کد خبر 249135

معاون وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین:

تک نرخی شدن ارز از مسیر بازار آتی/ نظر بانک مرکزی درباره بورس ارز چیست؟

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه ارز دو نرخی باعث بروز رانت می‌شود، به دلایل اجرا نشدن این برنامه از سوی دولت و بانک مرکزی اشاره کرد.

حسین میرشجاعیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره تک نرخی شدن ارز که مطالبه  فعالان اقتصادی از دولت است، اظهار کرد: وجود نرخ دوگانه برای ارز موجب رانت می‌شود و به همین دلیل هم  تک نرخی شدن ارز، سیاست دولت بوده و هنوز هم هست.

او تاکید کرد: بانک مرکزی درست می گوید که  مهم‌تر از اجرای سیاست تک نرخی کردن ارز، تداوم اجرای آن است، به عبارت دیگر بانک مرکزی  همیشه باید منابع کافی برای کنترل بازار را داشته باشد ضمن اینکه اثرات تورمی اجرای این طرح نیز باید مورد نظر قرار گیرد.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه بانک مرکزی به سمتی حرکت می‌کند که کالاهای اساسی را با نرخ ارز دولتی تامین مالی کند، گفت: بنابراین افزایش نرخ ارز بر تورم و معیشت خانوارها تاثیر خواهد داشت.

میرشجاعیان در پایان به هیجینگ ارز اشاره و اظهار کرد: این امر نیازمند این است که بازار آتی ارز راه‌اندازی شود یا ارز از مسیر بودجه تامین شود که دولت این توانایی ندارد این موضوع را به بودجه عمومی وصل کند.

او در پایان گفت: هنوز بانک مرکزی موافقت خود را با راه‌اندازی بورس ارز اعلام نکرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری