کد خبر 208851

بخش کشاورزی چالش شماره یک ایران

نهاوندیان: بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب است/ درآمد سرانه امروز قابل قیاس با ٤٠سال گذشته نیست/ دولت باید محیط ابتکار و اشتغال را فراهم کند

رییس دفتر رییس جمهور در مراسم جشن ملی تولید شکر اظهار کرد: در برنامه های ٥ ساله همواره گفته شده که یک سوم رشد اقتصادی از بهره وری باشد که جشن امروز نشان می دهد این اتفاق شدنی است.

اقتصاد آنلاین_ سمانه برمخ‌ شاد؛ محمد نهاوندیان در مراسم جشن ملی تولید شکر گفت: بخش کشاورزی توانسته در تولید چغندر عملکرد خود را از ٣١ تن در هکتار به ٥٢ تن در هکتار برساند.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: بر خلاف برخی دیدگاه ها که بخش خصوصی را خردنگر می دانند اتاق با همت فراوان مرکز ملی مطالعات راهبردی آب و کشاورزی را طبق قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار راه اندازی کرد.

نهاودیان با اشاره به اینکه بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آبی است که چالش شماره یک ایران است وثبت چنین  رکوردی با کاهش سطح زیر کشت و توجه به مصرف آب قابل توجه است، گفت: بحران آب مسئله جدی کشور ما است و بدهی ما به نسل های آتی نیز است .

 وی با اشاره به اینکه تصور نکنیم دولت می تواند شغل دولتی ایجاد کند، منبع اصلی درآمد دولت نفت است که اکنون قیمت آن کاهش یافته است، خاطرنشان کرد:توقع بیشتر از درآمد دولت برای حل مشکلات اقتصادی نابه جا است و درآمد سرانه امروز قابل قیاس با ٤٠ سال گذشته نیست.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: اینکه خیال کنیم با بودجه عمرانی دولت می توان اشتغال ایجاد کرد درست نیست. اشتغال و ابتکار در بخش خصوصی ایجاد می شودو دولت باید محیط ابتکار و اشتغال را فراهم کند.

نهاوندیان همچنین گفت: کار بزرگی که در برجام صورت گرفت این است که دیوار های بزرگی که در برابر کالاهای ایرانی در بازارهای بین المللی وجود داشت شکست و استفاده از فناوری های جدید و تعامل با بازارهای بین المللی فراهم شد.

وی ادامه داد: رشد بدون عدالت پایدار نیست.باید به عدالت اجتماعی توجه کنیم، کشاورز باید احساس بهره مندی کند. و نقش شورای گفت و گو در دولت دوازدهم پررنگ تر می‌شود.

رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به اینکه بخش زیادی از افزایش بهره وری در تولید شکر نیز به دلیل استفاده از بذر اصلاح شده و امکانات و تکنولوژی های جدیدی بود، اظهار کرد: استفاده از این امکانات مستلزم تعاملات بین‌المللی و مناسبات خارجی بود که ایجاد این شرایط از وظایف دولت است.

به گفته او نگاه عدالت اجتماعی در اقتصاد می‌توانند رشد ما را تضمین کند و دولت دوازدهم باید به طور جدی به این موضوع توجه داشته باشد.: 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • مهدی
    ۰ ۰

    سلام آقای نهاوندیان شما نماینده بخش خصوصی و اصناف جوازدار هستید پس تا کی میخواهید سکوت کنید مشاهده رکود و تعطیلی مغازه‌هایشان باشید