کد خبر 139695

خبرهای اقتصادی سفر رییس‎جمهور به باکو

سرمایه‎گذاری بخش خصوصی در زمینه کشاورزی، خرید و فروش برق، سرمایه‎گذاری مشترک در بخش داروسازی، احداث کارخانه خودروسازی، ارائه تسهیلات ویزایی و کاهش تعرفه‎ها، همکاری محیط زیستی و توسعه روابط فرهنگی از دستاوردهای مهم سفر رییس جمهور و هیات همراه به باکو بود. این سفر، زمینه‎ساز گسترش روابط بین دوکشور است که کمتر به آن توجه شده بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود واعظی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - گفت: در این سفر شش سند رسمی میان وزارتخانه‎های دو کشور امضا شد و علاوه بر آن در زمینه‎های متعدد و مهمی در سطح مسوولان ارشد دو کشور به توافق رسیدیم.

وی همکاری دو کشور در زمینه کشاورزی را مهم ارزیابی کرد و افزود: موافقت شد آذربایجان مناطق حاصلخیزی را در اختیار بخش خصوصی ما برای تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور قرار دهد.

رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‎های ایران و آذربایجان گفت: توسعه همکاری‎های صنعتی دو کشور مورد تاکید طرفین قرار گرفت که مهم‎ترین آن احداث کارخانه خودروسازی در نزدیکی شهر باکو بود.

واعظی با بیان اینکه بعضی از شهرهای ما و همین‎طور آذربایجان در بعضی مقاطع با مشکل تامین برق مواجه می‎شوند، گفت: تحول خوبی که در روابط دو کشور طی مذاکرات صورت گرفت، اتصال شبکه برق سراسری بود. بر اساس این توافق خرید و فروش برق در فصول مختلف سال بر اساس نیاز طرفین انجام خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توافق دو کشور برای ارایه تسهیلات ویزایی و نزدیک به دوبرابر شدن تعداد پروازهای آذربایجان تصریح کرد: در حال حاضر حدود یک میلیون گردشگر آذری و ۲۰۰ هزار نفر گردشگری ایرانی داریم که با این توافقات، برنامه‎ریزی‎ برای توسعه و تسهیل گردشگری میان دو کشور در دستور کار قرار خواهد گرفت. همچنین دسترسی ریلی گردشگران آذری از طریق نخجوان به مشهد برقرار خواهد شد.

او به مذاکرات دو طرف در زمینه محیط زیست اشاره کرد و توافقات محیط زیستی در حوزه دریای خزر را از نتایج ارزشمند سفر رییس جمهور به باکو دانست.

واعظی از سرمایه‎گذاری مشترک ایران و آذربایجان در زمینه داروسازی خبر داد و گفت: بر اساس این توافق ۵۰ درصد طرف ایرانی و ۵۰ درصد طرف آذری سرمایه‎گذاری خواهند کرد.

رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‎های ایران و آذربایجان همچنین توافقات در زمینه نفت و گاز و انرژی را جدی خواند و افزود: در این مذاکرات کاهش تعرفه‎ها، توسعه روابط بانکی و تکمیل کریدور شمال-جنوب مورد تاکید دو کشور قرار گرفت.

وی توسعه روابط دانشگاهی و فرهنگی دو کشور را نیز از دیگر محورهای مذاکره بیان کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر