کد خبر 159222

رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه زنده تلویزیونی؛

لایحه بودجه سال ۹۶ ، ۱۴ آذرماه تقدیم مجلس می‌شود

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: لایحه بودجه سال آینده (۱٣٩۶) یک روز زودتر، در چهاردهم آذرماه تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.

محمدباقر نوبخت جمعه شب در یک برنامه تلویزیونی، با بیان اینکه اکنون لایحه بودجه را برای تقدیم به مجلس آماده داریم، افزود: لایحه سر موعد مقرر کاری که در هیچ دوره ای انجام نمی شد، به مجلس تقدیم می شود.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی اظهار کرد: باید لایحه بودجه را 15 آذرماه به مجلس ارائه کنیم اما یک روز زودتر، به مجلس تقدیم می کنیم.

نوبخت با اشاره به اینکه در تمامی دوران کار دولت یازدهم لایحه بودجه بموقع به مجلس تقدیم شده، ادامه داد: فقط سال گذشته بدلیل اینکه لایحه بودجه را براساس برجام و پسابرجام تعریف کرده بودیم، نمی خواستیم تا زمانی که توافقی صورت نگرفته، آنان بفهمند که ما بودجه را براساس برجام بسته ایم و بر روی آن، حساب باز کرده ایم.

وی گفت: برهمین اساس در مذاکراتی که با مجلس داشتیم؛ لایحه بودجه در سال گذشته اواخر دی ماه تقدیم خانه ملت شد.

** پروژه های اقتصاد مقاومتی به همراه لایحه بودجه تقدیم مجلس می شود / راه آهن گیلان از پروژه های اقتصاد مقاومتی

نوبخت در ادامه سخنانش، با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری گفت: در راستای تحقق این امر، 24 بند از سیاست های اقتصاد مقاومتی را در 12 برنامه، فصل بندی کردیم.

وی افزود: بر همین اساس، برای هر برنامه تعدادی طرح و پروژه تعریف شده و همه پروژه هایی که می بایست در چارچوب اقتصاد مقاومتی برای سال آینده اجرا کنیم، همراه با لایحه بودجه تقدیم مجلس می کنیم.

وی تصریح کرد: طرح های پنج استانی که امسال می خواهیم در بخش حمل و نقل مورد بهره برداری قرار دهیم و گیلان نیز جزو آنهاست، در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

** پرداخت 370 هزار میلیارد ریال اعتبار برای طرح های عمرانی تا پایان امسال

نوبخت با بیان اینکه توسعه و رونق اقتصادی کشور را از طریق دو مسیر فعال کردن واحدهای تولیدی راکد یا نیمه فعال با اعطای تسهیلات و نیز پروژه های عمرانی دنبال می کنیم، ادامه داد: تا پایان امسال، 370 هزار میلیارد ریال از طریق طرح های عمرانی در کشور سرمایه گذاری می شود.

وی افزود: تاکنون 200 هزار میلیارد ریال برای پروژه های عمرانی پرداخت شده که تا پایان سال، مابقی آن نیز پرداخت می شود.

سخنگوی دولت یادآور شد: اعتبار تمامی طرح هایی که رئیس جمهوری در کشور برای امسال قول داده است، به طور کامل پرداخت خواهد شد.

** اختصاص 13 هزار میلیارد ریال به پنج راه آهن پنج مرکز استان کشور

نوبخت در ادامه سخنانش با اشاره به چندین طرح مصوب سفر رئیس جمهوری در گیلان، یکی از طرح ها را راه آهن رشت - قزوین عنوان و تصریح کرد: موانعی در مسیر این پروژه وجود داشت که بازدیدی از آن داشتیم چراکه مصمم برای بهره برداری از پروژه یادشده هستیم.

وی با اشاره به دشواری های مالی دولت در سال گذشته گفت: بعد از برجام، موفق شدیم به جای یک میلیون بشکه، دو میلیون و 550 هزار بشکه نفت و میعانات صادر کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین در قانون بودجه، قیمت نفت بر پایه 40 دلار بود که اکنون فروش نفت به 43 دلار رسیده که وضعیت نسبتاً خوبی را برای دولت بوجود آورده است.

نوبخت تصریح کرد: در راستای اتمام پروژه ها در مهلت تعیین شده، هفته گذشته، 25 هزار و 500 میلیارد ریال برای پنج راه آهن بزرگ و بزرگراه ها اختصاص یافت.

وی ادامه داد: در مجموع 13 هزار میلیارد ریال مربوط به راه آهن پنج مرکز استان همدان، کرمانشاه، تبریز ، ارومیه و رشت و اتصال آن به شبکه ریلی سراسری، اختصاص یافته است.

** سه هزار و 200 متر از آزادراه رشت - قزوین در محدوده منجیل، آذرماه به بهره برداری می رسد

وی به تکمیل باقی مانده آزادراه رشت - قزوین نیز اشاره و بیان کرد: برای تکمیل سه هزار و 200 متر از باقی مانده مسیر این آزادراه، کوه شکافته و تونل ایجاد شده که امیدواریم تا پایان آذرماه، به بهره برداری کامل برسد.

وی کنارگذر انزلی ، مسیر فومن - صومعه سرا ، پل کابلی آستانه اشرفیه و محور سیاهکل - سراوان و سنگر را نیز از جمله پروژه های دارای اهمیت در استان دانست که اعتبارات آنها تامین شده و یا می شود.

** بهره برداری از چهار بیمارستان در گیلان در دولت یازدهم

نوبخت همچنین به ساخت چهار بیمارستان دولتی در گیلان اشاره و اضافه کرد: مصمم هستیم تا چهار بیمارستان دولتی آستارا، رضوانشهر، لنگرود و لاهیجان را با تجهیزات در دولت یازدهم به بهره برداری برسانیم.

** پرداخت 300 میلیارد ریال به چایکاران ظرف یک هفته آینده

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به مطالبات کشاورزان چایکار گفت: براساس تولید گذشته چایکاران، در ردیف بودجه مبلغ یک هزار و 500 میلیارد ریال را برای مطالبات آنان پیش بینی کرده بودیم که این مبلغ به طور صددرصد پرداخت شد.

وی افزود: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید، تولید چای 61 درصد افزایش داشته و از 20 هزار تن به 31 هزار تن رسیده از این رو، 300 میلیارد ریال دیگر برای پرداخت مطالبات چایکاران پیش بینی شد که در کمتر از یک هفته آینده، پرداخت می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: 147 هزار میلیارد ریال از مطالبات گندم کاران نیز به طور کامل پرداخت شده است.

** پرداخت 300 میلیارد ریال مصوب برای تعدیل طرح های صیادی طی ماه آینده

وی افزود: دولت برای طرحی که سال های گذشته برای صیادان اجرا می شد، 300 میلیارد ریال پیش بینی کرده بود و بر این اساس، مطالبات صیادان در آذرماه سالجاری به آنها پرداخت می شود.

نوبخت همچنین با اشاره به اختصاص 500 میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت گفت: مردم انتظار دارند نتایج اقدامات را در این رودخانه ها ببینند.

وی در رابطه با کمک به رفع مشکل پسماندها در سراوان رشت تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه آمادگی دارد تا 200 میلیارد ریال بابت ساخت کارخانه کمپوست و زباله سوز در منطقه سراوان اختصاص دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه روز گذشته (جمعه) در مسیر تهران تا رشت، از چندین پروژه مهم در استان های قزوین و گیلان از جمله راه آهن رشت - قزوین و آزادراه رشت - قزوین بازدید کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • شهروند
    ۰ ۰

    چرا مجلس قانون برنامه ششم را تاکنون تصویب نکرده؟ بودجه سال 96 بایستی با هماهنگی قانون برنامه ششم ، تنظیم شود حال آنکه تاکنون یعنی یکم آذر 95 تکلیف قانون برنامه ششم مشخص نیست و قطعا بودجه 96 بدون توجه به قانون برنامه واقعی نخواهد بود و کشور با مشکلات همچنان روبرو می شود.چرا نمایندگان مجلس به موقع قانون برنامه ششم را تصویب نکردند ؟