کد خبر 137933

در حال جنگ اقتصادی هستیم

روایت طیب‌نیا از کاهش تاریخی تورم

وزیر اقتصاد با اشاره به قرار داشتن اقتصاد ایران در مقطع تاریخی گفت: اکنون ما دچار یک جنگ به مراتب سخت تر در عرصه اقتصاد هستیم.

علی طیب نیا با بیان اینکه مدیریت کاهش نرخ تورم در ۵۰ سال اخیر کم سابقه است گفت: همواره از دانش اقتصادی وتجربه نخبگان و گنجینه ارزشمند متخصصان داخلی برای بهبود شرایط استفاده می کنیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وزیر اقتصاد اظهارداشت: وجود اشکالات اساسی در سیاست های اقتصادی کشور در دهه های گذشته همواره موجب رکود اقتصادی کشور شده و نگرانی نسل جوان و جویای کار را در پی داشته است.

وی افزود: در سه سال اخیر برغم تداوم تحریم ها و کاهش شدید قیمت نفت در بازار جهانی، سیاست های دولت نتیجه داده و در یک روند نزولی و مستمر، نرخ تورم نقطه به نقطه از ۴۵ درصد به ۷ درصد کاهش یافته که از دهه ۵۰ تاکنون بی سابقه بوده است.

طیب نیا تصریح کرد: بازخوانی تجربیات سالهای گذشته این نتیجه را حاصل می کند که عموما با کاهش قیمت نفت، نرخ تورم و رکود افزایش پیدا می کند، لیکن در سه سال اخیر با وجود تمامی تحریم ها و کاهش قیمت نفت، شاهد کاهش تورم بوده ایم و بازار سکه، طلا و ارز نیز از آرامش نسبی برخوردار بوده است.

وزیر اقتصاد بیان داشت: رشد اقتصادی در سال ۹۳ مثبت شد و در سال جاری با برداشته شدن نسبی تحریم ها، گشایش امور در بعضی حوزه ها به چشم می خورد به طوری که در حوزه فروش نفت افزایش یک میلیون بشکه ای را شاهد هستیم و در بحث نقل و انتقالات پول هم در مقایسه با زمان تحریم ها مشکلات مان به حداقل رسیده است؛ همچنین گشایش های خوبی در حوزه مسائل بانکی ایجاد شده و ما را برای رسیدن به رشد ۸ درصدی در برنامه ششم توسعه امیدوار می کند.

وی اظهارداشت: در برنامه تهیه شده برای وزارت اقتصاد بر مسائلی همچون رشد اقتصادی، تأمین مالی پایدار دولت، انضباط مالی، اقتصاد مقاومتی و... تأکید کرده ایم و امیدواریم نصب العین تمامی سازمانهای وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته و به مرحله عمل درآید.

طیب نیا با بیان این که اکنون مقطع مهم تاریخ اقتصاد ایران است گفت: اگر در این مقطع مهم و کلیدی موفق نباشیم و پروژه هایی که قول داده ایم را عملی نکنیم، باید نگران آینده اقتصاد کشورمان باشیم.

وزیر اقتصاد فعالان اقتصادی را فرماندهان جنگ اقتصادی امروز دانست و گفت: زمانی دشمن با تحمیل جنگ هشت ساله، تمامیت ارضی ما را تهدید می کرد که ملت با تمام وجود ایستادند و از شرف و غیرت خود دفاع کردند، اکنون ما دچار یک جنگ به مراتب سخت تر در عرصه اقتصاد هستیم. دشمن وقتی از جنگ رودررو نتیجه نگرفت، از راه های اقتصادی و فرهنگی وارد شده و با تحلیل شرایط ما، نقاط آسیب مان را نشانه رفته اند.

طیب نیا ادامه داد: متأسفانه بعضی موضع گیری های داخلی هم به دشمنان کمک کرد و موجب ضعف اقتصاد و وارد شدن تحریم ها و ضربات بسیاری شد. وزیر اقتصاد افزود: دچار حاشیه نشویم و اجازه ندهیم دوباره تندروی ها و افراط گری ها کشور را به سمت بحران های اقتصادی ببرد. باور داشته باشیم یک برنامه عملیاتی و مدبرانه ما را از روزمرگی ها نجات می دهد.

وی با بیان این که سیستم های بانکی، نفت و بیمه عملکرد موفقی در دوران تحریم داشته اند خاطرنشان کرد: اینکه توانستیم در تحریم، قدرت تاب آوری مدیریت مان را افزایش دهیم و در شرایط سخت و تحریم مقاومت نماییم، دستاوردی ارزشمند است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳۹ ۲

  در حال حاظر رکود شدید در بازار حاکم هستش و رکود باعث کاهش قیمت و در نتیجه کاهش تورم شده
  حرفای طیب نیا زمانی درست خواهد بود که بازار در رونق باشه نه در رکود چون در رکود معلومه قیمت ها و تورم میاد پایین و نیازی به مدیریت خارقالعاده و سیاست گذاری های کلان نداره

 • خسرو
  ۳۸ ۶

  وقتی مسئولین در شرائط فعلی مملکت از کاهش تورم صحبت میکنند دو حالت بیشتر ندارد یا خودشان هستند یا مردم را فرض کردن!؟!؟!؟نمی دانم وقتی به زودی این حجم پول عظیم به حرکت در آید و تورم 3 رقمی شود این آقایان چه فرمایش خواهند کرد؟!؟!؟!

 • ناشناس
  ۳۵ ۳

  از روایت رکود تاریخی چه خبر؟؟؟

  • ناشناس
   ۹ ۲۳

   آخه تا کی میخاید بهزاد دلال بینوا رو منتظر نگه دارید تا آپارتمانش فروش بره و دست از سر این سایت برداره

 • رضا
  ۲۹ ۲

  ... مملکت ومردم را به ورطه نابودی وورشکستگی می کشاند از ما گفتن بود

 • ناشناس
  ۳۸ ۲

  دو سال پیش برنج ایرانی و گوشت و مرغ و اجاره خونه چند بوده الان چنده ؟ با کدام فرمول ایا تورم کم شده ؟ من بیسوادم یک ادم با سواد به ما بگه !

 • امیر
  ۳۴ ۲

  آقای طیب نیا مگه چه کردی که فکر میکنی تورم پایین آمده ؟؟/ تولید را خوابوندید کارگرا بیکار شدن ،پول دست مردم نیست و قدرت خرید مردم برای خرید خانه و کالاهای لوکس پایین آمده در نتیجه باعث کاهش تورم شده !!!!خودتان بهتر می دانید قیمت کالاهای ضروری مردم تا 40درصد افزایش پیدا کرده!!!!!!!!!!بداد مردم برسید

 • ناشناس
  ۳۵ ۱

  آقای طبیب نیا برنج ایرانی را پارسال 7 هزار تومان امسال 12 هزارتومان کیلویی خریدم شما از کدام تورم صحبت می کنید.. شاید شما در افغانستان زندگی می کنید؟؟؟ با یک سری فرمول ها خود در آوردی متوسط قیمت صابون با توپ فوتبال .. تورم را روی کاغذ پایین نشان می دهید فکر می کنید مردم ... هستند.. شما و دولت شما هیچ کدام از قول هایی که داده اید را عمل نکرده اید ...خداحافظ

  • ناشناس
   ۱۳ ۲۱

   تورم از تغییرات شاخص متوسط قیمت سبدی از کالاها به دست می آید که برای این کالا ها وزن تعیین می شود. صرف افزایش 50 درصدی قیمت یک کالا نمی تونه تاثیر چندانی داشته باشه ضمن اینکه تورم 9 درصدی یعنی متوسط قیمت عمومی کالاها 9 درصد افزایش داشته یعنی به طور مثال 100 تومان پارسال الان حداکثر 90 تومان قدرت خرید د ارد
   هم وطن عزیز جمع آوری نقدینگی و کنترل تورم وظیفه وزارت خانه اقتصاد بوده که تا حدی انجام شده اما برنامه ریزی برای اشتغال و کاهش بیکاری سیاست گذاری کلان می خواد که دولت و مجلس و حتی قوه قضاییه موثرند
   ایجاد امنیت برای سرمایه گذار با تصویب قوانین حقوقی، رفع تحر یم ها و ایجاد بستر لازم برای تجارت، حذف رانت اقتصادی که بزرگترین معضل بوده و مقابله با فساد .... عزم همه قوا را می طلبه

 • ناشناس
  ۳۵ ۰

  مردم با همه چی قهر کردن اسمشو گذاشته پایین آمدن تورم! بروبابا

 • ناشناس
  ۳۰ ۰

  خودشون رو به خواب میزنند. اگر تورم را کاهش دادید در عوض رکود سنگینی بر کشور حاکم کردید که فرقی با تورم ندارد.

  • ناشناس
   ۱۷ ۲

   اینطور نیست! رکود بمراتب بدتر از تورم است و خروج از رکود هم بسیار سخت تر از خروج از تورم است.

 • ناشناس
  ۲۰ ۲

  این دولت هم مثل دولت قبلی کل مردم را خ... فرض کرده است. کاهش تورم با وجود رکود سنگین، بی معناست! شاید شما دولتیان نمی فهمید یا خودتان را به نفهمی زده اید اما ما میدانیم و ...

 • علي
  ۱۶ ۱

  تا دلتون بخواد تو اين كشور مدير داريم ولي مديريت نداريم ، آخه چرا در مورد تورم به مردم راست نميگوييد ؟

 • ناشناس
  ۱۷ ۱

  یه روایتی هم از رگود تاریخی و کمرشکن بفرمایید.

 • ناشناس
  ۱۸ ۲

  دلیل اصلی کاهش تورم بدلیل عدم تمایل شدید مردم به خرید کالاست. با توجه به حجم بی سابقه نقدینگی در کشور، ما روی یک بمب ساعتی خوابیده ایم. یک جرقه باعث می شود تمام مردم یهو احساس خطر کنند و همه بخواهند پول خود را تبدیل به دلار، طلا یا مسکن کنند و آن وقت تورم سه رقمی غیر قابل اجتناب خواهد بود. اقتصاد سالم نه تنها بر مبنای تورم تک رقمی، بلکه بر مبنای تولید و رونق و مصرف مستمر می باشد.

 • ناشناس
  ۴ ۰

  ...
  از قدیم گفتن یک دیوانه سنگی به چاه می اندازد که صد عاقل نمیتوانند بیرون بیاورند دقیقا وضع اقتصاد ما هم الان همینطوره مسولین امدن بهره بانکی رو شدیدا بردن بالا یعنی اواخر تا 30 درصد هم رسیده بود همه تولید کننده ها و بازاری ها و کسبه دیدن سود بانکی خیلی بیشتر از درامد خودشون هستش بنابراین تمامی پول ها سرازیر شد به بانک ها و خرید و فروش و صنعت خوابید و رکود شدید تو بازار حاکم شد تا همین اواخر نقدینگی به یک تریلیون رسید یعنی بمب ساعتی الانم مسولین نمیدونن چیکار کنن موندن این سنگ رو چطوری در بیارن از چاه اگر سود بانکی رو بیارن پایین مردم پولاشون رو برمیدارن از بانک و این یعنی تورم شدید اگر دست نزنن به سود بانکی اینم یعنی رکود و خوابیدن صنعت کشور

 • ناشناس
  ۸ ۰

  طیب جون از رکود تاریخی هم یه یادی بکن که انگاری مملکت تازه از یه جنگ تمام عیار برگشته!!

 • ناشناس
  ۸ ۰

  چيزی که بنده ميبينم افزايش تاريخی دروغ در کشور است .

 • کارخانه دار
  ۲ ۰

  اینا فقط دسیسه کارخانجات هست که وام ارزون بگیرن و تو سر کارگر بزنن
  وگرنه اینا فقط فشاره وگرنه تورم هر ماه بیشترم میشه و از این موضوع فقط کارخانه دار سود میبره
  ای دو صد لعنت به کارخانه دار

 • حمید
  ۰ ۰

  دکتر کاهش تورم، ناشی از رکود بیش از حد است .خیلی به این موضوع اصرار نکنید که شما اینکار را کرده اید. اگر خیلی تخصص دارید رکود را بدون ایجاد تورم خارج کنید از این مملکت. برادر