کد خبر 270018

رییس سازمان برنامه و بودجه:

وضع ارزی کشور خوب است/ ایجاد ۲۴۰هزار فرصت شغلی با نوسازی بافت فرسوده

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: وضع ارزی کشور خوب و بنا به اعلام صندوق بین المللی پول ذخایر ارزی ایران از ۹۵ میلیارد دلار به ۱۰۸ میلیارد دلار افزایش یافته است.

«محمدباقر نوبخت » روز سه شنبه در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان اصفهان افزود: از اول تا 15 اردیبهشت نیز توانستیم چهار میلیارد و 650 میلیون دلار ثبت سفارش برای کالاهای اساسی، دارو، لوکس و غیر ضروری داشته باشیم و تراز تجاری کشور در فروردین امسال 600 میلیون دلار مثبت بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وی تاکید کرد: هدف مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم کشور، رشد اقتصادی است که باید برای رسیدن به این هدف شرایط سرمایه گذاری فراهم شود تا آثار آن را در تولید ملی و اشتغال مشاهده کنیم.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: در سال گذشته و امسال از دومسیر، سرمایه گذاری ترسیم شده که یکی از طریق استفاده از امکانات غیردولتی و دیگری استفاده از اعتبارات دولتی است.

نوبخت افزود: در بخش استفاده از امکانات غیردولتی، بانک ها باید وارد عمل شوند و سرمایه لازم را در اختیار واحدهای تولیدی و صنعتی نیازمند به سرمایه در گردش قرار دهند که این کار در سال گذشته در قالب تسهیلات رفع موانع تولید صورت گرفت.

وی تصریح کرد: بانک ها در سال گذشته 18 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات به بیش از 26 هزار واحد صنعتی و تولیدی کوچک و متوسط از مجموع 80 هزار واحد پرداخت کردند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: مسیر دوم برای سرمایه گذاری، استفاده از اعتبارات دولتی است که خزانه باید وارد عمل شود و به این منظور سال گذشته 42 هزار و 500 میلیارد تومان از ردیف تملک دارایی های سرمایه ای برای طرح ها اختصاص یافت.

وی همچنین به اختصاص یکهزار و 200 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: صندوق توسعه ملی 6 هزار و 700 میلیارد تومان برای احیای 550 هزار هکتار از زمین های خوزستان و ایلام در اختیار دولت قرار داد.

نوبخت با اشاره به موضوع مهار آب های مرزی گفت: رهبر معظم انقلاب برای مدیریت منابع آب با برداشت هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به ازای هر سال 2 میلیارد دلار موافقت کردند.

وی یادآوری کرد: 797 هزار نفر از مجموع سه میلیون و 200 هزار نفر جویای کار در سال گذشته وارد بازار کار شدند و از سوی دیگر هفت هزار نفر نیز کار خود را از دست دادند.

وی به کاهش نرخ بیکاری از 12.4 درصد به 12.1 درصد اشاره کرد و گفت: میزان اشتغال در سال جدید افزایش می یابد زیرا میزان تسهیلات بانکی از 18 هزار و 500 میلیارد تومان به ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

نوبخت در ادامه به برنامه ریزی برای نوسازی و بازسازی 100 هزار واحد مسکن در بافت فرسوده شهری و روستایی در سالجاری اشاره کرد و گفت: با این اقدام 240 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می شود.

معاون رئیس جمهوری همچنین نوسازی ناوگان حمل و نقل درون و برون شهری کشور را از دیگر اقدامات سالجاری دولت برشمرد و گفت: در این راستا نیر فرصت های شغلی بسیاری ایجاد می شود.

وی یادآوری کرد: پیش بینی ما درسالجاری برای ارتقا و اتمام طرح‌های عمرانی با مشارکت بخش خصوصی، ١٢۶ هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به سخنان رییس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام گفت: ما برای هر اتفاقی آماده هستیم و از پیش برای آن برنامه ریزی و پیش بینی بودجه می کنیم.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری صبح سه شنبه به منظور افتتاح چند طرح دانشگاهی، دیدار با مسئولان استان و دانشگاه های اصفهان و مدیران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان همچنین حضور در مراسم چهلمین سال تاسیس دانشگاه صنعتی اصفهان وارد این شهر شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲۰ ۱

  دروغ پشت دروغ

 • ناشناس
  ۱۹ ۱

  خدا وکیلی دیگه بسه خسته شدیم

 • حامد
  ۱۹ ۱

  بله وضع جيب شما هم خوب است . وضع اقازاد هاي شما هم خوب است . وضع دلالال ها هم خوب هست ....... و هزاران هزارند از شما كه خوبن.......

 • شهاب
  ۴ ۰

  تا کی میتونید ادامه بدید ... تاسف