{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 136466

غرب تهدید به راه‌اندازی کارخانه هسته‌ای برای غنی‌سازی شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت گفت:اقدامات ایذایی در مقابل توافق هسته ای به نقطه ای رسیده که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده بنابراین سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه طرح راه اندازی کارخانه هسته ای برای غنی سازی در درجات مورد نیاز کشور را آماده کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، دکترعلی لاریجانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود گفت: گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت در مورد توافق هسته‌ای و اظهارات برخی نمایندگان کشورهای 1+5 در شورای امنیت گرچه از نظر حقوقی حاوی تعهدی برای ایران نبوده است،اما از جهات مختلف خطاهایی را دربرداشت که برای جایگاه دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت نوعی سقوط آزاد محسوب می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:از طرفی دبیرکل در گزارش خود پایبندی ایران به تعهدات را دلگرم کننده می داند و از طرف دیگر هیچ اشاره ای به نگرانی های ایران و شکایت ایران از عدم اجرای تمام تعهدات 1+5 نمی کند آیا دبیرکل مامور بود که گزارش کامل از اجرای تعهدات دو طرف بدهد یا مامور ناظر 1+5 در این ماجرا است.

پرتاب موشک با کدام قسمت از توافق هسته ای ناسازگاری دارد؟

دکتر لاریجانی با بیان اینکه آقای بان کی مون در گزارش خود پرتاب موشک بالستیک ایران را مخالف روح توافق هسته ای دانسته است اما قضاوت در تخطی را برعهده شورای امنیت گذاشته است، ادامه داد: سوال این است که پرتاب موشک با کدام قسمت از توافق هسته ای ناسازگاری دارد. روح برجام یک امر سیالی نیست که مجالی برای دبیرکل ایجاد کند که هر حرف بی ربطی را به آن نسبت دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در توافق هسته ای هیچ اشاره ای به موضوع موشک بالستیک وجود ندارد،یادآور شد: صرفا در قطعنامه 2231 آن هم درضمیمه آن به این امر اشاره شده است که ایران از ساخت موشک هایی که طراحی آن برای حمل سلاح هسته ای باشد پرهیز کند.

دکتر لاریجانی،افزود:مگر ایران چنین طراحی انجام داده است که آقای دبیرکل آن را با روح برجام در تغایر اعلام کرده اند.

آقای بان کی مون؛شما میدانید موشک های تاو را چه کسی به دست تروریست ها رسانده است

وی ادامه داد:دبیرکل در استدلال خویش بیان کرده است؛چون موضوع پرتاب موشک بالقوه می تواند باعث افزایش تنش در منطقه شود واقعا تعجب آور است، دبیرکل سازمان ملل مطالب خود را برچنین پایه سستی قرار داده است. اگر چنین مبنایی را بپذیریم ایران حتی نباید 2 میلیون بشکه نفت هم بفروشد چراکه برخی کشورهای منطقه آن را دستاویز تنش قرار می دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر دیگران به دنبال تنش در منطقه هستند چه ربطی به قدرت دفاعی ایران دارد،عنوان کرد: آقای دبیرکل؛تنش را کسانی در منطقه ایجاد کردند که یک سال و نیم یمن را به خاک و خون کشیدند و شما با وقاحت بی سابقه حتی حاضر نشدید از منظر حقوق بشر برای کودکان قربانی جمله ای درباره آن ها اظهار کنید.

وی افزود: تنش را در منطقه،کشورهایی ایجاد می کنند که از رهبر دینی کشور خود سلب تابعیت می کنند و شما خود را به خواب زده اید. تنش را در سوریه کسانی 5 سال ادامه دادند که موشک های تاو به دست تروریست ها رساندند وعلی القاعده شما می دانید این موشک ها ساخت کجاست و چون شماره سریال دارد؛می توانید بفهمید به دست چه کسانی داده شده است ،اما هیچ گاه در این باره سخنی نگفته اید.

آقای بان کی مون؛آیا مصوبه مجلس آمریکا در مورد روادید خلاف روح برجام نبود، چرا در گزارش خود ذکر نکرده اید

دکتر لاریجانی ادامه داد:پس از توافق هسته ای تاکنون 52 لایحه و قطعنامه در کمیته های مختلف مجلس نمایندگان و سنای آمریکا علیه کشور ما طرح شده که بیشتر آن کاملا با روح برجام مخالف است ,گرچه همه آن ها مسیر تصویب را طی نکرده است؛اما سه مصوبه اخیر در مجلس نمایندگان به قدری صراحت در مخالفت با برجام دارد که مقامات کاخ سفید نیز با آن اعلام مخالفت کرده اند،چطور در این زمینه ها سکوت کرده اید.

