کد خبر 151083

اصلاحات ساختاری و زیربنایی را شروع کرده‌ایم

طیب نیا: بانک جهانی به تعهداتش پایبند باشد

وزیر اقتصاد کشورمان در دیدار با رییس صندوق بین المللی پول ضمن تشریح مولفه های اصلی اقتصاد مقاومتی به عنوان رهیافت اقتصادی دولت از تعامل موثر صندوق با ایران استقبال کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، علی طیب نیا در حاشیه اجلاس سالانه بانک جهانی با خانم لاگارد رییس فرانسوی صندوق بین المللی پول دیدار و گفتگو کرد.

طیب نیا در این دیدار گفت: ما در چهارچوب سیاستهای اقتصاد مقاومتی به عنوان نقشه راه اقتصاد ایران در این برهه اصلاحات ساختاری و زیربنایی را شروع کرده ایم.

وی افزود: نتایج این اصلاحات به آرامی در حال خودنمایی است و موفقیت های دولت یازدهم در کاهش و کنترل نرخ تورم و همچنین مدیریت بحران کاهش شدید قیمت نفت ناشی از پیشبرد همین سیاست است.

وزیر اقتصاد با اشاره به گزارش اخیر صندوق بین المللی پول درباره اقتصاد ایران تاکید کرد: گزارش اخیر صندوق رویکرد مثبتی به اقتصاد ایران داشته و توانسته به خوبی برخی از توفیقات دولت را ترسیم کند.

طیب نیا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط خاص منطقه که با پدیده شوم تروریسم درگیر است بیان داشت: یکی از ریشه های اصلی شکل گیری گروه های تروریستی و پدیده تروریسم فقر است که امیدواریم سیاست های صندوق در جهت افزایش رفاه و کاهش فقر در این منطقه و مناطق مشابه در دنیا به گونه ای باشد که بتواند به زور ریشه ای این مشکل را حل کند.

در ادامه این دیدار خانم لاگارد با ابراز خرسندی از اینکه پس از دو دهه با بالاترین مقام اقتصادی دولت ایران دیدار میکند موفقیت های دولت ایران در کنترل تورم و مقابله با آثار بحران کاهش نفت را یادآور شده و آن را قابل تحسین دانست.

رییس صندوق بین المللی پول ضمن تایید سخنان وزیر اقتصاد کشورمان در خصوص ریشه های تروریسم از برنامه های جدید صندوق به این منظور سخن گفت و تاکید کرد: ما در این زمینه همکاری ایران را مغتنم می شماریم.

لاگارد در ادامه افزود: در خصوص همکاری بانک های بزرگ  با بانک های ایرانی مشکلات وجود دارد که من به سهم خودم تلاش میکنم با مقامات آمریکایی رایزنی کرده تا این مشکلات مرتفع و روند همکاری های بیشتر ایران با نهادهای مالی بین المللی تسریع شود.

رییس صندوق بین المللی پول همچنین در خصوص برنامه های صندوق برای آغاز دور جدیدی از همکاری ها با ایران خبر داد و گفت: ما در موضوع آموزش،  انتقال تجربیات سایر کشورها و دانش فنی برنامه هایی برای همکاری با ایران داریم که ارایه خواهیم کرد.

گفتنی است این نخستین دیدار یک وزیر اقتصاد ایران پس از دو دهه با رییس صندوق بین المللی پول است. خانم لاگارد را در این دیدار معاونین و روسای کارگزاری های صندوق همراهی کردند.

همچنین طیب‌نیا در سفر خود به واشنگتن با کایل پیترز قائم مقام بانک جهانی دیدار کرد که پیترز در این دیدار به قطع روابط بانک جهانی با ایران در گذشته اشاره و بیان کرد: دور جدیدی از روابط بانک جهانی با ایران از 6 ماه پیش آغاز شده است و بانک جهانی چهارچوب جدید همکاری‌ها را با اعمال نظرات مسئولان اقتصادی ایران طراحی کرده و برنامه دارد در جهت سرعت‌یافتن این همکاری‌ها اقدام کرده تا از سطح مشاوره و کمک‌های فنی به سطح همکاری‌های مالی و ارائه وام برای انجام پروژه‌های زیربنایی ایران پیش رود.

قائم مقام بانک جهانی همچنین در این دیدار قول دارد نقشه راه همکاری با ایران را به سرعت بازنگری کرده و به سمت برنامه‌های عملیاتی ارائه تسهیلات مالی سوق دهد.

طیب نیا هم در این دیدار با اشاره به رفع موانع ناشی از تحریم‌ها علیه ایران اظهار کرد: ‌همکاری ایران با بانک جهانی سابقه طولانی دارد و در دوره جدید همکاری ها ایران خواستار بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها برای کمک به تحولات اقتصادی در چارچوب سیاست‌های ملی ایران است.

وی آخرین وضعیت اقتصادی کشور را تشریح کرده و گفت: ایران از موسسین و سهامداران این نهاد بین المللی و انتظار دارد که بانک جهانی به تعهداتش پایبند بوده و نه تنها در همکاری های جدید سرعت عمل به خرج دهد بلکه در جهت جبران سال‌هایی که  همکاری ها متوقف بوده نیز اقدام کند.

وزیر اقتصاد و دارایی در این سفر دیدارهای جداگانه‌ای با فیلیپ هوره معاون بانک جهانی و رییس شرکت مالی بین‌الملل (IFC) از نهادهای اصلی بانک جهانی داشته و درباره فعالیت بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت‌های این نهاد و توانمندسازی و تامین مالی پروژه های بخش خصوصی ایران گفت‌وگو کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر