کد خبر 137955

صفایی فراهانی مطرح کرد

مسأله فیش‌ها، زمینه‌ای برای پرداختن به فسادها

یک فعال سیاسی و کارشناس مسائل اقتصادی، طرح مسأله فیش‌های حقوقی از سوی مخالفان دولت را فرصت خوبی برای پرداختن به فسادهای اداری و مالی دانست، فسادهایی که تاکنون رسانه‌ها برای پرداختن به آنها با محدودیت‌هایی مواجه بوده‌اند.

 محسن صفایی فراهانی در گفت‌وگویی ، با بیان اینکه عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد، گفت: بحثی که جناح مخالف دولت شروع کرد و روی آن تبلیغ و آگراندیسمان می‌کنند، فرصت خوبی است، چرا که رسانه‌ها برای پرداختن به مسأله فسادهای مالی، اداری و حکومتی محدودیت داشتند، اما اکنون برای کشور و رسانه‌ها فضایی ایجاد شده که به این مسأله بپردازند. وی تصریح کرد: هر کسی فساد کرده چه در این دولت چه سایر دولت‌ها، حقوق ناسالم و پاداش ناسالم گرفته و چه از رانت ناسالم استفاده کرده و چه از موقعیت شغلی خود سوء استفاده کرده، مردود است و باید پاسخ بدهد و فرقی نمی‌کند در چه دولتی این کار را انجام داده است و باید هزینه آن را بپردازد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، این اقتصاددان با بیان اینکه می‌خواهند در ذهن مردم این فرضیه را القا کنند که پرداخت ماهانه حقوق 30 میلیون تومان بزرگ‌تر از فساد 3 هزار میلیارد تومانی است، اضافه کرد: نیت خیری در این امر نیست؛ این نشاندهنده این است که مخالفان دولت به منافع ملی کاملاً بی توجه و درصدد زیان زدن به کشور هستند و در این شکی نیست. صفایی فراهانی با بیان اینکه با هر نیتی که حقوق‌های نجومی مطرح شده است، این فرصت پیش آمده که چنین مسائلی در کشور مطرح و شفاف شود، گفت: به عنوان مثال وزیر نیرو در مصاحبه‌ای اعلام کرد که برای ساخت راه‌آهن مشهد- گرگان با سرمایه مورد نیاز 4 هزار میلیارد تومانی، مقرر شد دولت 15 درصد برابر با 600 میلیون تومان را از طریق واگذاری دارایی پرداخت کند، اما در دولت دهم 12 هزار میلیارد تومان دارایی واگذار شده بود! که معادل سه برابر کل سرمایه مورد نیاز پروژه بوده است.

وی همچنین با اشاره به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر وجود بدهکار بانکی که 7 هزار میلیارد بدهکار بوده است و اکنون آزاد است، گفت: باید به همه این فسادها رسیدگی شود، تمام این سه سال فقط بابک زنجانی مطرح شد در حالی که معاون اول رئیس جمهوری در مصاحبه‌ای گفت «کسان دیگری هستند که مشابه ایشان نفت برده‌‌اند و هیچ پولی بابت آن به دولت نداده‌اند»، بهتر است این افراد معرفی شوند؛ خوب است در کنار بحث حقوق‌ها این افراد هم معرفی شوند و به مسائل آنها رسیدگی شود. این اقتصاددان اظهار کرد: تا الان ورود کردن به این مسائل ممنوع بود و سیاهنمایی عنوان می‌شد، امروزه در این محیط شفاف می‌توان به آنان پرداخت.

خوشبختانه فضای شفافی در حال ایجاد شدن است، ان‌شاءالله که جلوی آن را نمی‌گیرند و می‌گذارند که این شفافیت ادامه پیدا کند تا در این فضا، رسانه‌ها و گردش اطلاعات باعث شود که مقداری از این فساد‌ها کاهش پیدا کند و به سمتی برویم که محیط سلامت‌تری داشته باشیم. صفایی فراهانی خاطرنشان کرد: فسادهای اقتصادی تنها منابع کشور را به تاراج نمی‌برد بلکه باعث می‌شود که آسیب‌های اجتماعی تشدید و ارزش‌های اجتماعی نزول پیدا کند.

 

 

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر