کد خبر 166365

احتمال نهایی شدن قرارداد اجاره هواپیما از روسیه

هیچ یک از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی هنوز اقدام رسمی برای خرید هواپیمای مسافرتی سوخو ۱۰۰ روسیه نداشته‌اند اما مذاکراتی برای اجاره چند فروند هواپیما از آنها آغاز شده است.

علی عابدزاده – رییس سازمان هواپیمایی کشوری – درباره آخرین وضعیت خرید هواپیمای سوخو از سوی شرکت‌های ایرانی، اظهار کرد: همان‌طور که سازمان هواپیمایی پیش از این بارها اعلام کرده هرگونه درخواستی برای خرید و وارد شدن هواپیماهای جدید را بررسی می‌کند تا در صورت نهایی شدن مجوزهای فنی لازم شرایط برای ورود آنها به وجود بیاید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: تاکنون هیچ یک از شرکت‌های ایرانی درخواست رسمی برای خرید هواپیمای سوخو ۱۰۰ نداشتند و از این‌رو سازمان نیز شرایط آن را در این حوزه بررسی نکرده است.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری از توافق ابتدایی یک شرکت ایرانی برای اجاره چند فروند سوخو۱۰۰ خبر داد و گفت: سازمان هواپیمایی در مذاکرات برای خرید و اجاره هواپیما به طور مستقیم ورود نمی‌کند و از این‌رو ما اطلاعات جزیی از این فرآیند نداریم، اما ظاهرا یکی از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی توافقی برای اجاره چند فروند سوخو انجام داده است.

عابدزاده با بیان این‌که در صورت نهایی شدن این توافق سازمان هواپیمایی بررسی‌های لازم را برای سنجش شرایط این هواپیما انجام می‌دهد، تاکید کرد: هر هواپیمایی‌ که قصد ورود به آسمان ایران را داشته باشد باید مجوزهای فنی لازم را اخذ کند و سازمان شرایط را برای این موضوع فراهم خواهد شد.

در طول ماه‌های گذشته شرکت هواپیماسازی سوخو در روسیه بارها اعلام کرده توافق‌هایی برای فروش هواپیما به شرکت‌های ایرانی داشته است که البته تمامی این ادعاها از طرف مقام‌های ایرانی تکذیب شده است.

چند روز قبل اصغر فخریه کاشان – قائم مقام وزیر راه‌آهن – اعلام کرد که هیچ مذاکره‌ای برای خرید سوخو با طرف‌های خارجی نداشته است و اطلاعی نیز از مذاکرات در این زمینه ندارد.

ایران‌ایر در طول روزهای گذشته در دو قرارداد جداگانه خرید ۸۰ فروند بوئینگ و ۱۰۰ فروند ایرباس را نهایی کرد.

ایران اعلام کرده در یک برنامه ۱۰ ساله نیاز به خرید ۵۰۰ هواپیمای مسافربری جدید خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر