کد خبر 157990

بهبود معیشت مستلزم پیگیری اقتصاد مقاومتی است

به گفته یک اقتصاددان، در سازوکار اقصاد مقاومتی دلیلی ندارد که فقط به عامل سودآوری توجه کرد بلکه مراعات شاخصه‌های انسانی مانند منفعت‌رسانی و خدمت‌رسانی با انگیزه ایثارگرانه عامل رشد و ارتقاء برنامه‌ها و توسعه پایدار خواهد شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، ابراهیم رزاقی در نشست اقتصاد مقاومتی و تهاجم اقتصادی که در دانشگاه شهرکرد برگزار شد، اظهار کرد: گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی بدون جدی گرفتن و پیگیری همه جانبه اقتصاد مقاومتی میسر نخواهد شد.

وی افزود: در ساز و کار اقصاد مقاومتی نباید تنها به عامل سودآوری توجه کرد، بلکه مراعات شاخصه‌های انسانی مانند منفعت‌رسانی و خدمت‌رسانی با انگیزه ایثارگرانه عامل رشد و ارتقاء برنامه‌ها و توسعه پایدار خواهد شد.

رزاقی مهم‌ترین آسیب‌های اقتصادی را اختصاص نرخ ارزان قیمت برای واردات کالا دانست و گفت: توجه به تولیدات داخلی باید در اولویت برنامه‌های سازمان‌های مسئول باشد و به عنوان یک ایرانی، برای حمایت از کارگران و تولیدکنندگان خارجی تلاش نکنند.

استاد پژوهشگر دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: قانون اساسی و تقویت ارکان اقتصادی کشور باید بر پایه توان و دانش داخلی، ایجاد شبکه سالم عرضه و تقاضا و قطع وابستگی به خارج باشد.

وی تصریح کرد: کشورهای مختلف با انواع و اقسام جهان‌بینی، حمایت از محصولات و تولیدات داخلی را در اولویت قرار می‌دهند، اما شیفتگان غرب در داخل، تنها از خام فروشی مواد مانند نفت و واردات کالا حمایت کرده و مصرف‌گرایی از تولیدات خارجی را به عنوان سیاست اصلی خود مطرح می‌کنند.

رزاقی در پایان خاطرنشان کرد: نجات کشور از معضل مصرف‌زدگی و شکل‌گیری فرهنگ افتخار به محصولات داخلی، زمانی تحقق می‌یابد که حلقه‌های این زنجیر از طراحان سیاست‌های اقتصادی تا مصرف کنندگان، به توان داخلی و قدرت درونی ایمان داشته باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر