کد خبر 290774

تأکید بعیدی‌نژاد بر نقش مهم مردم در کمک به ثبات بازار ارز

سفیر ایران در لندن گفت: مردم با باز کردن حساب‌های ارزی در بانک‌ها و یا با درنظر گرفتن روند تعدیل نرخ ارز، با فروش ارزهای غیر لازم خود در صرافی‌ها، می‌توانند به ثبات بازار ارز کمک موثری کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن در صفحه اینستاگرامش نوشت: «در روزی که آمریکا اولین بسته  تحریمی یکجانبه خود را علیه ایران به اجرا می‌گذارد، دولت با مشارکت و حمایت دیگر قوای قانونی و نظارتی، بسته پیشنهادی جامعی را برای مدیریت بازار ارز به تصویب رسانید که از فردا (سه‌شنبه) به اجرا در می‌آید.

محورهای این بسته بنا به توضیحات رئیس محترم بانک مرکزی بدین قرار است:

۱- برای جلوگیری از هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی، از منابع صادرات نفت ارز به قیمت چهار هزار و دویست تومان تخصیص کافی برای تامین کالاهای اساسی صورت خواهد گرفت.

۲- شرکت‌های وارد کننده ی پتروشیمی، فولاد و غیره موظفند ارز حاصله از صادرات خود را در سامانه بانک مرکزی عرضه کنند. این منبع ارزی، ارز مورد نیاز شهروندان و واردات شرکت‌ها را تامین می‌کند.

۳- عنوان قاچاق برای خرید و فروش ارز لغو شده و صرافی‌ها برای تامین رفاه مردم مانند گذشته به خرید و فروش ارز مورد نیاز مردم در سطح خرد مبادرت می‌کنند.

۴- بانک‌ها به بازکردن حساب ارزی برای شهروندان و شرکت‌ها ادامه خواهند داد و بانک مرکزی اصل و سود این حساب‌ها را تضمین می‌کند.

۵- ورود اسکناس ارزی و طلا به داخل برای فروش مشمول امتیازات خاص خواهد بود.

خوشبختانه بازار به این اقدام دولت واکنش مناسبی نشان داده است و نرخ ارز و سکه در بازار در روزهای گذشته سیر نزولی داشته است. امید است با اجرای موثر و اعمال نظارت‌های لازم، این بسته پیشنهادی نرخ ارز را تا حد مناسبی تعدیل کند و التهاب در بازار پولی و مالی کشور کنترل و مدیریت شود. مردم نیز نقش مهمی در اجرای این بسته پیشنهادی دارند و با باز کردن حساب‌های ارزی در بانک‌ها و یا با درنظر گرفتن روند تعدیل نرخ ارز، با فروش ارزهای غیر لازم خود در صرافی‌ها، می‌توانند به ثبات بازار ارز کمک موثری کنند.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر