کد خبر 149197

رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد؛

۳۹۷ مقام دولتی دریافتی ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون ریال داشته‌اند

رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه گزارش این مرکز در خصوص پرداختی‌های نجومی از سال ۸۸ تا ۹۴ می‌باشد، گفت: تعداد ۳۹۷ مقام دولتی دریافتی ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون ریال داشتند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، عادل آذر در نشست علنی امروز (یکشنبه 11 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در قرائت گزارش دیوان محاسبات در خصوص حقوق و پاداشهای نجومی گفت: همان طور که استحضار دارید در ابتدای سال جاری به دنبال انتشار اخباری در خصوص میزان حقوق، مزایا و وام پرداختی به برخی مدیران که موجب رنجش مقام معظم رهبری و مردم فهیم کشور شد دیوان محاسبات کشور طبق اصل 55 قانون اساسی به عنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی در اجرای تأکیدات رئیس مجلس و مأموریت محوله کمیسیون اصل 90 قانون اساسی با رعایت اصول  و موازین حرفه‌ای در لبیک مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران اقدام به رسیدگی و بررسی این موضوع کرد.

رئیس دیوان محاسبات افزود: دیوان محاسبات کشور برای تهیه این گزارش در مدت 4 ماه تلاش شبانه‌روزی با مطالعه و بازبینی بیش از هزار جلد گزارش‌های حسابرسی و پرونده‌های قضایی سال‌های قبل و برگزاری جلسات متعدد در سطوح عالی با دستگاه‌های نظارتی وابسته به قوای سه‌گانه مرکز پ‍ژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و نیز جلسات حسابرسی با وزارت اطلاعات ، ستاد کل نیروهای مسلح به منظور بررسی نظام پرداخت‌ها و اسناد مربوطه همچنین با تغییر اولویت‌های حسابرسی سال‌های 95 و تمرکز بر رسیدگی حقوق و مزایا پاداش و وام در قلمرو این گزارش و با الزام و استقرار کارشناسان و حسابرسان دیوان محاسبات در دستگاه‌های تحت رسیدگی اقدام به بررسی اسناد و مدارک مورد اشاره و راستی آزمایی آن نمود.

وی تأکید کرد: اینک چکیده این گزارش در 4 بخش تقدیم نمایندگان مجلس می‌شود.

این گزارش بر اساس بررسی پرداخت‌های حقوق و مزایای مستمر، غیرمستمر و سایر پرداخت‌ها از سال 88 تا 94به روسای سه قوه و سایر مقامات و مدیران وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی از جمله نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، مجلس شورای اسلامی  و نمایندگان مجلس، قوه قضاییه و قضات ، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و هیأت مدیره شرکت‌های دولتی مندرج در قانون بودجه کل کشور و همچنین موسسات و نهادهایی که زیر نظر مقام معظم رهبری اداره می‌شوند تهیه و تنظیم گردیده است.

رئیس دیوان محاسبات ادامه داد:  نظر به اینکه سقف خالص پرداختی ماهانه حقوق و مزایای مستمر، غیرمستمر و کمک‌های رفاهی به مقامات ارشد سیاسی موضوع بندهای الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری شامل روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزار، نمایندگان مجلس و معاونین رئیس جمهور مقامات هم تراز حداکثر یکصد میلیون ریال و سایر مقامات و کارکنان مشمول و غیرمشمول این قانون حداکثر سه برابر سقف موضوع ماده 76 قانون مدیریت کشوری در مصوبه مورخ 11/5/1395 شورای حقوق و دستمزد تعیین شده می‌باشد لذا سقف 200 میلیون ریال مبنای تهیه این گزارش قرار گرفته است. شایان ذکر است به موجب مفاد ماده 76 قانون مدیریت خدمات کشوری سقف حقوق و مزایای مستمر کارکنان دولت حداکثر 7 برابر حداقل حقوق و مزایا تعیین شده است.

عادل آذر تصریح کرد: طبق ماده 74 قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین سایر مزایای غیرمسترم نظیر کمک‌های رفاهی غیرمستقیم و مستقیم، پاداش و نظایر آن پس از تصویب مراجع ذیصلاح از وظایف شورای حقوق و دستمزد می‌باشد.

رئیس دیوان محاسبات تأکید کرد: از حدود 93 هزار و 460 نفر مقامات و مدیران کشور در سال 94 که تعداد 13 هزار و 873 نفر از آنها از جمله مقامات و رده‌های بالای مدیریتی بودند صرفا تعداد 397 نفر یعنی معادل 0.4 درصد دارای دریافتی ماهانه بیش از 200 میلیون ریال بودند. همچنین در بازه زمانی مورد رسیدگی بیشترین میانگین ماهانه پرداختی در حوزه بانک‌ها و بیمه‌ها مبلغ 622 میلیون و 333 هزار ریال مربوط به بانک صادرات ایران بوده است که در وجه مدیرعامل بانک صادرات قرار گرفته است. همچنین در سایر دستگاه‌های دولتی بالاترین آن مربوط به رئیس صندوق توسعه ملی که به مبلغ 553 میلیون و 311 هزار ریال در وجه رئیس وقت هیأت عامل صندوق توسعه ملی بوده است.

وی افزود: بیشترین پرداخت‌های مازاد بر 200 میلیون ریال مربوط به دستگاه‌های خارج از شمول قانون مدیریت خدمات کشوری از قبیل شرکت‌های تابعه و وابسته به وزارت نفت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بانک مرکزی ایران، بانک‌ها و بیمه‌ها می‌باشد.

رئیس دیوان محاسبات گفت: بر اساس رسیدگی‌های به عمل آمده در خصوص پرداخت‌های مربوط به پاداش دستگاه‌ها بالاترین پاداش پرداختی از سال 91 تا 94 از محل ماده 217 قانون مالیات‌های مستقیم و تبصره یک ماده 39 قانون ارزش افزوده به شرح زیر می‌باشد. در سال 91 مبلغ یک میلیارد و 213 میلیون و 359 هزار ریال در وجه یکی از معاونین وقت وزارت امور اقتصاد و دارایی قرار گرفته است. همچنین مبلغ یک میلیارد و 20 میلیون و 600 هزار ریال در وجه مدیر کل وقت دفتر وزارتی امور اقتصاد و دارایی قرار گرفته است.

وی تأکید کرد: مبلغ 865 میلیون و 216 هزار و 42 ریال در وجه یکی از معاونین وقت سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفته است. از سوی دیگر در سال 92 مبلغ یک میلیارد و 722 میلیون و 400 هزار ریال در وجه یکی از معاونین وقت وزیر امور اقتصاد و دارایی بوده است. همچنین مبلغ یک میلیارد و 647 میلیون و 913 هزار و 328 ریال در وجه یکی از معاونین سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است. گفتنی است مبلغ یک میلیارد و 417 میلیون و 650 هزار ریال در وجه مدیرکل وقت دفتر نظارتی امور اقتصادو دارایی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علی
  ۵ ۱

  بخورید و بیاشامید اما اسراف نکنید

 • جمال
  ۵ ۱

  انشاءالله آه نیروهای خدماتی شاغل در آموزش و پرورش دامن آنهایی را بگیرد که حقوق بیش از اندازه می گیرند بخصوص وزیرمحترم....!نیروی با سی سال سابقه حکمش1/300/000تومان دریافتی 200/000تومان .شکایتمان بخدا

 • یک کارگر زحمت کش
  ۹ ۰

  چی شد پس اون برابری و برادری بسیاری از مدیران دولتی ما همیشه شعار خدمت به مردم و کار برای رضای خدا می دن پس وقتی کارگر ساده داره می گیره 1 میلیون مدیر ما باید بگیره 3 میلیون این عدالته نه اینگه دریافتیش بشه 20 میلیون تازه فقط دریافتی باشه نه ویلا و هتل و رستوران و فروشگاه های طرف قرارداد که به این آقایون و خانواده محترمشون سرویس بده

 • ناشناس
  ۱۲ ۰

  به خداوندی خدا قسم میخورم دروغه و حقوقهای نجومی خیلی خیلی بیشتر از اینهاست،به خدا قسم میخورم.
  راحت میشه گفت هزاران مدیر و مسئول در شرکتهای خصولتی داریم که بالای 30 میلیون بطور مستقیم حقوق میگیرند.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خب اينجا گفته بالاي بيست مليون تومن،از بيست و يك مليون هست تا دويست مليون ،

 • ناشناس
  ۷ ۰

  جهانگیری :حقوق بگیران نجومی هیچ تخلفی مرتکب نشده اند !!!!!!!!!!
  اگر هم تخلفی باشه مال دولت قبله

 • ناشناس
  ۷ ۰

  بخوريدو ببريدو هر كاري كه دلتان ميخواهد انجام دهيد كه اين كشور درو پيكر ندارد

 • ناشناس
  ۵ ۷

  وجدانا حقوق همه ی اینا اندازه ی اختلاس یه نفر زمان دولت نهم ودهم نمیشد اونایی که حقوق کم میگیرن و کار نمیکنن بدتر از اینا هستن یا اونایی که کم میگیرند و طرحهایی تصویب میکنن ضضش میلیاردها به بیت المال است اونا به ملت خیانت کردند نه اینها حقوق بیست سی میلیونی که پیداست و پس میشه گرفت اینها همه سیاسی کاری برای ضربه به دولت روحانی است که مردم را از جنگ وقحطی نجات داد حواستون جمع باشه ملت

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اولا اونهایی که اختلاس کردند چه تو دولت قبل ،قبلتر و دولت فعلی ماهیتشون دزد بود و گرگ بودند که به گله زدند ولی دریافت کنندگان حقوق های نجومی امانت داران بیت المال بودند و انگار سگ گله به گله حله کرده باشه....ا در مور قحطی میشه از مردم پرسید وضعیت الان با 4 سال پیش رو

 • منصور
  ۰ ۰

  اگه ملاک رو بزارن 19 میلیون تومن هزاران مدیر شامل این گزارش می شوند و اگه مثلا بزارن 10 میلیون شامل همه مدیران می شود.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  به نظرم این هیاهو برای حقوق بی معنی، مهم نیست مسئولین حقوق بالا دریافت کنن بلکه عملکرد و ومدیریت مهمه حقوق بالا با رشد اقتصادی بالا و امنیت اقتصادی خوبه اما اگر حقوق بالا گرفتی و با مدیریت ضعیف و اختلاس و منافع جناحی پدر مردم و دراوردی مشکل ساز میشه