کد خبر 270566

از ۲۲فروردین تا ۱۸اردیبهشت ماه؛

اختصاص بیش از ۶.۶میلیارد دلار برای تامین نیازهای کشور/ چه کالاهایی دلار ۴۲۰۰تومانی گرفتند؟

از زمان ابلاغ سیاست جدید ارزی تا ۱۸اردیبهشت ،بیش از ۶میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار۴۲۰۰تومانی برای تامین نیازهای کشور تخصیص داده شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، معادل دلاری 5 میلیارد و 464 میلیون دلار از منابع تخصیص یافته در این مدت به صورت بانکی و از منابع بانک مرکزی بوده است. همچنین معادل حدود 700 میلیون دلار ارز توسط شبکه بانکی از طریق سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) برای واردات کالا و خدمت اختصاص یافته است و معادل 445 میلیون دلار نیز ارز اشخاص بوده که به صورت واردات در قبال صادرات به موضوع واردات اختصاص پیدا کرده است.

لازم به ذکر است از معادل 6 میلیارد و 600 میلیون دلار ارز تخصیص داده شده، بالغ بر معادل 3 میلیارد و 750 میلیون دلار آن، تامین شده و بانک مرکزی این میزان ارز را به بانک های عامل فروخته و بانک ها نیز در اختیار متقاضیان قرار داده اند.

گفتنی است از مجموع ارز تخصیصی برای تامین نیازهای کشور حدود یک میلیارد و 100 میلیون دلار به واردات کالاهای اساسی شامل برنج، جو، حبوبات، دام زنده، ذرت، روغن، شکر، کره، کنجاله سویا، گندم و گوشت اختصاص یافته است و معادل 330 میلیون دلار نیز برای واردات دارویی شامل تجهیزات پزشکی، داروی ساخته شده، شیر خشک و مواد اولیه دارو تخصیص پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر