کد خبر 288116

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور:

اجازه تعرض به سرمایه‌گذاران را نمی‌دهیم

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: در حال حاضر ۱۴۰۰ واحد صنعتی با ایجاد اشتغال ۱۲۸ هزار نفر در مناطق آزاد ایجاد شده است و با همکاری دولت و مجلس اجازه تعرض به آن را نخواهیم داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، مرتضی بانک در همایش رونمایی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در شرایط کنونی گفت: اولین نکته بحث سرمایه‌ و سرمایه‌گذاری است. سرمایه گذار برای کشور، ملت و توسعه یک عنصر استراتژیک است. سرمایه پاک و سرمایه‌گذار پاک برای کشور ارزشمند و قابل احترام است.

وی ادامه داد: صرفا در شرایط سخت نباید به دنبال مخاطبان خاص و سرمایه‌گذار باشیم و اگر برنامه توسعه برای کشور داریم در همه شرایط باید زیرساخت‌های توسعه را تسهیل کنیم و هیچ سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود مگر آنکه بهره‌برداری از آن صورت بگیرد هر چند که عرق ملی و وطن‌دوستی عنصر مهمی است اما فراهم کردن سودآوری برای سرمایه‌گذار یک عنصر بدیهی است و باید آن را تضمین کنیم و جهت‌گیری‌های کشور باید به سمت حمایت از این قشر معطوف شود تا حس ناامنی به سرمایه‌گذار منتقل نشود.

وی با انتقاد از صدا و سیما گفت: اگر در بخشی از اقتصاد تخلفی صورت می‌گیرد نباید آن را به کل سیستم تعمیم داد و صرفا با آن تخلف برخورد شود بر همین اساس صدا و سیما نمی‌تواند مدعی حمایت از سرمایه‌گذاری باشد چرا که جز گسترش بذر مشکلات موضوع دیگری را به مردم منتقل نمی‌کند. بنابراین تبلیغات و رسانه‌ها باید جهت‌گیری مناسبی داشته باشند و همه جوانب قوانین را در نظر بگیرند.

بانک با اشاره به امتیازات مناطق آزاد گفت: در شرایط کنونی این مناطق دارای امتیازی است که برای سرمایه‌گذار مهم می‌باشد مانند معافیت ۲۰ ساله، سهولت در تردد رفت و آمد، حفاظت و حراست از قوانین مناطق آزاد توسط تمام ارگا‌ن‌ها، ایجاد زیرساخت‌های پولی و مالی و نرم‌افزاری با بودجه خود مناطق و ...

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با اشاره به اهمیت بخش خصوصی گفت: باید تمام بسترهای لازم برای فعال کردن بخش خصوصی و آزادسازی اقتصادی فراهم شود و یکی از این بسترها مناطق آزاد است که اگر ظرفیت بهره‌برداری از آن فراهم شود می‌توان به اهداف رسید و همچنین جریان اصلی باید به سمت بخش خصوصی حرکت کند همچنان که بر اساس اصل ۴۴ بر حضور این بخش در اقتصاد تاکید شده است و فضای امن و حاکمیت قانون باید برقرار باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۴۰۰ واحد صنعتی با ایجاد اشتغال ۱۲۸ هزار نفر در مناطق آزاد ایجاد شده است و با همکاری دولت و مجلس اجازه تعرض به آن را نخواهیم داد.

وی با اشاره به شرایط تحریمی کشور گفت: تحریم‌های جدید یک واقعیت است و شرایط سختی در پیش رو داریم و در این شرایط باید  نگاهمان به سمت سرمایه و سرمایه‌گذار معطوف شود و بسته‌های سیاستی ارائه شده دولت در همین راستا بوده تا کمترین آسیب به این بخش برسد.

وی ادامه داد: از هفته آینده نظام ثبت سفارش بر اساس مقتضیات مناطق آزاد ایجاد می‌شود تا کمترین مشکلات برای فعالین اقتصادی ایجاد شود.

مرتضی بانک در مورد اهمیت ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد گفت: با توجه به ظرفیت‌های مالی تصمیم گرفته شد که ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد مطرح شود که به عنوان بورس پنجم کشور خواهد بود و در شورای عالی بورس تصویب و مقررات اولیه برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است تا سرمایه‌گذاری مشترک داخلی و خارجی صورت بگیرد. امیدواریم این بورس مشکلات پولی و مالی را رفع کند و در سه یا چهار ماه آینده تابلوی آن بالا خواهد رفت.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور درباره دیگر اقدامات در مناطق آزاد گفت: سعی می‌شود تا اکوسیستم مبتنی بر فناوری اطلاعات، پنجره واحد خدمات در مناطق آزاد، تسهیل امور، شفافیت و سرعت خدمات، صورت بگیرد تا سرمایه‌گذار در ورود و ثبت قراردادها مشکل زمان‌بندی نداشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر