کد خبر 196546

ریشه‌ نابرابری‌ها در اقتصاد ایران

ضریب‌جینی بهبود می‌یابد؟ +نمودار

گزارش‌ها حاکی از آن است که افزایش تورم در مقطع زمانی سالهای ۹۰ تا ۹۳ سبب شد تا توزیع درآمد به تدریج در کشور رو به نابرابری بگذارد؛شاخصی که در اقتصاد آن را با ضریب جینی ارزیابی می کنند.

ضریب جینی متغیری است که وضعیت نابرابری درآمدی را نشان می‌دهد و هر چه بالاتر باشد، وضعیت نابرابری بدتر است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، میانگین این متغیر برای دولت‌های یازدهم، نهم، ششم و پنجم تقریبا شبیه به هم بوده است. کمترین دوره برای نابرابری برحسب ضریب جینی در دولت دهم بوده و بالاترین آن برای دولت هشتم است.

کاهش ضریب جینی در دولت دهم از سال 1386 رخ داده و به جز یک مورد افزایش در سال 1388، تا سال 1390 روند کاهشی داشته است. کاهش شدید ضریب جینی طی سال‌های 1389 و 1390 تا حدود زیادی متاثر از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و توزیع یکسان یارانه نقدی به خانوارهای ایرانی بوده است.

از آن جهت که یارانه پرداختی به همه گروه‌های درآمدی یکسان بوده، این یارانه وضعیت دهک‌های پایین درآمدی را نسبت به دهک‌های بالاتر بیشتر بهبود داده، زیرا سهم بالایی از درآمدها را آنها داشته و در نتیجه هزینه‌های این دهک به یک‌باره افزایش قابل ملاحظه داشته است.با افزایش تورم، آثار این بهبود در وضعیت توزیع درآمد به مرور زمان از بین رفته است.

کارشناسان پیش بینی می کنند که با ادامه دار شدن کاهش نرخ تورم،ضریب جینی رو کاهش گذاشته و شکاف درآمدها کاهش خواهد یافت.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در سال 1392 نرخ تورم به حدود 40 درصد افزایش یافته بود.

ضریب جینی

بیشتر بخوانید
ارسال نظر