کد خبر 154746

ضرورت توسعه مبادلات با ارزهای غیردلار

آثار تدریجی رشد اقتصادی تا پایان سال نمایان می‌شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی از تداوم رشد اقتصادی تا پایان امسال خبرداد و گفت: آثار تدریجی رشد اقتصادی نمایان خواهد شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما، علی طیب‌نیا گفت: با سیاست‌هایی که در ساختار اقتصادی ابلاغ می‌شود، به رشدی پایدار دست پیدا خواهیم کرد که سبب عزت و بهبود مردم کشور می‌شود؛ البته منافع این رشد باید به صورت عادلانه میان مردم توزیع شود و با تکیه بر صنایع دانش‌بنیان و فناوری‌های نوین باشد؛   ضمن اینکه مردم نیز در این رشد باید تعامل داشته باشند و با بهره‌گیری از امکانات داخلی کشور، برون‌گرا بوده و از ظرفیت‌های اقتصاد بین‌الملل بهره گیرند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: طراحی برنامه عملیاتی برای اقتصاد مقاومتی نخستین بار در اقتصاد ایران اجرا می‌شود، برنامه‌ای که با اهداف کلی آغاز شده و به اهداف کمی می‌رسد تا بدانیم در هر مقطع، به چه نتایجی باید برسیم که در این باره اقدامات و عملیات مشخصی را برای آن نیز پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: ساز و کار اجرایی برای تحقق طرح پیش‌بینی شده است و به صورت منظم این برنامه در کمیته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پایش می‌شود تا اگر انحرافی در راستای این مسائل رخ داد زمینه برای رهایی از انحرافات فراهم شود؛ البته در تحقق این برنامه، برشی استانی وجود دارد که در عین حال استان‌ها با توجه به شرایط خاص خودشان پروژه‌های ویژه استان خود را نیز داشته باشند.

طیب‌نیا با بیان اینکه از زمانی که ستاد اقتصاد مقاومتی تشکیل شد به صورت مستمر پروژه‌ها نظارت می‌شود، گفت: برای آنکه بتوانیم طرح‌ها و برنامه را به خوبی نظارت و هدایت کنیم، تصمیم گرفته شد تا استان‌های کشور میان وزرا تقسیم شود و هر یک از وزرا مسئولیت یک الی دو استان را بر عهده گیرند که استان اصفهان و سمنان بر عهده وزارت اقتصاد سپرده شد.

وی در ادامه گفت: امسال نخستین سال پس از لغو تحریم‌ها و سالی است که رهبر معظم انقلاب به نام "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نامگذاری کرده‌اند و خوشبختانه وفاق عمومی در میان سیاست‌های قوا و حاکمیت ایجاد شده است، ضمن اینکهسیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای حل مشکلات اقتصادی، بلندمدت است و با اجرای اصلاحات ساختاری می‌توان در جهتی حرکت کرد که مشکلات مردم حل شود.

این عضو کابینه یازدهم خاطرنشان کرد: با برخی مشکلات ساختاری مزمن طی ۴۰ سال گذشته مواجه بوده‌ایم که می‌توان به ۲ مورد نفتی و دولتی بودن اقتصاد ایران اشاره کرد؛ در عین حال سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با هدف مقابله با اقتصاد دولتی طراحی شده و برای مشکلات نفتی بودن اقتصاد کشور سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است که با اجرای این سیاست‌ها زمینه برای دخالت بخش خصوصی فراهم شود.

طیب‌نیا گفت : سیاست‌های کلی نظام با این هدف طراحی شده و به تصویب عالی‌ترین مقام نظام رسیده است تا جلوی نوسانات سیاست‌گذاری را بگیرد که با تغییر دولت و شرایط درونی سیاست‌ها تغییر پیدا نکند و ما نیز سعی داریم با اجرای صحیح این سیاست‌ها به حل مشکلات اقتصادی برسیم.