وی اظهار کرد: آیا مصوبه مجلس آمریکا در مورد روادید خلاف روح برجام نبود،چرا در گزارش خود ذکر نکرده اید.

شما که جرات مقابله با داعش  را ندارید؛چرا مقابله ستایش برانگیز سپاه قدس را مصداق نقض دانسته اید

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه سبک تر از دعاوی ذکر شده اشاره دبیرکل و برخی اعضای شورای امنیت به سفرهای نیروی قدس به عراق است که آن را مصداق نقض دانسته است، افزود: گزافه گویی هم حدی دارد به جای تشکر از ایران و نیروی قدس که با حضور غیرتمندانه خود در مقابل تروریسم های وحشی به کمک دولت عراق پرداخته اند و توانستند از بسیاری از شهرهای عراق داعش را بیرون کنند ادعانامه کذایی منتشر می کنید.

دکتر لاریجانی ادامه داد: فضاحت آورتر تراوش چنین کلماتی از جانب نمایندگان آمریکا و دو کشور اروپایی در شورای امنیت بود،این در حالی است که داعش در هفته های اخیر نیز در اروپا عملیات وحشت آوری داشته است. شما که نه جرات مقابله با داعش و نه روش آن را می دانید به طوری که داعش به راحتی در سه کشور اروپایی جولان داده و عملیات وحشیانه خود را سامان بخشیده چرا با بی پروایی مقابله ستایش برانگیز سپاه قدس را مصداق نقض دانسته اید.  

راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده است/سازمان انرژی اتمی طرح راه اندازی کارخانه هسته ای برای غنی سازی را تدوین و مجلس  را در جریان امر قرار دهد

وی ادامه داد:شما به دنبال فهم چرایی رشد تروریسم در منطقه هستید که آسیب آن را خود تا حدی چشیده اید؛باید به همین رفتارهای بی منطق و دوگانه خود بنگرید که نمونه دیگر آن در اجازه تشکیل اجلاس تروریست های آدم کش منافق در پاریس و یاوه گویی های آن مسئول عقب افتاده سعودی می توان یافت؛گرچه این اجلاس و مطالب مطروحه آن به قدری بی ارزش و خارج از نزاکت بود که جای اظهار نظر نیست، اما برای کشورهای اروپایی که هرروز دم از مبارزه با تروریسم می زنند شرم آور است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:مجلس شورای اسلامی با کمال تاسف از اقدام دبیرکل،به دولت آمریکا و مجلس نمایندگان و سنا هشدار می دهد؛اقدامات ایذایی در مقابل توافق هسته ای به نقطه ای رسیده است که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده و ضمنا لازم است سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه طرح راه اندازی کارخانه هسته ای برای غنی سازی در درجات مورد نیاز کشور را آماده نموده و مجلس شورای اسلامی را در جریان امر قرار دهد.

گفتنی است بعد از نطق پیش از دستور دکتر لاریجانی نمایندگان مجلس شعار الله اکبر و مرگ بر آمریکا را سر دادند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۶ ۱۰

  کی بود با لابی خودش برجام رو 20 دقیقه ای در مجلس تصویب کرد آقای لاریجانی؟
  نکنه آقایان لاریجانی، ولایتی، صالحی، رضایی و ... کم کم دارن مثل ما دلواپس میشن؟

 • مسعود
  ۶ ۰

  همه میدونن تهدید توخالیه.بد جور تو باتلاق توافق گیر کردن.این تهدیدها از دور فحش دادنه.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  لاریجانی کارش درسته اینا سیاسته کاره اگر هم خیلی دست پایین رو بگیریم همین امریکایی ها دوباره هار میشن . نه امریکایی ها حتی کوچکترین کشور دنیا رو هم جلوش کوتاه بشینیم سرمون سوار میشه اینکه امریکاست. دوستان امریکا دوست ما نیست و به شدت بدنبال منافع خودشه ما هم فقط باید به منافعمون فکر کنیم نه دوستی.البته اگر این مدیران پاکدست و خربکاریو خیانت های... احمدی نزادی ها بزاره

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری