{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 153620

گزارشی از بازار آشفته بلیت پروازهای اربعین

«دو روز پیش که قیمت مصوب بلیت هواپیما برای حضور زائران در مراسم اربعین از مشهد به عراق یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان اعلام شد خوشحال شدم که امسال مانند سال گذشته دیگر بازارسیاهی به وجود نخواهد آمد.

 اما روز گذشته که برای رزرو بلیت به یکی از دفاتر هواپیمایی سطح شهر مراجعه کردم و قیمت رفت و برگشت را حدود یک میلیون و 800 تومان اعلام کردند جا خوردم. سری به دفاتر مسافرتی بزنید تا ببینید رقم ها چقدر مختلف و متفاوت است.»

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان ، این موضوع را یکی از شهروندخبرنگاران با ما درمیان گذاشته و از بازار آشفته تهیه بلیت هواپیما مسیر مشهد – نجف و برعکس در بازه زمانی مراسم اربعین گلایه کرده است.همه ساله زائرانی که قصد حضور در مراسم اربعین را دارند چه بخواهند زمینی سفر کنند و چه بخواهند هوایی خودشان را به مراسم برسانند با موضوعاتی از قبیل بازارسیاه بلیت و افزایش غیرمنطقی قیمت بلیت ها مواجه می شوند. این افزایش قیمت های بی حساب و کتاب بیشتر در زمینه خرید و فروش بلیت هواپیما خودش را به رخ مسافران می کشد. در این راستا هرساله مسئولان مربوطه وعده کنترل قیمت ها را می دهند اما آنچه درعمل دیده می شود کمی متفاوت تر است از واقعیت ها. امسال نیز، سازمان هواپیمایی کشوری در اطلاعیه ای نرخ مصوب پروازهای اربعین را اعلام کرد که بر اساس آن، نرخ مصوب پروازها از مشهد مقدس به نجف و بغداد یک میلیون و 350 هزار تومان تعیین شده است.در همین زمینه، به عنوان یکی از متقاضیان بلیت پروازهای اربعین با چندین آژانس هواپیمایی سطح شهر تماس می گیریم تا بیشتر در جریان جزئیات قیمت فروش بلیت های هواپیما در آن بازه زمانی قرار بگیریم.

رفت و برگشت 100 هزار تومان بالای قیمت مصوب

متصدی اولین آژانسی که با آن تماس می گیریم درباره قیمت های بلیت هواپیما در بازه زمانی 25 آبان ماه تا یک آذر می گوید: هرروز پرواز وجود دارد قیمت تمامی پرواز ها 725 هزارتومان است. رفت و برگشت هم فرقی ندارد. او تصریح می کند: امکان دارد رفت و برگشت ارزان تر هم وجود داشته باشد.

زیر 1 میلیون و 600 هزارتومان نداریم!

با آژانس بعدی که از دفاتر شناخته شده سطح شهر است تماس می گیریم و از متصدی قیمت پرواز مشهد - نجف وبرعکس را در بازه زمانی اربعین می پرسیم. متصدی در پاسخ می گوید: فهرست پرواز ها باز است اما نرخ ها خیلی بالاست. نرخ رفت و برگشت در این بازه زمانی بالای یک میلیون و 600 هزار تومان است. هیچ پروازی هم زیر قیمت مذکور نداریم.

قیمت یک طرفه دوبرابر قیمت مصوب!

در آخرین تماسی که با یکی دیگر از دفاترمسافرتی مشهد می گیریم پاسخ می شنویم: از 25 آبان به بعد قیمت پروازها خیلی گران تر از دیگر ایام است. کف قیمتی هم که در فهرست پرواز وجود دارد 800 هزار تومان است. پرواز های گران تر هم وجود دارد و به عنوان مثال شرکت هواپیمایی ... در تاریخ 2 آذر ماه قیمت را  یک میلیون و هفتصد هزار تومان اعلام کرده است. از متصدی مربوطه علت این اختلاف قیمت ها را جویا می شویم که او مدعی می شود: شرکت هواپیمایی... فقط برای اسمش  این هزینه را دریافت می کند در صورتی که هواپیمایی ... هم همان ایرباس را در خطوط هوایی استفاده می کند، اما قیمت پرواز مشهد - نجف این هواپیمایی  حدود 830 هزار تومان است.

نرخ مصوب با واقعیت فاصله دارد

در ادامه برای بررسی این موضوع و پیگیری چرایی بی توجهی شرکت های مسافرتی به نرخ مصوب پروازهای اربعین با دبیر انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر مسافرتی هوایی، جهانگردی و زیارتی خراسان رضوی گفت و گو می کنیم.مجید فرقانی در پاسخ به این که چرا قیمت مصوب در آژانس های مسافرتی رعایت نمی شود می گوید: باید توجه داشت نرخی که چند روز پیش اعلام شد از نظر کارشناسی کمی ایراد دارد. ما کمیته ای داریم که در آن نرخ گذاری سفر های عتبات مورد بررسی قرار می گیرد. قراراست ظرف امروز و فردا جلسه ای در همین راستا تشکیل شود و قیمت پیشنهادی را در آن کمیته اعلام کنیم چراکه نرخ مصوبی که اعلام شده است با واقعیت فاصله دارد.وی تصریح می کند: نرخ دوبرابری  نیز مسلما غیرواقعی است.

جریمه و تعلیق مجوز در انتظار گرانفروشان

در همین زمینه با زهره غفوریان مسئول واحد شکایات انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی استان نیز گفت و گو می کنیم که وی  می گوید: اگر مشتری بلیتی را  گران تر از قیمت مصوب خریده باشد می تواند به واحد شکایات انجمن صنفی واقع در بولوار مدرس، نبش مدرس 3 مراجعه کند یا با شماره تلفن 32281833 واحد شکایات تماس بگیرد تا موضوع رسیدگی شود.وی تصریح می کند: در صورتی که موضوع تخلف به اثبات برسد می تواند به جریمه های سنگین و حتی تعلیق مجوز فعالیت آژانس منجر شود. اگر شرکتی زیر قیمت مصوب به فروش بلیت اقدام کند مانعی ندارد اما اگر هزارتومان بالاتر از قیمت های مصوب وجهی دریافت شود تخلف است.غفوریان می گوید: بازرسی های ما طی هفته به صورت مستمر ادامه دارد اما در این ایام، تشدید شده است. در این بازرسی ها کارشناسان تعزیرات و اماکن هم حضور دارند و درصورت مشاهده هرگونه تخلفی با خاطیان برخورد لازم انجام خواهد شد.

 

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری