کد خبر 548051
اقتصادآنلاین گزارش می‌ دهد؛

توکن چیست؟ / چرا توکن‌ ها مهم هستند؟

از لحاظ فنی، توکن صرفا معادل دیگری برای ارز رمزنگاری شده یا "دارایی رمزنگاری شده" است. اما به طور فزاینده‌‌ای به چند معنی خاص و وابسته به این زمینه می‌پردازد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، اولین قدم توصیف تمامی رمزارزها در کنار بیت‌کوین و اتریوم است (‌حتی اگر از لحاظ فنی توکن هم باشند)‌، دومین قدم، توصیف دارایی‌‌های دیجیتال خاصی است که بر روی بلاک‌چین رمزارزهای دیگر اجرا می‌شوند، همانطور که بسیاری از توکن‌های مالی غیرمتمرکز ‌یا دیفای ‌انجام می‌دهند.

توکن‌ها دارای طیف وسیعی از توابع بالقوه هستند، از کمک به تبدیل غیرمتمرکز تا فروش اقلام نادر در بازی‌ها و اما همه آن‌ها می‌توانند مثل بقیه ارزهای دیجیتال با هم تبادل شوند.

"توکن" واژه‌‌ای است که به وفور در حیطه ارزهای دیجیتالی می‌شنوید. در واقع، شما ممکن است بیت کوین را به عنوان "توکن رمزنگاری شده" یا چیزی مشابه آن بشنوید، زیرا از لحاظ فنی تمام دارایی‌های رمزنگاری شده را می‌توان به عنوان توکن توصیف کرد.

اما این کلمه به طور فزاینده‌‌ای بر دو معنی خاص که به اندازه کافی رایج هستند و شانس خوبی برای مواجه شدن با آن‌ها وجود دارد، دلالت می‌کند.

توکن اغلب به هر ارز رمز نگاری شده‌ای در کنار بیت کوین و اتریوم (‌حتی اگر از لحاظ فنی نیز توکن باشند)‌ اشاره دارد. زیرا بیت‌کوین و اتریوم دو ارز رمزنگاری شده بزرگ هستند و واژه دیگری که ممکن است با همان معنی بشنوید "آلت‌کوین" است.

معنای رایج دیگر برای توکن مفهوم خاصی دارد، که عبارت است از توصیف دارایی‌‌های رمزنگاری شده‌ای که بالاتر از بلاک‌چین ارزهای دیجیتال دیگر قرار دارد. اگر به امور مالی غیر متمرکز ‌یا DeFi‌ علاقمند شوید با این اصطلاح مواجه خواهید شد.

در حالی که رمزارزی مانند بیت‌کوین، بلاک‌چین اختصاصی خود را دارد، توکن‌های DeFi مانند چین لینک و Aave بر روی بلاک‌چین موجود کار می‌کنند، یا از آن استفاده می‌کنند، که رایج‌ترین آن‌ها اتریوم است. اما آن‌ها را می‌توان مانند هر ارز رمز نگاری شده دیگری نگهداری یا معامله کرد.

چرا توکن‌ها حائز اهمیت هستند؟

با توجه به این که شما هنگام تحقیق در مورد رمزارزها با کلمات زیادی برخورد می‌کنید، درک برخی معانی ضمنی رایج مفید است. اما علاوه بر تعاریف عبارات اساسی، برخی از دسته‌ دارایی‌های رمزنگاری شده نیز وجود دارند که در واقع "توکن" نام دارند. در اینجا چند مثال از این موارد را می‌آوریم:

توکن دی اف آی دنیای جدیدی از پروتکل‌های مبتنی بر ارز های رمزنگاری شده هستند که هدف آنها بازتولید عملکردهای سیستم مالی قدیمی است. ( وام و پس انداز، بیمه، تجارت) این پروتکل‌ها توکن‌هایی را صادر می‌کنند که طیف گسترده‌ای از توابع را اجرا می‌کنند اما می‌توانند مانند هر ارز رمزنگاری شده دیگر معامله یا نگهداری شوند.

توکن‌های حاکمیت، اینها توکن‌های تخصصی دیفای هستند که به دارندگان می‌توانند در آینده پروتکل یا برنامه‌ای را بگویند که (غیرمتمرکز بودن) دارای تابلوهای راهنما یا هیچ مرجع مرکزی دیگری نیستند.

پروتکل پس‌انداز محبوب ترکیب، برای مثال، همه کاربران یک توکن به نام COMP را مطرح می‌کنند. این توکن به دارندگان حق رای می‌دهد که چگونه ترکیب ارتقا یافته‌ است. هر چه توکن COMP بیشتر باشد، رای بیشتری کسب می‌کنید.

توکن‌های غیرقابل تامین ‌‌NFTs نشان‌دهنده حقوق مالکیت برای یک دارایی دیجیتال یا دنیای واقعی منحصر به فرد هستند. از آن‌ها می‌توان برای سخت‌تر کردن کپی و به اشتراک گذاری تولیدات دیجیتال استفاده کرد (‌هر کسی که تاکنون از یک سایت تورنت پر از آخرین فیلم‌ها و بازی‌های ویدئویی بازدید کرده ‌باشد این مساله را درک می‌کند)‌.

آن‌ها همچنین برای انتشار تعداد محدودی از آثار هنری دیجیتال یا فروش دارایی‌های مجازی منحصر به فرد مانند موارد نادر در یک بازی ویدئویی مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند.

توکن‌های امنیتی رده جدیدی از دارایی‌ها هستند که هدف آن‌ها معادل رمزنگاری اوراق بهادار سنتی مانند سهام و اوراق ‌قرضه است. مورد استفاده اصلی آن‌ها فروش سهام در یک شرکت (‌بسیار شبیه سهام یا سهام کسری فروخته‌ شده از طریق بازارهای متعارف) ‌یا سایر شرکت‌ها (‌به عنوان مثال، املاک و مستغلات) ‌بدون نیاز به یک کارگزار است. گزارش شده‌ است که شرکت‌های بزرگ و نو بنیان در حال بررسی توکن‌های امنیتی به عنوان یک جایگزین بالقوه برای دیگر روش‌های جمع‌آوری پول هستند.

ارسال نظر