حمید زمان زاده

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران

سوابق اجرایی

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی

عضو هیأت علمی پژوهشکده پولی

مولف اقتصاد ایران در تنگنای توسعه

 • یک کارشناس اقتصادی پاسخ داد؛

  یک کارشناس اقتصادی گفت: نرخ رشد نقدینگی طی چند سال گذشته حدود ۲۰درصد بوده و از اواخر پارسال افزایش یافته و در حال حاضر از ۳۰درصد عبور کرده است و این یکی از دلایلی است که برخی از تحلیلگران پیش‌بینی تورم‌های بالا را برای اقتصاد ایران می‌کنند، اما مسئله این است که اقتصاد جهان طی ماه‌های اخیر اتفاق جدیدی را از سر می‌گذراند و آن شوک شیوع بیماری کرونا و تبعات اقتصادی و پولی و مالی آن است.

 • حمید زمان‌زاده، معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: شاخص‌های پولی نشان می‌دهند که ابر تورم قطعا در اقتصاد ایران اتفاق نمی‌افتد.

 • معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی؛

  معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی سهم و نقش نقدینگی در تحولات و التهابات چند ماه اخیر در بازار‌های دارایی به‌ویژه بازار ارز را انکار کرد.

 • معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

  معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر این‌که افزایش نرخ سود سپرده باعث تشدید مشکلات نظام بانکی خواهد شد، اظهار کرد: دارایی بانک‌ها در حال حاضر از تسهیلات و سودی که می‌دهند کم‌تر است؛ در واقع رکود بانکی و افزایش مطالبات معوق باعث شده بدهی نظام بانکی با سرعت بیشتری نسبت به دارایی‌ها آن رشد کند.

 • مدیر امور پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی می‌گوید با توجه به افزایش قیمت نفت انتظار می‌رود که در ماه‌های آینده بازارهای سفته بازی فروکش کرده و قیمت ارز به ثبات برسد. همچنین درباره رشد حجم نقدینگی نیز باید بگویم که در سال جاری رشد حجم نقدینگی نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

 • سرپرست معاونت پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: در حال حاضر، سیستم بانکی کشور در یک شرایط سختی بسر می‌برد، ولی هنوز به مرحله بحرانی نرسیده است.