کد خبر 182075

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

فقط مسکن در رکود واقعی به سرمی‌برد/ میزان نقدینگی با تورم همخوانی دارد

یک کارشناس اقتصادی گفت: بعد از عبور از نرخ رشد اقتصادی منفی سال‌های قبل، مثبت شدن این نرخ در دولت یازدهم نوید دهنده این است که اقتصادایران از رکود خارج شده و در حال حاضر تنها مسکن در رکود واقعی به سر می‌برد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، بانک مرکزی به تازگی گزارش بخش پولی و بانکی خود را تا پایان دی ماه سال 95 منتشر کرده است. در این گزارش میزان نقدینگی یک هزار و 196 هزار میلیارد تومان عنوان شده است.

بنابر ارقام منتشر شده در این گزارش میزان پول در کشور از اسفند سال 94 تا پایان دی ماه 10.4 درصد رشد کرده و میزان شبه پول هم 18.7 درصد در همین زمان رشد داشته است.

در خصوص میزان نقدینگی و تاثیر آن بر اقتصاد گمانه زنی های مختلفی وجود دارد، برخی تاثیر این افزایش نقدینگی را بالارفتن نرخ تورم در سال های بعد می دانند. برخی هم چنین موضوعی را لازمه حرکت اقتصادی تفسیر می کنند.

مهدی تقوی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین پیرامون این میزان از نقدینگی این طور می گوید: حسب گزارش اخیر بانک مرکزی، نقدینگی  کشور در همه تقسیم بندی ها بر اساس نرخ تورم موجود افزایش پیدا کرده است و بر اساس گزارش دیگر بانک مرکزی با توجه به رشد اقتصادی 4 درصدی و تورم 8.5 درصدی در سال جاری، به نظر می رسد که نقدینگی تولید شده رقم منطقی است.

وی افزود: بین میزان تولید، قیمت ها و سرعت گردش پول کشور از نظر اقتصادی رابطه ای برقرار است که مجموع این رابطه علمی میزان نقدینگی مورد نیاز کشور را مشخص می کند. در شرایط کنونی که از نظر علم اقتصاد کشور در شرایط "رونق" به سر می برد، به منظور پاسخ گویی به نیاز داخلی کشور لازم است نقدینگی متناسب با این رونق در کشور تولید شود.

این کارشناس اقتصادی این طور ادامه داد: حرکت اقتصاد در کشور طی سالهای اخیر مثبت بوده است و سطح قیمت های کنونی کالاها بر اساس مجموع تورم بیش از 40 درصدی دولت گذشته و 8.5 درصد دولت یازدهم است. برخی افراد مجموع شرایط کنونی اقتصادی را به عنوان حاکم بودن رکود در کشور تعریف می کنند، اما به غیر از بخش مسکن هیچ بخش دیگری در رکود به سر نمی برد. چرا که نرخ رشد اقتصادی امسال مثبت شده است و همه بخش ها از حالت منفی خود در گذشته به سمت مثبت به پیش رفته اند.

تقوی تصریح کرد: اگر بر اساس تئوری "مقدارپولی" در اقتصاد بخواهیم مانع تولید نقدینگی شویم می بایست سرعت گردش پول بالا رود، که این موضوع هم به رفتار 80 میلیون ایرانی بستگی دارد و در عمل به راحتی امکان پذیر نیست. به همین دلیل دولت با افزایش تولید نقدینگی می خواهد مانع حرکت به سمت رونق نشود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۷۱ ۵

  ایشان در عالم دیگری زندگی می کنند، بیش از 50 درصد دارایی بانکها در املاکی که خریداری ندارد گیر کرده است ، صندوق های بازنشستگی در وضعیت بحران قرار دارند، بدهی دولت به بانک ها و بدهی بانکها به بانک مرکزی هر روز بیشتر می شود، رشد درآمد مردم فقط طی 10 سال گذشته از نصف تورم هم کمتر بوده است، قیمت نفت قادر به عبور از 50 دلار نیست و با آمدن انرژی های نو به تدریج از دایره مصرف خارج خواهد شد، قوانین داخلی و وضعیت سیاسی داخلی و خارجی اجازه ورود هیچ سرمایه گذاری را نمی دهد، دولت قادر به پرداخت هزینه های جاری کشور نیست، آنوقت این آقای کارشناس منتظر است که مسکن از رکود خارج شود؟!

 • ایرانی
  ۶۶ ۱

  مسکن دررکودنیست بلکه قدرت خریدمردم (جیب مردم )دررکوداست؟؟!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۲۴ ۸

  باسلام- بنده یک سوال داشتم، الان تمام شرکت های تولیدی ( ساختمانی ، غذایی ، پوشاک ، صنعتی و... ) با تمام مشکلات و مصائبی که دارند ، درحالت خوب و خوشبینانه حداکثر بین 15 الی 20 درصد سود میدهند ولی بانک ها اکنون برای سپرده های بیش از 50 میلیون تومان بالای بیست و دو درصد دارن سود به مردم میدن ، این یعنی چی ؟ آیا بانک ها کار ی بهتر از تولید مسکن و پوشاک و مواد غذایی و ... انجام میدهند که سود بیش از 30 درصد میدهد و میتونن با آن سود بلالی بیست درصد بدهند؟

 • ناشناس
  ۳۳ ۱

  میزان درآمد پایین مردم کفاف خورد و خوراک و پوشاک و ..... را نمی دهد تا چه برسد به خرید مسکن..........

 • ناشناس
  ۳۲ ۹

  سرسختی و پافشاری مالکین و بسازبندازها روی قیمتهای پوشالی و تخیلی فعلی حاصلی جز رکود شدیدتر و طولانی تر نداره . چند سال قبل بانکها بی رویه وامهای کلان دادن اینا هم فکر کردن خبریه ثانیه ای هی بردن بالا و بالا و بالاتر . شد شیر تو شیر . این میگفت 2000 میلیون اون یکی میگفت 5000 میلیون . فکر کردن هر چی بگن صاف میان میشمرن جلوشون . بعد که دولت فعلی سیاست رکودی رو با هدایت نقدینگی به بورس آغاز کرد بادشون خوابید . پا فشاری عجیب روی بورس کم کم پول رو از بازارهای دیگه منجمله مسکن خارج کرد و سهمگین ترین رکود تاریخ ایران رقم زده شد . ادامه سیاست بورس بازی و سفته بازی روی سهام پاره باعث نهادینه شدن رکود و فلج شدن کل بازارهای کشور شد و ورشکستگیهای بسیاری را رقم زد حتی در موسسات مالی . الآنم پولهایی که میتونست رونق تولید رو رقم بزنه هر روز 200 میلیارد تومن پوله بیت المال توسط حقوقیها تو بورس سهام بادکرده خریداری میشه تا بورس عزیزه دل دچار بحران شدید نشه . در کل اقتصاد فدای بورس شد و رکود فعلی منشا و علتش همین بورسه .
  ولی تداوم رکود و عمیق شدن اون در بازار املاک برمیگرده به دو عامل قیمتهای انفجاری و بشدت حبابی و همچنین کیفیت نازل و بسیار پایین ساخت و ساز . ساخت و سازها اکثرا" غیراصولی و سست هستن و فقط تا میتونن بزک دوزکش میکنن که طرف گول ظاهر رو بخوره . قیمتهایی هم که میکوبن رو ملک به اندازه ای مسخره و وحشتناکه که تا حداقل 60 درصد نیاد پایین چهل ساله دیگه هم املاک در خواب مرگ به سر میبره . این شما و این واقعیات پیش رو . حالا چهار تا دلال و مالک که خونه ها بدجور باد کرده رو دستشون بیان نظرهای خنده دار بدن که بازار خوب میشه ملک گرون میشه و از این جوکها . عزیز من مردم از تو بیشتر حالیشونه و پولم داشته باشن با خرید یه قوطی کبریت زوار دررفته صدها میلیون یا هزاران میلیونشونو نمیریزن تو حلق یک طماعه بی منطق تا چه برسه که مردم دیگه آهی در بساط ندارن و بازارها شب عیدی از شدت بی پولی و قدرت خرید پایین عملا" فلج و ورشکسته هست . اوضاع فعلی اقتصاد دیگه رکود و کسادی نیست شده بحران عمیق اقتصادی . بورس بورس بازی اینم شد آخرش

  • ناشناس
   ۵ ۲۱

   آفرین به تو ... حالت بد نشد اینقدر کپی کردی تو هر صفحه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ناشناس
   ۱۰ ۰

   حال آدم زمانی بهم میخوره که می بینه ملیونها نفر بی مسکن یا بد مسکن داریم به خاطر اینکه یه عده به خاطر اینکه کار نکنن و با بی قیدی بخرن و گرون بفروشن تا دیگه دست اون چند ملیون بهش نرسه و با کمال وقاهت بیان تو این سایتها به مردم بگن برو مسکن مهر یا آرزوی خونه رو به گور ببری و........ شوربختانه این سرمایه خرید مسکن رو هم از همین سبک خرید و گرون فروختن سیم کارت و پیکان و ....... جمع کردن .
   پس اینکه میگن دلال مرد یا مسکن مرد ریشه در رنجی هست که از این بازار دلالی کشیده ایم.یا حق

 • ناشناس
  ۲۸ ۶

  به همه وهمه ...مسئول// وغیر مسئول//مافیای مسکن وغیر مافیا// به برج ساز// وبساز بفروش// به فروشندگان متوهم گرانی// ودلالان سرگردان ومنتظر سونامی// ................. به همه وهمه عرض میکنم تمام این حرفا بی ارزشه و واقعیت اصلی اینه که هیچ تحرکی که نشان از پایان یا پیش در آمد تحرک باشد وجود نداشته ونخواهد داشت وتا کاهش اساسی درقیمتها صورت نگیرد واکثریت مردم توان خرید پیدانکنند این حرفا دروغ وآرزویی بیش نیست وفقط تشویق و ترساندن مردم از گرانی واهی است غافل ازاینکه 90در صد مردم آنهم از قشر وزوج جوان کارمند که200 میلیون هم در جمع باوام وپس انداز توان دادن قسط های طولانی وووووو... نداشته وبیش از این مبلغ توان خرید ندارند ودر نتیچه رکود ادامه دار خواهد بود واین حرفای شیرین به کام ذینفعان زود گذرو از رکود در آمدنها خواب و خیالی بیش نیست تحرکی که یکی دودرصد است مربوط به این وقت از سال وزمان جابجاییست وسالانه در این فصل یک روند عادی میباشد ان هم بیشتر در بخش اجاره هاست نه خرید . حضرات دست اندر کار باتوجه به حساس بودن وضعیت مسکن این را بدانند کوچکترین تغییری در قیمتها به ضرر وزیان آنها خواهد بود ومدت زمان رکود را طولانی تر خواهد نمود لذا از این بابت که قیمتها بالابرود که این چنین نیز نخواهد شد و توهمی بیش نیست مسرور وخوشحال نباشید.

 • بی نام
  ۲۸ ۲

  من یک عکاسم اقتصاد هم نمیدانم بتاریخ میلادی سال۲۰۰۶ یک مدل دوربین دیجیتال حرفه ای ساخت برند ژاپنی خریدم حدود ۶۰۰۰ دلار(قیمت جهانی) الان بعد از گذشت ۱۱ سال قیمت جهانی آخرین ورژن پیشرفته همان رنج و برند دوربین بازهم حدود ۶۰۰۰ دلار است -حالا اگر میشود جناب اقتصاد دان در این خصوص توضیح فرمایند ؟

 • کاربر
  ۲۳ ۱

  از پشت شیشه کنار شومینه گرم نگاه کردن به کولاک برف خیلی لذت بخش است - لذت کولاک برف و باید از راننده ی کامیونی پرسید که وسط جاده ازشدت و بلندی برف نمی تونه یک متر هم حرکت کند از اون طرف هم از شدت سرما گازوییل کامیون هم داره یخ میزنه و.....

 • ناشناس
  ۶ ۳۴

  اولا انتقاد دارم از سایت اقتصاد آنلاین که ایشان را کارشناس معرفی میکنند نه اقتصاددان برجسته ای که تمام کتاب های اقتصاد کلان و خرد و مدیریت های مالی را از ایشان به یادگار داریم و تا دهه ها نسل های بعدی هم خدمات ارزنده ایشان را در حوزه اقتصاد فراموش نخواهند کرد
  دوم از دوستی که میفرمایند ایشان در عالم دیگری هستند انتقاد دارم که به واقع خود ایشان در عالم دیگری سیر میکنند

  • ناشناس
   ۲۲ ۱

   پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن در برخی شهرها به‌دلیل آنچه «اتمام اعتبارات بانکی» عنوان می‌شود، متوقف شد.
   اقتصاددان مرد

 • شهاب
  ۳۵ ۱

  ایشون به معنی واقعی کلمه ، یک ((کارنشناس)) اقتصادی هستن و نظراتشون دقیقاً مطابق با ((ناواقعیت ))و جا داره که همه کارشناسان از دانش ایشون بی بهره باشن. والسلام

 • ناشناس
  ۱۲ ۲۳

  تمام مشکلات اقتصادی ریشه در بالا بودن سود بانکی داره . وقتی بانک 24% سود میده کدام آدم عاقلی پولشو در بازار به گردش درمیاره یا میره سمت تولید!؟؟؟؟؟؟//

 • ناشناس
  ۱۱ ۸

  وزیر راه و شهرسازی باید استیضاح شود

 • ناشناس
  ۶ ۱۵

  دوستان به کسب و کار بپردازید از خودمون باید شروع کنیم حمایت کنیم از تولید داخل حتی اگر فکر می کنیم ضرره اجناس بین 5000 تا 300000 تومن رو حداقل حمایت کنیم اونم فقط 6 ماه ، خداوند در قرآن می فرمایند ربا نابود است یعنی تا دیروز بود امروز نا بود! دست از سود گرفتن برداریم کار کنیم! کار! تنها راه نجات ما همینه با تمام وجود از جنس ایرانی حمایت کنیم ، میدونم شما میگید آشغاله من میگم نه !!!آینده خودته ، خواهرت ، برادرت ، فرزندته آینده کشورته پس هرکی هر جا هست با همکاراش خودشون کمپین کنن. منتظر نباشیم پشت هم باشیم.

 • ناشناس
  ۲۱ ۱

  این سیستم اقتصادی فقط بر پایه رانت و نفت میچرخه و نیازی با علم اقتصاد نداره چون اساسا در این مملکت علم جایگاهی نداره

 • ناشناس
  ۲ ۱۰

  این آقای باصطلاح کارشناس هنوز نمیداند که با رکود بخش بنیادی مسکن، تمامی بخشها همچنان در رکود خواهد بود. و واقعاً متاسف میشوم وقتی میشنوم این آقا بعنوان یک اقتصاد دان اژدهای خفته نقدینگی را مطابق با نرخ تورم میداند و از سیستم سوددهی بانکی حمایت میکند.
  در طول تاریخ تمام دنیا سابقه نداشته و ندارد که بانکها سودی بیش از همه بخشها به سپرده پرداخت کنند. این عمق فاجعه اقتصاد ما و نابود کننده کامل آن است. با افزایش بی پشتوانه رقم نقدینگی و رشد تصاعدی آن بخشهای تولیدی کاملا نابود و کشور کاملا ورشکست خواهد شد و بزودی کشوری خواهیم بود از ونزوئلا به مراتب بدتر و ورشکسته تر. خدا شاهده تا این کارنشناسان و این نامسئولان چرخ مملکت ما را میچرخانند، هیـــــــــــــــــــــــــــــــــچ امیدی به نجات و اصلاح نیست.

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  باید امیدوار بود بهترین کاری که دولت انجام داد جمع کردن خرابکاری گذشته بود و آن هم تجمیع تمام حسابهای شرکتهای دولتی و داره دیده میشه ایران تمام دستور العمل های بانک جهانی را برای مبارزه با پولشویی و رشد اقتصاد انجام میده، تجمیع حساب های شرکتهای دولتی در یک ماخذ بزرگترین کار اقتصادی سازنده بوده که آینده خوبی رو برای مبارزه با رانت و اختلاص و پولشویی رقم می زنه ، امیدوار باشیم و از خودمون با مصرف کالای ایرانی حمایت کنیم .اینکه یک دولت به تنهایی بتواند 80 میلیون نفر آدم غرغرو را هندل کند عملا نشدنی است، من نمیدونم چرا این غرها را در گذشته نمیزدیم اون موقع که تورم افسار گسیخته بود و ... لولو می برد. از خودمون باید شروع کنیم ، بله سود های خوب که با تورم های گذشته کردیم و از بانک هم گرفتیم تاوان دارد ، مسئولا ن هم مقصر هستند آن هم 100 درصد اما حالا که اراده ای برای اصلاح اوضاع وجود داره به جای غر زدن یاری کنیم. به هر حال فکر کنم بهتر باشه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری