کد خبر 286990

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی؛

نقدینگی ۱۶۰۰هزار میلیارد تومانی عجیب و غریب نیست

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی سهم و نقش نقدینگی در تحولات و التهابات چند ماه اخیر در بازار‌های دارایی به‌ویژه بازار ارز را انکار کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، حمید زمان‌زاده در گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه نرخ رشد نقدینگی در سال‌های اخیر در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در مجموع در محدوده کمتر از 25 درصد بود در حالی که رشد نقدینگی در سال‌های پیش از آن، بالاتر بود، افزود: با توجه به این موارد، سطح نقدینگی حدود 1600هزار میلیارد تومان فعلی، عجیب و غریب نیست.

وی اضافه کرد: معمولاً در هر دولتی نقدینگی پس از 4 سال دو برابر شده است بنابراین نقدینگی و کنترل نکردن آن، عامل التهابات اخیر بازار نبوده است.

زمان‌زاده با بیان اینکه منشأ التهابات اخیر در بازار، پولی نیست، گفت: مسائلی مانند تحریم‌ها، رکود اقتصادی و کاهش درآمد نفتی موجب شد تا نرخ‌های سود بانکی افزایش یابد و این موضوع موجب ایجاد تورم انباشته شد اما این تورم بیشتر از 10 تا 15 درصد نخواهد بود و این موضوع ظرفیت ایجاد افزایش 100درصدی را در بازار ارز و یا دیگر بازارها نداشت.

معاون پژوهشی پژوهشکده بانک مرکزی تأکید کرد: منشأ جهش نرخ ارز و سکه، تحریم‌های جدی احتمالی آمریکاست و بسیاری افراد با احتمال کسب سودهای آتی وارد بازار ارز و سکه شدند.

زمان‌زاده همچنین گفت: نباید آدرس اشتباه بدهیم و عامل اصلی التهابات اخیر در بازار ارز، سیاست‌های پولی و نقدینگی و یا نحوه مدیریت آن نبوده است.

وی گفت: برای هدایت نقدینگی، ابتدا باید بازار ارز را مدیریت کنیم و کاهش دستوری نرخ ارز اشتباه است بلکه باید سعی کنیم ارز را در نرخ‌های بالا تثبیت کنیم به‌نحوی که فعالان اقتصادی و مردم به این نتیجه برسند که بازار ارز بازدهی چندانی ندارد در نتیجه ثبات ارز در نرخ‌های بالاتر برای مدیریت نقدینگی بهتر از کاهش دستوری نرخ ارز است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۲

    چند درصدش مربوط به یارانه های نقدی است که هر ماه توزیع می شود.