کد خبر 300880

نایب رییس اتاق ایران و چین در گفت‌و‌گو با اقتصاد‌آنلاین؛

بازگرداندن ارز حاصل از صادرات طی سه ماه منطقی است/ ارز حاصل از صادرات باید رصد شود

مسئله پیمان سپاری ارزی و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات طی سه ماه که اخیرا مطرح شده، مخالفان و موافقان بسیاری را به همراه داشته است. برخی از اعضای اتاق بازرگانی که عمدتا صادرکننده هستند با این رویه مخالفت کرده و معتقدند:پیمان‌سپاری و اخذ تعهد برای بازگشت ارز حاصل از صادرات برخلاف قانون صادرات و واردات است همچنین بانک مرکزی از اتاق بازرگانی قبل از صدور دستورالعمل هیچ‌گونه مشورتی نگرفت است.

اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانی؛ مجیدرضا حریری نائب رییس اتاق ایران و چین در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره این موضوع تصریح کرد: در بیش از 99درصد کالا‌ها برگرداندن ارز حاصل از صادرات در مدت سه ماه امکان‌پذیر و منطقی است و این که برخی صادرکنندگان اظهار می‌کنند در این مدت کوتاه امکان این کار وجود ندارد، به این دلیل است که نمی‌خواهند با نرخ 7هزار تومان ارز خود را وارد نیما کنند.

این عضو اتاق بازرگانی اضافه کرد: درمورد سیاست‌های ارزی که توسط دولت اتخاذ و یا از طرف اتاق بازرگانی پیشنهاد می‌شود، باید به دو نکته اساسی توجه کرد؛ ابتدا این که ارز حاصل از صادرات برای خروج سرمایه از کشور هزینه نشود و دوم این که این ارز صرف ورود قاچاق به کشور نیز نشود.

او با تاکید بر این که ارز حاصل از صادرات باید رصد شود، گفت: هیچ کالایی بدون یارانه از کشور خارج نمی‌شود یعنی در ساخت هر کالای نهایی از نیروی کار و انرژی ارزان استفاده می‌شود بنابراین نباید این درآمد از کشور خارج و یا قاچاق شود.

حریری ادامه داد: نمی‌توان گفت این کنترل باعث کاهش قاچاق در کشور می‌شود اما اگر ارزهایی که در کشور حاصل می‌کنیم چه نفتی و چه غیرنفتی قابل کنترل باشد، امکان خروج سرمایه از کشور و قاچاق را کاهش خواهد داد.

نائب رییس اتاق ایران و چین درباره تاثیر این اقدام بر بازار آزاد بیان کرد: این اقدام تاثیری در کاهش نرخ بازار آزاد نخواهد داشت چرا که این بازار متقاضیان خود را دارد اما به احتمال زیاد با کنترل ارز حاصل از صادرات، امکان خروج سرمایه توسط بازار آزاد بیشتر و حتی نرخ آن نیز افزایش یابد اما در نهایت این کار الزامی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • حسین
    ۰ ۰

    احسنت آقای حریری!
    بالاخره یا ارز بایستی به کشور برگردد یا کالا در مقابل صادرات . یا نوعی سرمایه گذاری.
    در غیر اینصورت بهتر است صادرات انجام نشود.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری