کد خبر 256419

برای تامین نظر شورای نگهبان

سازوکار دریافت تسهیلات از بانک‌های توسعه‌ای اصلاح شد

نمایندگان مجلس ساز و کار دریافت تسهیلات از بانک‌های توسعه‌ای در لایحه بودجه ۹۷ را اصلاح کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی اقتصاد آنلاین، در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه 97، نمایندگان مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان بند (ج) تبصره ۳ این لایحه را مورد اصلاح قرار دادند.

به موجب این اصلاحیه مقرر شد که به منظور تسریع در جذب تسهیلات تصویب شده از بانک‌‌های توسعه‌ای از جمله بانک توسعه اسلامی، بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت‌های آسیایی و بانک توسعه و تجارت اکو، دستگاه‌‌های استفاده کننده از تسهیلات مذکور مجازند جهت موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور در چارچوب سقف اعتبارات پیش بینی شده برای اجرای طرح‌هایی با پسوند وامی مندرج در پیوست شماره یک این قانون نسبت به هزینه‌کرد آن در چارچوب موافقتنامه متبادله با سازمان مذکور اقدام نمایند.

همچنین نمایندگان بخش‌‌هایی از تبصره یک را اصلاح عبارتی کردند که از جمله آن حذف عبارت فرآورده‌‌های نفتی در واریز سهم صندوق توسعه ملی به میزان ۳۲ درصد از منابع حاصل از صادرات نفت است. از آنجا که این عبارت در هدفمندی یارانه‌ها آمده است از این بخش از بودجه حذف شد.

همچنین  نمایندگان بند (ج ) تبصره یک را اینگونه اصلاح کردند که دولت با رعایت بند (ب) ماده ۱۷ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور می تواند از محل ۵۰ درصد مانده منابع حساب ذخیره ارزی به استثنای ۵۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی برای تامین مابه‌التفاوت حاصل شده اقدام کند، در صورتی که منابع دولت از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال ۹۷ کمتر از یک میلیون و ۱۰ هزار و ۱۱۶ میلیارد و ۴۰۳ میلیون ریال باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر