کد خبر 198209

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

حل مشکل نظام بانکی؛ اولین اولویت اقتصاد کشور

یک کارشناس اقتصادی گفت: حل مشکل نظام بانکی اولویت‌دار ترین موضوع اقتصاد کشور است، چرا که با چاره‌جویی برای این بخش سایر قسمت‌های اقتصاد کشور نیز تا حدی از بحران خارج می‌شود.

اقتصاد آنلاین - علی مفید؛ تیمور رحمانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص اولویت های اقتصادی دولت دوازدهم گفت: کشور دارای اولویت های اقتصادی گوناگونی است که هر کدام در جایگاه خود دارای اهمیت است. اما در بین این موارد حل مشکل نظام بانکی از دو جهت دارای اهمیت است.

وی افزود: در وهله اول معضل نظام بانکی هم اکنون در کشور به شکل بارزی محسوس است و در صورت چاره اندیشی نشدن این مشکل ابعاد گسترده ای پیدا می کند. بعد از آن اصلاح نظام بانکی به سایر بخش های اقتصادی هم مرتبط است و با چاره جویی برای بانک ها در واقع سایر بخش های اقتصادی هم از ورطه بحران نجات پیدا می کنند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: برای حل مشکل نظام بانکی، دولت باید تا حدی دستاورد کنترل تورم خود را نادیده بگیرد و با سیاست تزریق پولی توسط بانک مرکزی، بخشی از تعهدات بانکی معوق نظام بانکی را کاهش دهد. از طرفی با سیاست تشدید نظارت در همان مرحله اول اجازه ندهد در سیستم بانکی فساد رشد پیدا کند.

وی تصریح کرد: بخش زیادی از دارایی های بانک ها در سال های گذشته به صورت املاک و مستغلات منجمد شده است و این دارایی ها در حال حاضر سوددهی برای بانک ها ندارد و علت اینکه دولت باید با تزریق پول توسط بانک مرکزی در اصلاح شرایط بانک ها ورود کند، قابلیت کم تبدیل دارایی های بانکی به منابع پولی است. چرا که اگر دولت منتظر نقد شدن دارایی های بانک ها باشد میزان بدهی بانک ها که از محل تعهدات بانک ها در قبال سپرده ها ایجاد شده است افزایش پیدا می کند.

رحمانی با بیان اینکه بروز فساد مالی در کل اقتصاد کشور، یکی اصلی ترین معضلات کشور است، اظهار داشت: بخشی از مشکل بانک ها ناشی از فساد رخنه کرده در اقتصاد کشور است، هم چنین در طی سال های گذشته خصوصی سازی ناقص هم زمینه های فساد را در کشور گسترش داد. به نظر می رسد دولت در حل معضل بانک ها و اصلاح اقتصاد کشور باید بر موضوع مقابله با فساد طرح و برنامه عملیاتی جدی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۹ ۰

  آقا تو رو قرآن سود بانکی و کم کنین یه ذره بازار را بیفته آخه این چه وضعیه هر کی پول گذاشته تو بانک داره حال میکنه والا تو این چهار سال هر کی زد تو کار ضرر کرد اونوقت دولت پول چاپ کرد داد دست سپرده گذار که پولش از رو هوا 2.5 برابر بشه ، فساد و ناعدالتی از این بیشتر دیگه تا کی ، آخه راهکار برای کنترل تورم اینه که سود بانکی و ببریم بالا که گردش پول کم شه رکود تشدید شه بعد بگیم تورم رو کنترل کردیم ، یعنی فقط پرفسور های اقتصادی این دولت به عقلشون رسید بقیه بلد نبودند این جوری تورم رو کم کن!!! ، آخه شما با این عقل کلیتون کلی ضرر به ملت زدید اول اینکه باعث شدید رکود تشدید شه و بیکاری و فقر گسترده تر شه دوم اینکه با دادن سود از روی هوا به عده ای که پول داشتند فاصله طبقاتی رو به شدت افزایش دادید سوم اینکه باعث شدید تا اقتصاد به جایی برسه که یا بانک ها باید اعلام ورشکستگی کنن و بگن که هر چی سود دادیم از رو هوا بوده و سودی در کار نبوده تا وضعیت درست بشه ، یا اینکه یک پتانسیل عظیم برای تورم درست بشه و دوباره مردم بدبختر بشن

 • سپرده گذار کاسپین
  ۰ ۳

  اخه من میخوام بدونم پانزده درصد در سال که میشه حدود دوازده هزار تومان درماه به ازای هر میلیون تومان ایا واقعا پول زیادیه درحالیکه دربازار صدی سی یابیشتره چرا نمیفهمید مشکل سود بانکی نیست مشکل رکود شدید قاچاق فراوان کالاوریسک بسیار بالای سرمایه گذاری در کارهای تولیدی بدون داشتن رانت وپارتی است تا این مشکلات حل نشود حتی اگه سود بانکی صفر هم بشه تولید راه نمیفته فقط باعث خروج بیشتر سپرده ها ازبانکهاوبدتر شدن وضعیت بانکها واقتصاد کل کشور خواهد شد تا زمانیکه همه چیز دستوری باشه وهمه منابع دردست عده ای بسیار محدود وضع به همینگونه خواهدبود

  • پاکابارا
   ۱ ۰

   اصلا بحث عدد کار اشتباهی است. این سودهای علی الحساب عملا علی الراس شده! اصلا بحث نزول با سود رد مشارکت و سرمایه دو مبحث جداست. در بانکداری اسلامی می گوید نبایست از پیش سودی برای وام در نظر گرفت، بایست وام در امر سرمایه گذاری انجام و اگر منجر به سود شد طبق قرار دادی تقسیم شود و اگر زیان هم همین طور. عملا چنین چیزی در سیستم بانکی صورت نمی گیرد.
   ان صدی سی توی بازار غیر رسمی، یک سنت شده متاسفانه! یعنی اصلا کار ندارد در کشور تورم 40% هست یا 10% همیشه صدی سی! این منطقی نیست. اما راه حلش همین است که دولت از این پول اعتباری و امتیازاتش دست بکشد و واقعا پول حقیقی (معادل فزات گران بها) را کم کم وارد سیستم پولی کند. پیشنهاد زرچک و سیم به هیمن خاطر است. تا زمانی این کار صورت نگیرد پول اعتباری تورم زا خواهد بود.
   این سو صدی سی؛ ناشی از اعتباری (کاذب بودن) بودن واحد پول است. صد سی یک نوع ضمانت ثابت شده برای صاحبان سرمایه که اصل ارزش و حدالقلی سود همیشه ضمانت بشود. ممکن است زماین تورم از مرز 50% هم بگذرد و زمانی کمتر از 10% باشد انها تجربتا دریافت سی در صد سود (نزول/اسکند..) برای استهلاک ارزش پول و سود موثر مناسب است. اما اگر پول خقیقی شود دیگر معنی ندارد. دی رو یا زود مردم حاضر نمی شند تن به صدی سی بدهند. خود اصحاب سرمایه هم اصراری نخواهند داشت، چون می دانند اصل ارزش پولشان برابر با یک فلز گرانبها (مثلا طلا) است و نگران نخواهند بود و به سود تک رقمی بسنده می کنند به عنوان اجرت کالای مالی - اعتباری شان (پول حقیقی).

 • ناشناس
  ۲ ۲

  ادغام بانکهای زیان ده

 • ناشناس
  ۲ ۰

  برای حل بحران بانکی دولت باید ازدستاورد تورم تک رقمی دست بردارد.......نزولخور گور به گور شد.