کد خبر 292226

اخبار پشت پرده از سیاست‌های بانک مرکزی

دلار بخریم یا نه؟/ "ضربه زدن و عقب نشستن" سیاست اصلی بانک مرکزی است

براساس اخبار واصله به خبرنگار اقتصاد آنلاین بانک مرکزی روزهای پر رفت و آمدی دارد. در روز چندین و چند جلسه کارشناسی با طیف های مختلف کارشناسان اقتصادی برگزار شده و شخص رئیس کل بانک مرکزی برای اولین بار در این جلسات شرکت می کند. همچنین رئیس کل بانک مرکزی چند ایرانی که در دانشگاه های برتر دنیا و نیز در صندوق بین المللی پول مشغول کار هستند را به ایران فراخوانده و در حال مشورت گرفتن از آنهاست.

به گزارش اقتصادآنلاین، براساس این گزارش ها برنامه های جامعی برای خروج کشور از بحران ارزی و بانکی در حال طراحی است که بزودی عملیاتی می شود. محور این برنامه ها بازار آزاد و استفاده از پتانسیل های منطقه ای و تکیه بر شرکای اصلی تجاری ایران برای دور زدن تحریم هاست. برنامه هایی که تا پیش از این حتی صحبت کردن از آنها در بانک مرکزی مجاز نبود! راهکارهایی از جنس حضور بانک های خارجی شرقی در کشور تا صدور کارت به جای اسکناس برای خرج در 5 کشوری که بالاترین مقاصد گردشگری ایران هستند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل جدید بانک مرکزی، دلار را حدود 12 هزار تومان تحویل گرفت و با اعلام اولین برنامه های او دلار تا مرز 8200 تومان هم پایین آمد اما دوباره به 10500 تومان برگشت.

یک منبع آگاه می گوید بانک مرکزی سیاست فعال "ضربه زدن و عقب کشیدن" را انتخاب کرده است. سیاستی که بدون خرج منابع ارزی باعث شد تا دلار از 12 هزار تومان به حدود 8 هزار تومان سقوط کند و دوباره به 10 هزار تومان برسد. اگر این ادعا درست باشد، بانک مرکزی هم اکنون عقب کشیده و روزهای آینده باید منتظر ضربه دیگری از بانک مرکزی به بازار ارز باشیم. ضربه ای که بنظر می رسد ظرف 10 روز آینده این بانک با اجرای بخش کوچکی از برنامه های تدوین شده موج آنرا ایجاد خواهد کرد.

این منبع آگاه به اقتصاد آنلاین گفت که کارشناسان اقتصادی با مدلسازی های اقتصاد سنجی پیچیده اثبات کرده اند که با کمتر از 3 میلیارد دلار به راحتی می توان بازار ارز ایران در نرخ های واقعی ارز که حدود 30 درصد کمتر از نرخ فعلی است مدیریت کرد. در صورتی که بانک مرکزی سیاستی همانند همه بانک های مرکزی در دنیا اتخاذ کند و وقت مداخله و زمان عدم مداخله را به خوبی تشخیص دهد.

در این شرایط توصیه می شود که مردم با احتیاط بیشتری در بازار ارز حضور پیدا کنند. روزگاری که دلار مداوم صعودی بود گذشته است و نوسانات آن می تواند ضربات سنگینی را به مردم عادی که در این بازار وارد شده اند وارد کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناصر
  ۵ ۱

  اقای همتی بسیار باسواد هستند. ایشون اقتصاددان و لیبرال کلاسیک است.
  سیف تحصیلاتش حسابداری و چیز زیادی از اقتصاد نمی دانست. منابع زیادی از ذخایر ارزی را با دلار ارزان از دست داد و به کشور اسیب فراوانی وارد کرد. و در عین حال دلار بیش از حد بالا رفت و به سرمایه اقتصادی و اجتماعی کشور اسیب زد.
  نرخ واقعی دلار حدود 7 تومان الی 8 تومان است
  نه 4200 که جهانگیری می گفت و نه 12 تومان بازار.
  قیمت صرافی ها را نباید جدی گرفت چرا که عمق ندارد و نماینده کل بازار نیست.
  کار اقای همتی کاملا درست است یعنی تمام دارندگان ارز که صادر کنندگان و مصرف کنندگان که وارد کنندگان هستند قیمت را تعیین می کنند

 • ali
  ۵ ۲

  مگه 7 یا 8 تومن کمه مگه یه معلم یا کارمند که تهش دو تومن که الان 200 دلار حقوقشونه میتونه زندگی کنه
  7 تومن هم که بشه باز حقوقش زیر 300 دلار میشه

 • siavash
  ۰ ۰

  سلام .داداش اینا برا زمانیه که شرایط عادی باشه اینجا که هیچی عادی نیست .ما هیچ تبعیتی از قوانین بین المللی نمی کنیم و هیچ کارمون تخصصی نیست.