کد خبر 165380

رشد اقتصادی مثبت در تمام بخش‌های کشور

طیب نیا: مردم آثار رشد اقتصادی را در زندگی خواهند دید

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: منتقدان برجام ، رشد اقتصادی ناشی از افزایش تولید و صادرات نفت را زیر سوال می برند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، علی طیب نیا در این همایش که در تویسرکان برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: کوشش ما این بوده که با اتخاذ سیاستهای خردمندانه و متکی بر محصولات فکری حوزه و دانشگاه، کشور را از بحران اقتصادی و سیاسی که دچار آن بود، نجات دهیم.

وی تصریح کرد: دولت یازدهم  موفق شد با استفاده از نظرات نخبگان فکری و تجارب مدیریتی، تنش و بحران را در روابط سیاسی خارجی کاهش دهد.

وزیر اقتصاد افزود: مذاکرات برای حل مسئله هسته ای به بن بست رسیده بود توسط این دولت از بن بست خارج شد و به یک توافق مهم در عرصه روابط بین الملل تبدیل شد و در نتیجه این توافق، حقوق هسته ای ملت ایران به رسمیت شناخته شد و تحریم های هسته ای خاتمه یافت.

طیب نیا با بیان اینکه با پایان تحریم ها، توانستیم تولید و صادرات نفت خود را به قبل از تحریم ها بازگردانیم گفت: تا پیش از برجام، اجازه صدور بیش از یک میلیون بشکه نفت را نداشتیم و حتی قرار بود این محدودیت بیشتر نیز شود اما اکنون با دیپلماسی موفق دولت یازدهم می توانیم دو برابر این مقدار را صادر کنیم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: خوشبختانه با پایان یافتن تحریم ها و اعمال سیاستهای خردورزانه، بخشی از تنگناهای اقتصادی کشور خاتمه یافت.

وی یادآور شد: سال 95 سالی است که اقتصاد ایران رشد بالای اقتصادی و تورم یک رقمی را با هم تجربه خواهد کرد.

طیب نیا افزود: روزی که دولت سکان اداره امور کشور را در دست گرفت رشد اقتصادی منفی و تورم بیش از 40 درصد بود و این در حالی است که در نیمه نخست امسال رشد تولید 7،4 درصد بوده و نرخ تورم اکنون به 8.6 درصد کاهش یافته است.

وزیر اقتصاد در پایان گفت: این موفقیت ها هنگامی می تواند پایدار و مستمر باشد که بازهم سیاستگذاران به کانون های تفکر در ایران یعنی حوزه و دانشگاه و نظراتشان احترام بگذارند و خرد و تدبیر مبنای تصمیم گیری و سیاستگذاری و گفتگوهای اندیشمندان حوزه و دانشگاه درباره حل مسائل اصلی جامعه، محور اصلی تحقق وحدت حوزه و دانشگاه باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، علی طیب نیا روز دوشنبه در حاشیه سفر یکروزه به همدان در جمع خبرنگاران افزود: نفت یکی از مهمترین بخش های اقتصاد کشور است، که در دوران تحریم نیز در این حوزه کشور دچار آسیب شده بود به گونه ای که قادر نبودیم به اندازه ظرفیت، تولید کرده و صادر کنیم چون دیگران برای ما تصمیم می گرفتند.

وی با ذکر اینکه یکی از نتایج برجام رفع این محدودیت ها بود تصریح کرد: کسانی که انتقاد می کردند برجام ثمره ای نداشته، امروز انتقاد می کنند که چرا رشد تولید ناشی از افزایش تولید و صادرات نفت است.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: این امر گویای این است که برجام موثر بوده و در عین حال توانسته افزایش تولید و صادرات نفت کشور را فراهم کند.

طیب نیا افزود: بخشی از رشد کشور ناشی از افزایش صادرات نفت است ولی خوشبختانه در سال جاری و زمستان سال گذشته تمامی بخش ها کشور رشد اقتصادی مثبت داشته است.

وی بیان کرد: بخش صنعت، خدمات و کشاورزی رشد مثبت داشته اند و انتطار این است که رشد القایی نفت را با یک وقفه در سایر بخش ها اقتصادی شدید تر و قوی تر ببینیم

وزیر اقتصاد و دارایی توضیح داد: یعنی الان رشد اقتصادی در بخش صنعت مثبت شده انتظار داریم که در فصل های آینده این رشد مثبت، بیشتر شود.

طیب نیا گفت: دوران تحریم درآمد ملی 20 درصد کاهش یافت بنابراین برای اینکه سطح حداکثر تولید و درآمد سابق دست یابیم حداقل دو تا سه سال زمان نیاز است که رشد اقتصادی مناسبی داشته باشیم.

** مردم آثار رشد اقتصادی را در زندگی خواهند دید

وی با تاکید بر اینکه مردم بطور حتم آثار رشد اقتصادی را در زندگی خواهند دید افزود: امروز وضع مردم نسبت به سال گذشته بهتر است ولی هنوز ما به سطح تولید و درآمد سال 90 ن رسیدیم.

وی یادآوری کرد: در یکسال گذشته علاوه بر اینکه رشد اقتصادی مثبت داشتیم در بهار سال 95 نسبت به بهار سال 94 ، 745 هزار نفر به صورت خالص به اشتغال کشور اصافه شده و این یک رکود تاریخی است یعنی آمار مربوط به تولید و اشتعال با هم منطبق هستند.

وی افزود: در عین حال بیکاری اضافه داشته است چون ضریب مشارکت بصورت جدی افزایش یافته و تعداد زیادی که در گذشته ناامید بودند و دنبال کار نبودند الان امیدوار شدند و این به معنای آن است که مردم آثار رشد و افزایش اشتغال را به تدریج درک می کنند به این دلیل ضریب مشارکت بالا رفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مهدی
  ۱۷ ۰

  انشاله در دنیایی دیگر نتیجه این رشدی که شما میگید وما ندیدیم رو مردم خواهند دید اونم با این طور مدیریت واونم با این رشد نرخ ارزو بی ارزش کردن پول ملی وکوچک وکوچکتر شدن قدرت خرید مردم وفقیر تر شدن مردم این رشدی که اقایان میگن فقط برای سرمایه داران این مملکت احتمالا منظورشون از رشد همون 4 یا 5درصد افراد ثروتمند جامعه است که نتیجه اش ودیدند ما مردم عادی فقط حرف شنیدیم وحرف وحرف وفقط وفقط حرف در عمل هیچ چی نیست به غیراز کمتر وکمتر شدن توان خرید مردم این دولت فقط بلده حرف بزنه قیمت ارزو ببره بالاتر فقط توقیمت ارز رشد خوبی داشته این دولت دلار 2500 دولتی رسونده به نزدیک 320 دلار 3100 ازادو رسونده به نزدیک 4000 تحریم که نیست بهانه اونو بکنن افقط موفقیت دولت نرخ ارز که هرروز در حال رشد

 • دردمند
  ۲۱ ۰

  بعله با بی ارزش تر کردن هر چه بیشتر پول ملی ایران

  • ناشناس
   ۱۸ ۰

   رشد اقتصادی داریم ارزش پول ملی کم میشه
   رشد اقتصادی داریم بعد رکود سنگین تر میشه
   شواهد چیز دیگری تداعی میکند

 • روزنامه نگار
  ۲۴ ۰

  اثار رشد را دقیقا دیدیم و در زندگی حس کردیم
  دلار 3000 تومانی شد 4000 تومان

 • امیر
  ۱۳ ۰

  ما از رشد اقتصادی مورد ادعای آقایان فقط و فقط فقر و بدبختی ش دیدیم

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  لطفا یه فکری برای رکود اقتصادی و کاهش نرخ ارز بفرمایید!!؟ این دو مورد درست شود آمارها هم در زندگی مردم نمایان خواهد شد .......

 • وحيد
  ۱۷ ۰

  فعلا علي الحساب برو وضعيت دلار رو درست كن
  ....

 • تحلیلگر
  ۲۱ ۰

  سلام ، منظور از رشد اقتصادی چیست؟ شما چی میگید؟ وقتی بیکاری زیاد شده ، ارزش پول ملی کاهش یافته، اجناس گران شده و مردم قدرت خرید ندارند، بورس سقوط کرده ...

 • ناشناس
  ۱۴ ۰

  بله راست می گه افزایش و رشد قیمتها

 • علی
  ۱۳ ۰

  کاملا درسته ، آقایان مسئولین فقط آثار رو میبینن و ما مردم بدبخت با تمام وجود داریم حس می کنیم .:)

 • ناشناس
  ۵ ۰

  مديراني كه حقوق هاي ميليوني ميگيرند آقازاده هايي كه پورشه سوار ميشند از درد مردم چه خبري دارند چه ميدونند ٨٠٠ هزار تومان حقوق كارگري يعني ٢٠٠ دلار كه يكماه بايد باهاش سركنند يعني چي
  واقعا داريم احساس ميكنيم مشاهده هم ميكنيم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  کار تعطیل مسکن تعطیل بورس تعطیل رشد و خواهیم دید سر خرمن به ما خواهند داد. وعده غذا نمی شود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بورس رو نابود کردید ، ارزش پول ملی رو نابودکردید ، امید رو نابود کردید...