش نرخ ارز است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتمادآنلاین، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به افزایش دو برابری بودجه وزارت امور خارجه بیان کرد: وزارت امور خارجه، بخش اساسی و کلانی از هزینه‌هایش اعم از تمامی هزینه‌های بیش از یکصد و چهل نمایندگی در جهان، اعم از سفارت و یا کنسولگری‌ها را که شامل حقوق پرسنل محلی و رسمی، هزینه‌های مربوط به املاک ملکی یا حتی اجاره بهای برخی ساختمان‌ها و آب و برق، تلفن و حق بیمه است.

او همچنین افزود: بسیاری هزینه‌های جاری و متداول و حق عضویت همه سازمان‌های بین‌المللی را که جمهوری اسلامی ایران در آنها عضویت دارد ... پرداخت می‌کند؛ یعنی اگر ما عضو سازمان بهداشت جهانی یا ILo و....یونسکو، فائو (سازمان جهانی خاروبار)، یا سازمان ملل و ... هستیم حق عضویت سالانه همه این سازمان‌های بین‌المللی را باید وزارت امور خارجه پرداخت کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه با توجه به تغییر نرخ ارز که الان باید از سامانه نیما خریداری شود و نسبت به گذشته خیلی افزایش پیدا کرده؛ یعنی چیزی حدود دو برابر و نیم نسبت به سال گذشته شده است، افزود: بر همین اساس بودجه وزارت امور خارجه که ریالی تخصیص داده می‌شود، باید افزایش پیدا می‌کرد تا بتواند در مبادله و تبدیل به ارز آن هم در سامانه نیما و با قیمت جدید یورو و ارزهای دیگر خارجی، هزینه‌های  جاری خود را  تامین و جبران کند.

قاسمی با بیان این موضوع که این افزایش بودجه در هزینه‌ کرد وزارت امور خارجه افزایش محسوب نمی‌شود در ادامه تاکید کرد: یعنی در واقع وزارت امور خارجه افزایش بودجه هزینه‌ای به آن مفهوم که برای دیگر سازمان‌ها متصور است ندارد، این میزان هم که در بودجه در نظر گرفته شده است صرفا به دلیل افزایش نرخ ارز است. بنابراین به نظر می‌آید میزان بودجه تغیر اساسی نداشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر