کد خبر 159833

درپاسخ به سوالات نمایندگان مجلس:

طیب نیا:به زودی نظام خزانه داری الکترونیک آغاز به کار می‌کند

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: به زودی برای مدیریت مطلوب منابع و امکانات مالی، سامانه خزانه داری الکترونیک آغاز به کار خواهد کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، علی طیب‌نیا که در پاسخ به سوال نماینده میاندوآب در خصوص نحوه هزینه کرد منابع ماده 32 قانون اساسی در مجلس سخن می گفت، اظهار کرد: تامین مالی و مدیریت این فضا و ارتقاء جایگاه بازار سرمایه، ‌توجه به تامین مالی خارجی، اصلاح نظام بانکی و بهبود شرایط مالیاتی در این مسیر از برنامه های دولت است.وی افزود: براساس قانون وزارت اقتصاد موظف است در مسیر هزینه کرد منابع ماده 32 به عقد قرارداد با دستگاه های بهره بردار براساس همکاری ها و تاییدیه ها از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اقدام کند و طراحی نظام بازپرداخت و مدیریت منابع را بر عهده بگیرد.

وی افزود: در اولین روز حضور در وزارت اقتصاد اقدام به تدوین سند راهبردی این وزارتخانه در اولویت قرار گرفت و در همین سند موضوع ماده 32 قانون مورد توجه جدی قرار گرفت. اما در این مسیر مشکلاتی وجود دارد،‌ یکی از این مشکلات مساله ضمانتی این ماده است که  همکاری سازمان امور مالیاتی در این حوزه راهگشاست، همچنین بکارگیری نظام خزانه داری الکترونیک نیز در این مسیر یاری رسان ما خواهد بود.

وزیر اقتصاد در بخش دیگر از صحبت های خود با بیان اینکه پیگیری مطالبات دولت و اجرای قوانین در این حوزه از اولویت های وزارت اقتصاد است، گفت: در این بخش شرایط متفاوتی نسبت به قبل حصول شده و کارگروهی نیز برای پیگیری ماده 32 تشکیل شده و از این رهگذر منابع حصول شده به خزانه 65 میلیارد تومان تا پایان سال 92 بوده و در سال 93 این رقم به 116 میلیارد تومان رسیده و در سال 94 نیز با افزایش 2.5 برابری نسبت به سال92 این رقم به 160 میلیارد تومان رسید،‌ که البته این میزان منابع کافی نیست اما نسبت به قبل شرایط مطلوب تری را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: دولت در مواجهه با منابع پرداخت شده از محل اعتبارات ماده 32 مشکلات مختلفی دارد. از جمله این که شرکت های دریافت کننده تسهیلات حالت زیان ده دارند و امکان بازپرداخت تسهیلات را ندارند. همچنین فقدان ضمانت اجرایی در این ماده نیز یکی از مشکلات اصلی است. اما دولت با رویکرد مطلوبی در صدد اجرای ماده 32 قانون برنامه است و با همکاری دستگاه های مختلف این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۰

  آقای طیب نیا این رییسی که گذاشتی برای سازمان بورس داره همه سهم ها رو میبنده
  سهام بانک ها 5 ماهه بسته اند ، اونایی که باز بوده هم 30% بالاتر به سهامدارا زیان رسونده که هیچ 1 پاپاسی هم به سهامدارا سود ندادن ، کی جواب میده؟

 • ناشناس
  ۲ ۱

  داداش. فکر کردی اینجا صفحه شخصی وزیر اقتصاده

 • حمید
  ۰ ۱

  در صورت الکترونیکی شدن این موضوع خطا نیزکمتر خواهد شد و امور با سرعت بیشتری انجام میشود

 • علي
  ۱ ۰

  بانكداري بدون ربا در ايران يك جوك قرون است تا آنجا بانكها پيش رفته اند نه تنها چكهاي اشخاص را اسكونت ميكنند بلكه ٣٣ درصد بهره بانكها بدون ربا است و حتما حتمنا يك درصدي بهره بانكهاي غربي با رباست

 • شرکتهای پیمانکاری
  ۱ ۰

  اقای وزیر خبر دارید ادارات تابعه شما چه بلایی برسر این شرکتها در رابطه با مالیات تکلیفی اوردهاند این شرکتها در حال موت اند.جریان مدرن اقتصاد این است نگاهی به ادارات خود بیندازید .