وی ادامه داد: کار کردن در دوره اخیر بسیار سخت است، به دلیل اینکه با شرایط ویژه‌ای مواجه هستیم و گسترده‌ترین تحریم‌ها را بر ما تحمیل کردند، دشمنان زمانی که در جنگ تحمیلی مقابل ما نتیجه نگرفتند به جنگ اقتصادی متوسل شدند که در این راستا با شدیدترین کاهش قیمت نفت مواجه بودیم؛ ضمن اینکه شرایط تحریم در عین حال که مشکلات و هزینه‌هایی را به بار آورد منافعی را نیز برای ما داشت که این منافع شناخت ضعف‌ها و نقاط آسیب‌پذیر بود تا بتوانیم به سمت اقتصاد مقامتی در برابر مشکلات خارجی برویم.

طیب‌ نیا خاطرنشان کرد: بر اساس سخنان مقام معظم رهبری، به این سمت حرکت کردیم که مبادلات خود را با ارزهای معتبری به غیر از دلار صورت دهیم و با بسیاری از کشورهای جهان تفاهم‌نامه داریم تا با دیگر پول‌ها مانند یورو مبادله کنیم و در واقع نقش دلار به حداقل رسیده است؛ در مبارزه با پولشویی نیز در مسیر شفافیت عمل کرده‌ایم؛ ما با فساد و قاچاق، رشوه و اختلاس مبارزه می‌کنیم و معتقدیم بهترین شیوه مقابله با مشکلات اقتصادی مبارزه با پولشویی است.

وی تصریح کرد: نقطه ضعف فساد، شفافیت و ارتقا شفافیت در نظام اقتصادی کشور است، به همین دلیل مصمم هستیم تا قواعد و قوانین مرتبط با پولشویی را در نظام جاری کنیم؛  ما زمانی که با تحریم مواجه شدیم ۲ سال متوالی رشد اقتصادی منفی داشتیم، از طرفی دیگر نیز کاهش درآمد ملی از تولید ناخالص داخلی شدیدتر بوده که سبب کاهش ۲۰ درصدی درآمد مردم شد که این مسائل با تورم ۴۵ درصدی رو به رو شد، این در حالی است که می‌دانیم یکی از آثار تورم، تشدید نابرابری است.

وزیر اقتصاد افزود: در سه ماهه اول امسال ۵ درصد رشد اقتصادی داشته‌ایم و این روند تا پایان سال ادامه پیدا می‌کند که به صورت تدریجی آثار آن مشخص می‌شود؛ از زمستان سال گذشته رشد اقتصادی در همه بخش‌ها مثبت شده، البته از ۵.۵ درصد رشد ۲.۹ به تولیدات غیر نفتی مربوط است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمدى
  ۵ ۴

  امريكا از جنك دوم جهانى ارز كشور خودش يعنى دلار را به عنوان ارز جهانى معرفى كرد و حجم دلار را در داخل امريكا ثابت نكه داشت تا تورم نباشد ولى هميشه دلار بدون بشتوانه جاب و با ان منابع و كالاهاى دنيا را غارت كرده و به متحدان خود نيز دلار داده تا انها نيز دنيا را غارت كنند و هر كشورى كه دلار را تحريم نكند به نفع منافع امريكا كار كرده است
  مبارزه با امريكا فقط يك راه دارد و ان هم تحريم دلار است
  امروز دلار را تحريم و با ارزهاى كشورهاى متحد ايران معامله كنيد

  • tv
   ۲ ۰

   این که پر واضحه ... شما انتظار داشتی طلای با ارزش رو بجای دلار خرج کنه... دلاری که از سال 1971 به این ور فقط یه تیکه کاغذ با اعتبار دولت آمریکا شده ... پول های واقعی طلا و نقره و اوراق بهاداره ، اسکناس فقط واسطه ی مبادله است ...

 • tv
  ۲ ۲

  همچنان در این خم کوچه مانده ایم ...

 • ناشناس
  ۲ ۲

  یعنی: بدبخت شدیم رفت

 • مردمپرست
  ۰ ۷

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  کلید حل مشکله, فقر و گرانی .......در حمایت از ارزشه, پول ایرانی

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی شد ...بلاخره در دنیا اول شدیم ....

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید!!!
  این اعداد نشان می دهند دلار در این سال ها حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است.
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.

  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.

  مردم عزیز ایران,از ارزش پول ملیتان در مقابل این دلالان و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر و فهشا و فشارهای مالی و هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدار شوید,

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول.....ظلم بر این ملت است.

  مردم حمایت و همت کنید.....