کد خبر 213793

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

نرخ سود بالاخره پایین می‌آید؟/ بازار پول همچنان سودآورترین بازار مالی کشور

فعالان تولید از نرخ سود بالای تسهیلات بانکی گلایه دارند. آن‌ها معتقدند که با نرخ‌های بالای ۲۰درصد، قیمت تمام شده کالا بالا می‌رود و توان رقابت از آن‌ها گرفته می‌شود.

اقتصاد آنلاین - طاهره رضوی؛ در شرایطی که نرخ تورم در حدود 10 درصد است و در شرایط توازن در بازار پول، نرخ سود بانکی باید اندکی بالاتر از نرخ تورم بایستد، نرخ سود بانکی دو برابر نرخ تورم است و قصد پایین آمدن هم ندارد.

معاون اول رییس‌جمهور در همایش روز صنعت و معدن اعلام کرد که کاهش نرخ سود بانکی از برنامه‌های دولت آینده است. علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم نیز خواستار تشکیل نهادی برای نظارت بر نرخ سود در بخش‌های مختلف شد.

در این میان، مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد دولت دوازدهم عنوان کرده است؛ سود بانکی در کشور منطقی نیست و در هیچ جای دنیا سود بانکی بالاتر از تورم نیست که این مساله با دستور حل نمی‌شود.

به این ترتیب، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت روز شنبه در صحن علنی مجلس در جلسه رای اعتماد از نمایندگان، از وزیر امور اقتصاد و دارایی و نیز رییس‌کل بانک مرکزی درخواست کرد که علاوه بر رقابتی کردن وضعیت بنگاه‌های تولیدی، به افزایش سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی و نیز کاهش نرخ سود این تسهیلات توجه جدی داشته باشند.

این در شرایطی است که ولی‌اله سیف، رییس‌کل بانک مرکزی در جلسه هفته جاری خود با مدیران عامل بانک‌ها، با تاکید بر لزوم رعایت نرخ سود علی‌الحساب مصوب شورای پول و اعتبار در شبکه بانکی، اعلام کرد: نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در واقع حداکثر سود علی‌الحساب است که براساس پیش‌بینی بازدهی فعالیت های اقتصادی صورت می گیرد.

این رقم براساس مصوبه شورای پول و اعتبار برای سپرده‌های یک ساله، حداکثر ۱۵ درصد و برای تسهیلات عقود مشارکتی و غیرمشارکتی، حداکثر معادل ۱۸ درصد در نظر گرفته شده است.

به اعتقاد سیف، نرخ تورم شاخصی برای نرخ سود بانکی است. به این ترتیب، براساس رابطه بین شاخص نرخ تورم و نرخ سود و با فاصله یکی دو درصد نرخ سود می‌تواند منطقی باشد.

در حال حاضر شرایط عرضه و تقاضا در بازار پول با توجه به نیاز بانک‌ها، دولت و تولیدکنندگان به نقدینگی موجب شده تا نرخ سود سپرده بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار قرار بگیرد. در حالی که نرخ سود مصوب 15 درصد است، بانک‌ها نرخ‌های بالاتر را اعمال می‌کنند. از طرف دیگر خودروسازان در فروش اعتباری خودرو، حدود نرخ 18 درصد را برای پیش‌پرداخت‌ها در نظر می‌گیرند و به برخی اوراق بدهی نیز در بورس بالاتر از 18 درصد سود تعلق می‌گیرد.

با احتساب نرخ 20 درصدی برای سپرده بانکی می‌توان برآورد کرد که طی 3 ماه و نیم ابتدایی سال سود 5.8 درصدی به سپرده‌ها تعلق گرفته که نشان‌دهنده بازدهی بالای بازار پول نسبت به سایر بازارهاست.

از سوی دیگر، در گذشته بانک‌ها تنها شرکت‌کنندگان در بازی نرخ سود بودند، اما هم اکنون دولت نیز از طریق بازار بدهی وارد این بازی خطرناک شده است.

در این شرایط، حسین عبده‌تبریزی، رییس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار معتقدند که مردم هم‌اکنون به یک معجزه جدیدی معتقد شده‌اند که همه می‌توانند پول را در بانک بگذارند و بانک نیز سودی بدهد که خودش در تامین آن مشکل دارد. پس این معجزه یک جایی متوقف خواهد شد و بنابراین وقتی نرخ سود ۲۵ درصد است، کسب‌وکارها هم قادر نخواهند بود بازدهی این نرخ را داشته باشند.

با این وجود، به نظر می‌رسد نرخ سود بانکی در حال حاضر به تله اقتصاد ایران تبدیل شده، به طوری که در صورتی که بانک‌ها دست به کاهش نرخ سود بزنند، دولت باید منتظر عواقب تورمی این حرکت باشد و اگر هم بانک‌ها این نرخ را کاهش ندهند که تولید و اشتغالی ایجاد نخواهد شد.

از طرفی، اگر تاکنون مشکل پایین نیامدن نرخ سود تنها بانک‌ها بودند، حالا دولت نیز از طریق بازار بدهی وارد این بازی شده است. حال باید منتظر ماند و مشاهده کرد دولت دوازدهم چه استراتژی و سیاستی برای برون از این بن‌بست پیدا خواهد کرد؟

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۰ ۱۲

  چرا با پایین آمدن سود بانکی دوباره رانت در کشور برقرار شود بالا بودن سود بانکی دستاورد دولت است

  • ناشناس
   ۶ ۰

   ای کاش منم یه دستگاه چاپ پول داشتم همینطوری برا خودم سود حساب میکردم خوش به حال بانکا

 • ناشناس
  ۴ ۰

  همه رو گذاشتن سرکار ، هر روز کلی مطلب منتشر میشه راجع به لزوم کاهش نرخ سود سپرده ولی در حد توصیه باقی میمونه ، هیچ اتفاقی نمی افته خیالمون راحت

 • ناشناس
  ۶ ۷

  چیزی که واضح ومبرهنه دوران نزول ونزولخورای ونزول دهی ونزولگیری روبه اتمامه ..باشد که تمام نزولخوران اثرات نزول رودرزندگی وخانواده خود وجامعه مشاهده کرده وبه راه درست برگردند ودست از رباخواری بردارند وبانکها دست از ربا دهی بردارند

 • ناشناس
  ۱۸ ۱۳

  همه چیز درسته فقط مشکل این چندرغازی هست که مردم گذاشتن بانک دارن باهاش روزگار میگذرونن ،یه عده دلال مفتخور که ملکهاشون رو دستشون مونده براشون راهی جز این نمونده که هر روز گیر بدن به سود بانکی

  • اقتصاددان
   ۱۲ ۴

   بله خیلی چیز ها درست نیست حالا چون بقیه چیزها درست نیست بانک هم باید خراب کار کند این چه توجیه غیر عقلانی است از انتهای دولت آقای احمدی نژاد وقتی که تحریم ها اثر خود را گذاشت و افزایش دلار و به تبع آن رکود دامنگیر اقتصاد شد با سیاست های غلط دولت بانک ها نیز به جای کاهش نرخ بهره و سود ، نرخ ها را بالا بردند و وضع را وخیم تر کردند ، با روی کار آمدن دولت آقای روحانی توقع بر این بود که با کاهش نرخ بهره و سودی که بی جهت و بدون ما به ازای واقعی در اقتصاد شکل گرفته بود و همچنین کاهش فشار مالیاتی از روی تولید و کم کردن هزینه های جاری دولت قدمی مثبت در شکستن رکود حاکم بر اقتصاد و همچنین کاهش تورم به واسطه ی افزایش تولید برداشته شود لیکن بر خلاف تمامی توقعات و با سوء تدبیر دولت نه تنها نرخ ها کاهش نداشت بلکه با افزایش نرخ سود سپرده با هدف جمع آوری و کنترل نقدینگی به منظور کاهش نرخ تورم در کوتاه مدت به واسطه ی کاهش جریان گردش پول دست به این اقدام نابخردانه زند ، تبعات پرداخت سود های بی پشتوانه نهایتا خود را به شکل تورم نشان خواهد داد و عوارض آن در طول چهار سال گذشته ورشکستگی صنایع و بیکاری بوده است . با مثالی موضوع را برایتان روشن میکنم ، فرض کنید شما یک شرکت سرمایه گذاری هستید که از مردم پول میگیرید و در فعالیت های اقتصادی شرکتتان سرمایه گذاری میکنید اما به دلیل اوضاع بد اقتصادی شما قادر به پرداخت سود و اصل سرمایه ی مردم نیستید اما چون نمیخواهید خود را ورشکسته اعلام کنید دو راه کار دارید یا از سرمایه خودتان پول مردم را بدهید که البته اگر پولتان برسد که نمی رسد و یا مثل بانک ها چون توانایی و اجازه ی خلق سود و پول دارند می توانند در صورت های مالیشان سود مورد نظر را محاسبه کنند و پرداخت کنند و به شرکت های وام گیرنده شان مهلت دهند تا دوباره فعالیت کنند تا سود وام های جدیدشان را که به اصطلاح استمهال برایشان شده است را دوباره بتوانند پرداخت کنند و یا اینکه دارایهایشان را به اسم بانک بزنند و بانک خود برای خود مدام استمهال کند این فرایند انحصار بانکی در شناسایی و خلق سود می تواند تا جایی پیش رود که بعد از چند سال با شرکت های ورشکسته در تولید و دارای هایی مواجه هستیم که ارزشش به اندازه ی سود پرداخت شده نیست در این وضعیت چون اقتصاد نیز به مرحله ی بحرانی خود رسیده دیگر بانک نمی تواند به این رفتار خود ادامه دهد لذا برای اینکه تعادل بین سود های پرداخت شده و دارایهایش برقرار کند ارزش داریهای خود را چندین برابر ارزش واقعی اعلام میکند ، در واقع فرآیند توضیح داده شده همان فرآیند تورم تولیدی توسط بانک هاست که سبب بسیاری از مشکلات اقتصادی از فقر و بیکاری و گرانی میشود ، به نظر میرسد با این توضیحات کاملا توجیه شده باشید که نباید شما از بانک سود بی پشتوانه دریافت کنید، لطفا چاپ کنید تا مردم آگاه شوند.

  • ناشناس
   ۲ ۰

   آفرین اقتصاد دان. حرف دل ما رو زدی

 • ناشناس
  ۹ ۱

  دولت یازدهم با بالابردن بی رویه نرخ سود بانکی، بدترین ضربه ها را به اقتصاد ایران زده (حتی بدتر از دولت دهم و یازدهم) که در اواخر دولت دوازدهم گندش در خواهد آمد.

 • ناشناس
  ۱ ۹

  خوش بحال تو که دلال نیستی نابغه

 • ناشناس
  ۵ ۲

  الان دیگه سودها رو بیارن پایین مطمنا همه حجوم میبرن سمت طلا و سکه و مسکن و فکر میکنم زمان مناسبی هستش برا خرید خونه و از این بیشتر دیگه تو بانک بزارم ضررر باشه دوستان اگر کسی نطر و راه حلی داره کمکی بکنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در هر صورت کاهش ارزش ذیال بیش از 15 درصد است و سرمایه ها به طرف یک چا حمله ور میشود بهترین گزینه سریع نقد شدن طلا و ارز است که مستعد افزایش را خیلی دارد توسط مرکزی مرکزی