کد خبر 255278

جهانگیری در همایش روز وکیل:

برخی قوانین ۹۰ساله مبنای اصلی اداره کشور است/ فساد و رانت در بی‌قانونی شکل می‌گیرد

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ضرورت به نمایش گذاشتن حق دفاع وازادی وکیل گفت: در قوانین ما شأن قاضی وکیل همتاست.

 به گزارش اقتصادآنلاین، اسحاق جهانگیری در جشن سالروز استقلال کانون وکلا در تالار وزارت کشور گفت: سازمان‌های مردم نهاد مثل کانون وکلا که عمر طولانی دارند از یک انباشت تجربه گران قیمت برخوردارند و می‌توانند در پیشرفت و توسعه کشور نقش مهم داشته باشند.  معاون اول رییس جمهور گفت: در مقطع فعلی ضرورت های اصلی پیش روی ما، چالش‌هایی است که عبور از آنها تعیین کننده است. ما می‌خواهیم تلاش کنیم که اقتصاد کشور شکوفا باشد و همه مردم شغل و کار مناسب پیدا کنند و آزادی سیاسی و اجتماعی را مستقر کنیم.

وی ادامه داد: به صورت طبیعی دنبال این آرمان‌ها، مسائل و مشکلاتی دارد. در مقطع فعلی که اقتصاد مسئله اول است و امنیت کشور با مسئله اقتصادی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، نیاز به تلاش همگان داریم.

جهانگیری با طرح این پرسش که چه اولویتی برای حل مسائل است؟ گفت: برای تولید و اشتغال باید ده‌ها میلیارد سالانه در کشور سرمایه‌گذرای شود و امنیت سرمایه‌گذرای مهم‌ترین پیش نیاز آن است.

معاون اول رییس جمهور افزود: بخش خصوصی داخلی و خارجی باید احساس کند مال، اعتبار و آبرویش در این کشور در امنیت قرار دارد.

وی تصریح کرد: چرا جذب مستقیم سرمایه‌گذرای خارجی در کشور ما پایین است؟ باید کاری کنیم که امنیت مردم و سرمایه‌گذار در کشور در بالاترین سطح ممکن باشد.

جهانگیری اضافه کرد: ایران بهترین شرایط را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. گیر مسائل اقتصادی مردم به مواردی است که باید اتفاق بیفتد؛ یکی از این موارد حاکمیت قانون است. قوانین ممکن است نواقصی داشته باشد، چه گروهی بهتر از حقوقدانان می‌توانند با نقد قوانین و عملکردها می‌توانیم در مسیر درست قرار بگیریم.

این مقام عالی رتبه دولت دوازدهم ادامه داد: برخی قوانین مادر کشور مربوط به ۸۰الی۹۰ سال قبل است. وقتی در دولت می‌خواهیم تغییر بدهیم خیلی از دلسوزتن می‌گویند تو را به خدا دست نزنید. هروقت خواستیم به قانون تجارت دست بزنیم گفتند دست نزنید که بدتر می‌شود.

وی با اشاره به حق دفاع گفت: حق دفاع بدون حضور وکیل، به طور مناسب انجام نمی‌شود و وکیل از مهم‌ترین مولفه‌های حق دفاع است و مردم در انتخاب وکیل‌شان باید آزاد و وکیل باید در دفاع از موکل خود باید از آزادی و امنیت کامل برخوردار باشد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: این حق دفاع و آزادی وکیل را باید به نمایش بگذاریم. در آموزه‌های دینی ما شان قاضی بسیار بالاست. در قوانین موضوعه ما شان قاضی و وکیل همتاست؛ وکیلی که شان قاضی دارد یعنی امنیت، آزادی و استقلال برای تصمیم حقوقی دارد.

جهانگیری تصریح کرد: ما باید حتما به دستاورد استقلال وکلا که ۶۵ سال پیش تصویب شده، اضافه کنیم.

وی افزود: حقوق شهروندی در همه ابعاد زندگی مردم ایران موثر است. رییس جمهور تلاش و یک منشور حقوق شهروندی را اعلام کردند که باید در این راستا تلاش شود. متاسفانه منافع عده‌ای و فساد و رانت در بی قانونی شکل می‌گیرد و نمی‌خواهند این مسیر شکل بگیرد اما با هماهنگی سه قوه ان‌شاالله مسایل و مشکلات پیش رو را حل می‌کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری