کد خبر 258506

برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس از اقتصاد سال۹۶

رشد اقتصادی سال۹۶ حدود ۴.۴درصد است/ رشد ۴.۱درصدی بخش صنعت

مرکز پژوهش‌های مجلس، رشد اقتصادی سال ۹۶ را حدود ۴.۴ درصد برآورد کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در گزارشی با عنوان تحلیل بخش حقیقی اقتصاد ایران، به عملکرد رشد اقتصادی ۹ ماهه اول سال ۹۶ و برآورد این سال پرداخت.

در این گزارش آمده است؛ با در نظر گرفتن جدیدترین آمار و اطلاعات در دسترس برآورد وزارت جهاد کشاورزی از تولید محصولات کشاورزی، برآورد هزینه‌های عمرانی و جاری دولت تا انتهای سال 96، تحولات مورد انتظار از تولید و صادرات نفت تا انتهای سال جاری و برآوردهای شرکت‌ها و تشکل‌های مرتبط با صنایع مختلف شامل خودروسازی، محصولات پتروشیمی و سایر راجع به میزان تولیدات محصولات‌شان تا انتهای سال 96، رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی در سال 96 حدود 3.8 درصد، نفت 3.1 درصد، صنعت 4.1 درصد، ساختمان منفی 2.6 درصد و خدمات 5.3 درصد برآورد می‌شود. 

از مهمترین چالش‌هایی که در سال جاری رشد اقتصادی را محدود کرده است، سطح پایین سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی است، این عامل در سال جاری به رشد منفی بخش ساختمان منجر شده و در سال‌های آتی رشد محدود سایر بخش‌ها را در پی خواهد داشت. برآورد مرکز پژوهش‌ها از رشد اقتصادی سال 96 حدود 4.4 درصد است صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در آخرین گزارش‌های خود رشد اقتصادی کشور را در سال 2017 به ترتیب 4.2 و 4 درصد پیش‌بینی کرده‌اند.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر