کد خبر 191408

وزیر اقتصاد بدهی ۷۰۰ هزارمیلیاردی دولت را تکذیب کرد

وزیر اقتصاد و امور دارایی اعلام کرد: نقل قول مبنی بر اینکه ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان تبدیل شده است، کذب است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، علی طیب نیا وزیر اقتصاد و امور دارایی پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد:  نقل قولی که70 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به 700 هزار میلیارد تومان تبدیل شده است، مطلب کذبی بود که در رسانه ها به صورت گسترده منتشر شد، یک خبری در خصوص میزان بدهی های دولت منتشر شده بود که به بنده نسبت دادند؛ این خبر را تکذیب می کنم.

وی افزود:در ابتدای شروع کار دولت یازدهم، هیچ نهادی در نظام اداری کشور برای سنجش و اندازه گیری مدیریت بدهی های دولت وجود نداشت. ما در این زمینه در وزارت اقتصاد دفتری برای اندازه گیری میزان بدهی های دولت ایجاد کردیم و بر مبنای گزارش های حسابرسی شده سازمان حسابرسی و همچنین ذی‌حسابان دستگاه ها برای اولین بار میزان بدهی های دولت را محاسبه کردیم.

وزیر اقتصاد گفت: رقمی که من اعلام کرده بودم 700 هزار میلیارد تومان بدهی بر مبنای محاسبات دفتر مدیریت بدهی دولت در وزارت اقتصاد است.

وی با تاکید بر اینکه این بدهی شامل همه وزارتخانه ها، دستگاه ها و شرکت های دولت می شود، خاطر نشان کرد: بدهی مجموعه شرکت های دولتی از جمله شرکت نفت نیز در محاسبه انجام شده لحاظ شده است.

طیب نیا اضافه کرد: اصل این بدهی ها مربوط به گذشته است و آنچه که در دولت فعلی به آن بدهی ها اضافه شده، سودی است که به طور طبیعی به این بدهی ها تعلق می گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۲

    چطوریاست که رقم کل نقدینگی در سال اخر دولت قبل 420 هزار میلیارد تومان بوده والان در طی این 4 سال نقدینگی کل تبدیل شده به 1290 هزار میلیارد تومان ، یعنی رشد 3 برابری ، آنوقت بدهی ای که خودتان بارها اعلام کردید 700 هزار میلیاردتومان کاذب است؟؟؟؟؟؟ توافق برجام خوب بود ولی با رکودی که به خاطر کنترل تورم بوجود آوردید چرخه ی اقتصاد را از کار انداختید و این اصلا خوب نبود مردم اقتصاد را با تمام وجود درک میکنند شما میبایست جلوی افزایش نرخ انرژی را میگرفتید نه اینکه این افزایش نرخ در انرژی های اب برق بنزین تلفن گاز هرساله اتفاق می افتاد ولی یارانه مردم همان 45 هزارتومان ایستاد؟ این پکیج ها و بسته های اقتصادی که بیرون میدادید چرا به اقتصاد کمک نکرد ، شما میگویید تراز اقتصادی شد مثبت داشته اما واقعا چه چیز صادر شده که باعث رشد شده فقط 4 چیز انگشت شمار باعث این رشد بوده و آن از قبیل فروش نفت و محصولات پتروشیمی و آب و برق و گاز بوده که همه مال خود دولت بوده ، یعنی شما اقتصادی که مردم در آن شریک هستند و به شدت زمین خوردن را با فروش نفت پنهان کردید در آمار و ارقام. حالا چه جیز را تکذیب میکنید ، آیا واقعا مردم بیکاری و تعطیلی کارگاه ها و تضعیف در امدی اشان را هم تکذیب میکنید آقای طیب نیا

  • ناشناس
    ۰ ۰

    این بدهی چون از طریق سپرده های سیستم بانکی و چاپ اوراق بدهی خزانه تامین شده، به ازای بهره اون ایجاد نقدینگی میکنه و نهایتا پس از 3 سال به پول پر قدرت و تورم تبدیل میشه.