کد خبر 317980

بیشترین شکایت کارگران به ادارات کار بابت چیست؟

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به اینکه کارگران مشکلاتی مانند عدم پرداخت حق بیمه، حق سنوات و عدم تمدید قرارداد را دارند گفت: کارگران برای جبران حق و حقوق خود مجبورند به ادارات کار شکایت کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، فتح الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی گفت: با بیان اینکه در حال حاضر عدم پرداخت حق بیمه وسنوات، عدم تمدید قراردادهای کار  توسط کارفرمایان عمده ترین دلیل شکایت کارگران است گفت:این موارد از جمله دلایل برای شکایت کارگران در هیأت های تشخیص و حل اختلاف است.

وی اشاره کرد: بخش زیادی از کارگران به دلیل عدم پرداخت حق بیمه و حق سنوات  به هیأت های حل اختلاف شکایت کنند، با توجه به اینکه کارفرمایان حق بیمه کارگر را نپرداخته یا مرخصی های اورا کامل رد نکرده اند مجبور هستند که برای احقاق حق خود به دیوان شکایت کنند.

بیات با اشاره به اینکه تعداد تعدیل نیروی کار زیاد شده است افزود: بخشی از شکایت کارگران به دلیل اخراج یا تعدیل نیروی کار است، به همین دلیل مجبور هستند  به ادارات کار شکایت کنند تا از مزایای بیمه بیکاری بهره مند شود.

 وی با بیان اینکه برخی از مشکلات کارگران این است که کارفرمایان هنگام تسویه حساب به بهانه های مختلف،حق شیفت و سختی کار کارگران را پرداخت نمی کنند اظهار داشت: برخی از کارفرمایان با پایان قرارداد، دیگر نیروی کار را به خدمت نمی گیرند. یعنی به صورت رسمی اعلام نمی کنند که اخراج است اما با اتمام قرارداد دیگر نیروی کار را به کار نمی گیرند.

بیات با اشاره به اینکه معیشت مهمترین دغدغه‌ای است که کارگران در کنار امنیت شغلی دارند افزود: متأسفانه دستمزد کارگران و قدرت خریدشان از نرخ تورم جامعه عقب بوده و سال‌های سال است که  رقم  دستمزد پاسخگوی نیازهای خانوار نیست و رقمی نیست که سفره کارگران را رونق دهد. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۱

  تعطیلی عظیم در راه است نگران نباشید

 • ناشناس
  ۱ ۳

  نه حقوق کارگر حقوق است نه کارفرما توان پرداخت دارد همه با هم غرق می شویم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حق بیمه