کد خبر 150815

تشکیل کارگروه توسعه همکاری‌های بخش خصوصی ایران و هلند

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان که برای شرکت در اجلاس سالانه بانک جهانی به واشنگتن سفر کرد در دیدار با لیلیان پلومن وزیر تجارت خارجی و توسعه همکاری های هلند گفت: جهت گیری دولت ما، برقراری صلح و ثبات در منطقه و ارتقای همکاری با سایر کشورها است و تلاش می کنیم با افراط، خشونت و جنگ در منطقه مبارزه کنیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین، علی طیب نیا اظهار داشت: ما بر این باوریم که همکاری های دو کشور ایران و هلند تنها نباید به حوزه انرژی محدود شود و در حوزه هایی مانند کشاورزی و تامین مالی نیز ظرفیت های بزرگی وجود دارد که خالی مانده است.

وی با اشاره به رایزنی های قبلی مقامات هلندی برای توسعه همکاری های دو جانبه افزود: ما دعوت دولت هلند برای توسعه همکاری ها را نشانه اراده جدی سیاسی آن کشور میدانیم و از این روند استقبال میکنیم و معتقدیم ظرفیت های خوب همکاری به ویژه با رویکرد انتقال دانش فنی میان دو کشور وجود دارد.

وزیر اقتصاد کشورمان ضمن اعلام آمادگی جهت انجام مذاکرات بیشتر، دستاورد های دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی و کاهش اتکای دولت به درآمدهای نفتی را به عنوان راهبرد اقتصادی دولت یازدهم تشریح کرد.

وی همچنین پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک همکاری ها به ویژه جهت گسترش همکاری های بخش خصوصی را ارایه نمود که با استقبال طرف هلندی مواجه شد.

طیب نیا تصریح کرد: انعقاد موافقت نامه های پایه ای همچون موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و نیز موافقت نامه های گمرکی و سرمایه گذاری می تواند زمینه ساز ارتقای همکاری ها و تعاملات بانک ها و بیمه های دو کشور باشد.

وزیر اقتصاد کشورمان همچنین خاطرنشان کرد: بحث اعطای خط اعتباری نیز می تواند سرمایه گذاری و تجارت بین دو کشور را تسریع کند.

در ادامه این دیدار لیلیان پلومن وزیر تجارت خارجی و توسعه همکاری های هلند با اشاره به اهمیت موقعیت استراتژیک ایران و نقش آفرینی موثر کشورمان در تحولات منطقه ای گفت : ایران می تواند شریک تجاری مطمئن و مناسبی برای هلند باشد و همانگونه که در گذشته نیز همکاری های اقتصادی دو کشور از وضعیت قابل قبولی برخوردار بوده ما می توانیم با تلاش مشترک در آینده ای نزدیک روابط تجاری و اقتصادی مان را به وضع قابل قبولی برسانیم.

وی افزود: تمایل و علاقه ما برای توسعه همکاری ها با ایران یک باور جدی بوده و صرفا یک ژست دیپلماتیک نیست و به همین منظور دولت ما در حال تدوین پیشنهادهای اساسی و مهمی در حوزه های مختلف اقتصادی با تکیه بر دانش روز برای ورود به دوره جدیدی از همکاری با ایران است.

پلمن همکاری های کشاورزی، صنعتی و تولید دانش را از اولویت ها برشمرد و افزود: همکاری های معمول بانکی بین دو کشور لازمه توسعه روابط است.

وزیر تجارت خارجی و توسعه همکاری های هلند در پایان تاکید کرد: رسیدن به مرحله عملیاتی همکاری های اقتصادی دو جانبه نیازمند سرعت عمل بیشتر، برنامه ریزی دقیق و رفع برخی موانع باقی مانده ناشی از دوران تحریم است که ما همه اینها را با جدیت دنبال کرده و در بازگرداندن سطح همکاری ها به وضعیت مطلوب از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر