کد خبر 249834

آغاز مراسم افتتاح ۱۰مرکز فرهنگی دفاع مقدس

روحانی: انقلاب اسلامی رویدادی بی‌نظیر در تاریخ منطقه و جهان است/ دفاع از شرف ملی و استقلال کشور وظیفه همگانی است

رئیس جمهور در مراسم افتتاح ۱۰مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس تصریح کرد:انقلاب اسلامی رویدادی بی نظیر در تاریخ ملت‌های منطقه و جهان بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم  افتتاح 10 مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در 10 استان کشور با تاکید بر اینکه قدرت سیاسی و قدرت دفاعی مکمل یکدیگرند، گفت: نیروهای مسلح، دولت، قوا، حوزه های علمیه و مردم باید کنار هم باشند تا قدرت ملی ساخته شود.

رئیس جمهور ضرورت ارتقاء قدرت ملی و توجه همزمان به مؤلفه‌های آن در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و گفت: قدرت ملی در چارچوب حزب و جناح نمی‌گنجد و مربوط به کل ملت ایران است.

دکتر  روحانی با تبریک ایام مبارک پیروزی انقلاب اسلامی به همه ملت ایران و خانواده بزرگ شهیدان و ایثارگران انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: ملت ایران بدون کمک هیچ قدرت و کشور خارجی صرفاً با اتکاء به عنایات حق و وحدت و فداکاری توانست انقلاب را به پیروزی برساند و در دوران دفاع مقدس نیز دفاع جانه‌ای نه در برابر یک رژیم متجاوز بلکه تقریباً در برابر همه قدرت‌های جهان داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه در هر جنگ و دفاعی قبل از توجه به سخت‌افزارها باید به فکر نرم‌افزارهای دفاع و جنگ بود، اظهار داشت: اولین نرم‌افزار در یک دفاع و ایجاد حماسه در برابر متجاوزین، مشروعیت آن دفاع است. اگر نتوان برای مردم روشن کرد و یا چنانکه مردم آگاه نباشند که دیگری تجاوز کرده و این ملت مدافع بوده و آغازگر جنگ نبوده  و نمی‌خواهد به منافع هیچ ملتی در منطقه و به همسایگان خود تجاوز کند و این یک رژیم سفاک است که جنگ را بر آنها تحمیل کرده است، نمی‌توان پیروزمندانه در مسیر دفاع گام برداشت.

دکتر روحانی افزود: اگر موضوع دفاع به خوبی برای مردم تبیین شود، آنگاه مردم نیز با احساس وظیفه دینی، انقلابی و ملی از استقلال، شرف و ناموس خود دفاع خواهند کرد و چنانچه مشروعیت دفاع در اذهان همه مردم روشن نباشد، آن ملت پای کار نیامده و از آن جنگ خسته خواهد شد، اما اگر مشروعیت برای مردم روشن شود که این جنگ جنبه دفاعی دارد آن وقت اگر جنگ 8 یا 10 سال هم طول بکشد، مردم به خوبی در برابر متجاوز مقاومت و با ایثار و فداکاری مضاعفی در صحنه حاضر خواهند شد بویژه  اینکه فرمانده آن جنگ نیز مرجع تقلیدی محبوب و رهبری شجاع باشد که همه مردم به آن عشق می‌ورزند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در جنگ تحمیلی همه مردم و علما به خوبی احساس می‌کردند که در برابر فرد متجاوز و ارتش متجاوزی قرار دارند لذا در برابر آن ایستادگی کردند و به خوبی دیدند که نه سازمان ملل، نه کشورهای منطقه و نه حتی کشورهای دوست هیچ کس جز خودشان از سرزمین، شرف و ناموس‌شان دفاع نمی‌کند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مشروعیت، نرم‌افزار اصلی در برابر دفاع و جنگ مقابل متجاوزین است، گفت: جنگ فراز و نشیب فراوانی داشته و کار بسیبار پیچیده و سختی است. اما همه این سختی‌ها با وجود مشروعیت ساده و آسان می‌شود.

رئیس جمهور در ادامه توجه به ارتقاء اعتماد مردم را در بحث نرم‌افزار دفاع و جنگ حائز اهمیت دانست و گفت: اگر مردم به سازمان رزم، فرماندهان میدان و دفاع و مقامات ارشد سیاسی کشور، اعتماد نداشته باشند، نه خودشان وارد میدان رزم می‌شوند و نه فرزندان و همسران خود را برای ورود به این عرصه تشویق می‌کنند. اینکه در دوران دفاع مقدس، مادران عزیز و پدران سرافراز کشورمان فرزندان خود را با افتخار به میدان جنگ بدرقه می‌کردند و اگر پیکر مطهر عزیزانشان بازمی‌گشت، به آن احساس فخر و غرور داشتند، بخاطر این بود که به فرماندهی جنگ و مسئولین ارشد کشور اعتماد داشتند.

دکتر روحانی گفت: اگر به فرماندهی جنگ اعتمادی وجود نداشت و یا تردید به آن وجود داشت، آیا اداره جنگ امکان‌پذیر بود؟

رئیس جمهور با ذکر خاطره‌ای از اوایل دوران جنگ تحمیلی خاطر نشان کرد: روزهای اولیه جنگ در دوره اول مجلس شورای اسلامی برخی از نمایندگان براساس احساس وظیفه هر روز فرماندهان جنگ را احضار می‌کردند و ادامه این روند قطعاً مشکل‌ساز بود.

دکتر روحانی افزود: از این‌رو امام راحل پیغام دادند که مجلس به امور و وظایف مربوط به خودش برسد و از طرف ایشان نمایندگانی وجود دارند که به امور جنگ نظارت دارند، اما اگر مجلس همچنان می‌خواست به آن کار خود ادامه دهد بی‌تردید اداره امور با مشکل مواجه می‌شد، لذا اگر کار را به اهل آن واگذار نکرده و اعتماد نکنیم و عده‌ای بخواهند قدم به قدم در امور مختلف ورود پیدا کنند، کارها به خوبی پیش نمی‌رود و تفاوتی نمی‌کند که این در عرصه جنگ باشد و یا اداره هر پروژه یا طرحی که توسط دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات امروز کشور ما این است که زیادی احساس وظیفه می‌شود و همه می‌خواهند درباره تمام مسایل احساس وظیفه کنند در صورتی که چارچوب و مقرراتی در کشورمان وجود دارد و دولت و فردی مسئول شده که امور را اداره کند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اگر اعتماد به سازمان رزم، مدیریت جنگ و مدیریت کشور با کمک امام راحل حاصل نمی‌شد، اداره امور مشکل بود، لذا معتقدم، امام در برخی از برهه‌ها نقش‌هایی داشتند که هنوز به خوبی برای مردم تبیین نشده است. اگر برخی سخنان، نصیحت‌ها و گاهی نهیب‌های امام(ره) نبود، نمی‌شد جنگ را اداره کرد.

دکتر روحانی افزود: در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی، روز به روز بر اعتماد مردم افزوده شد. در لحظه شروع جنگ همه مردم در بهت فرو رفته بودند و کسی تصوری از جنگ در ذهن نداشت. اما سخن قاطع امام در آن لحظات، قدرت و امیدی در میان مردم بوجود آورد و صبح فردای شروع جنگ 140 فروند هواپیما به مراکز مختلف عراق حمله کردند و با این کار ضمن ضربه سختی از لحاظ روحی و عملیاتی به عراق، روحیه امید در میان مردم ایران را تقویت کردند، لذا اگر این نرم‌افزارها وجود نداشت در میدان جنگ نیز موفق نبودیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر