کد خبر 191136

۱۰سرویس پُرنیاز استعلامات کشور

دو آیین‌نامه جدید به دولت ارسال شد

معاون وزیر اقتصاد خواستار پایبندی دستگاه‌های اجرایی به ضوابط دولت الکترونیک بر اساس استانداردهای نظام استعلامات مجوزهای کشور شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، حسین میرشجاعیان با تاکید بر پایبندی دستگاه های اجرایی به ضوابط دولت الکترنیک، طی سخنانی در همایش و کارگاه آموزشی "پیاده سازی و توسعه پنجره های واحد بازخوانی تجربیات موفق جهانی"، یکی از مهم ترین ضوابط دولت الکترونیک را توسعه پنجره واحد خواند و گفت: آیین نامه پنجره واحد خدمات شهری و پنجره واحد خدمات کشاورزی تهیه شده که جهت تصویب نهایی به هیات دولت تقدیم خواهد شد.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: انتظار ما از دستگاه های اجرایی این است که ارتباطات مربوط به استعلامات و مکاتبات مرتبط با مجوزهای بین دستگاهی را در بستر شبکه ملی اطلاعات انجام دهند.

میرشجاعیان در ادامه، ۱۰ سرویس پُرنیاز نظام استعلامات کشور برای انجام فعالیت های اقتصادی و خدماتی را عبارت از تایید مدارک ثبتی، تایید اطلاعات هویتی، اساسنامه شرکت، تایید اجاره نامه، استعلام وضعیت نظام وظیفه، آگهی روزنامه رسمی، گواهی عدم سوءپیشینه، تاییدیه اماکن، تایید مدارک تحصیلی و گواهی آموزشی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون تعداد ۸۹۰۰ سرویس برای ۱۶۰۰ مجوز در قالب نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور احصاء شده است، سهم قوه مجریه از این مجوزها را ۴۰ درصد اعلام کرد.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد، سرویس های بین دستگاهی را عبارت از هر نوع استعلام، مجوز پیش نیاز، مدارک مانند فتوکپی اسناد مختلف، اظهار نظرهای کارشناسی، تاییدیه، گواهینامه، فیش بانکی و مواردی از این دست ذکر کرد.

وی بیشترین میزان استعلامات صادره در کشور را به ترتیب با ۲۷ درصد مربوط به قوه قضائیه (با محوریت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) با تعداد دو هزار و ۴۷۹ سرویس، ۱۸ درصد نیروی انتظامی با تعداد ۱۲۲۵ سرویس، ۱۱ درصد وزارت اقتصاد با ۹۸۲ سرویس (به محوریت سازمان امور مالیاتی)، ۹ درصد وزارت کشور با ۷۹۸ سرویس (به محوریت سازمان ثبت احوال کشور) و پنج درصد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ۴۱۵ سرویس اعلام کرد که در مجموع پاسخگویی به ۷۰ درصد استعلامات کل کشور را بر عهده دارند.

میرشجاعیان بیشترین دستگاه های استعلام گیرنده در کشور را شامل اتاق اصناف با ۵۸ درصد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هفت درصد، وزارت جهادکشاورزی با شش درصد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چهار درصد و بانک مرکزی جمهوری اسلامی با سه درصد استعلامات دریافتی اعلام کرد.

گفتنی است، "نظام استعلامات مجوزهای کشور" آذرماه سال گذشته با حضور وزیر اقتصاد به طور رسمی رونمایی شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۰

    ایجاد سامانه مناقصات آنلاین شهرداری ها - بخشداری ها - فرمانداری ها - شرکت نفت ...

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری