کد خبر 262952

وزیر بهداشت:

تاخیر در اعلام تعرفه‌های پزشکی باعث قانون گریزی می‌شود

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه افزایش تعرفه‌ها باید براساس نرخ تورم باشد، گفت: اعلام دیرهنگام این مساله سبب تخطی و قانون‌گریزی می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سیدحسن هاشمی در حاشیه همایش مددکاری در جمع خبرنگاران در ارتباط با برنامه‌های وزارت بهداشت اظهار داشت: تریبون‌ها نباید محلی برای اعلام اخبار ناگوار باشند؛ البته همه ما موظف هستیم حقیقت را بیان کنیم.

وی افزود: نباید چنین سوالاتی مطرح شود که سبب ناامیدی مردم باشد. خوشبختانه در سال 96 درحوزه دارو، تجهیزات، درمان و ... برای مردم مشکلی نبود و هر مساله‌ای که وجود داشت مرتبط با داخل وزارت بهداشت بود.

وزیر بهداشت اضافه کرد: متاسفانه برخی به دلیل دیده شدن و خودشیفتگی خبرهای ناامیدکننده اعلام می‌کنند و پیش‌بینی‌هایی انجام می‌دهند که اصلا در صلاحیت‌ آنها نیست، به طور مثال درمورد آب گمانه‌زنی‌هایی انجام می‌شود که یک استان را نگران می‌سازد.

هاشمی گفت: سال 97 همچون سال‌های 95 و 96 ان‌شاءالله با طرح تحول ادامه خواهد داشت و کاستی اگر در این زمینه‌ها بوده از سمت ارائه‌کنندگان خدمت است و مشکلی برای مردم تلاش کردیم که نباشد.

وی بیان داشت: مردم آسیبی ندیده و نخواهند دید اگر کاستی‌هایی هم بوده تلاش کرده‌ایم که به حداقل برسد. جامعه به امید نیاز دارد و نه به دروغ و متاسفانه برخی به دنبال فریب افکار عمومی و ناامید کردن آن هستند.

وزیر بهداشت گفت: بخش عمده‌ای از این مشکلات مربوط به تریبون‌ها بوده و بخشی از آن ناشی از ما مجریان است که گاهی سبب می‌شویم خوراکی برای این تریبون‌ها ایجاد شود و باید توجه داشت که اگر آب نمی‌آوریم حداقل روزه‌ای را نشکنیم ،‌ من نیز دلم می‌خواهد همینطور باشم و نه خلاف وعده دهیم و نه حرف‌های بیجا زده شود.

هاشمی در پاسخ به سوالی درمورد اینکه پیشنهاد  شما در وزارت بهداشت در مورد تعرفه‌ها چگونه بوده است گفت: پیشنهاد ما و نظام پزشکی نرخ تورم بود و اعلام کردیم نرخ تورم هرچه بود همان برای افزایش تعرفه‌ها باشد.

وزیر بهداشت: افزود: باید توجه کنیم افزایش تعرفه‌ها به معنی دستمزد نیست و بخش عمده تجهیزات مواد اولیه و داروها از بازار عمومی تهیه می‌شوند که یا در ارتباط با ارز خارجی بوده، یا براساس حقوقی که در همه بخش‌ها افزوده می‌شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: متاسفانه چهار ماه است که مساله تعرفه‌ها بلاتکلیف مانده در حالی که باید اول سال این مساله اعلام شود تا کسی تخطی نکند و باعث قانون‌گریزی نشود.

وی گفت: تعرفه‌ها هر سال قبل از ارسال بودجه به مجلس باید در دولت تصویب شود و این چرخه باطلی بوده که چند دهه است ادامه دارد و علی‌رغم اعلام شورای عالی بیمه دستگاههای مسئول پیشنهادی به دولت ندادند و اکنون تعرفه‌ها بلاتکلیف است.

هاشمی گفت: در سال 96 بخشی از بدهی‌ها پرداخت شده و بخشی مانده است که این مساله به دلیل افزایش هزینه‌ها نبوده بلکه ناشی از محقق نشدن اعتبارات پیش‌بینی شده است و سازمان برنامه‌ و بودجه باید اعتبار لازم را به صورت کامل پرداخت می‌کرد که محقق نشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    سیرمونی ندارن دکترا